• چهارشنبه ۴ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-386-5
  • خبرنگار : 28006
  • منبع خبر : ----

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان:

کمبود پرستار موجب بالارفتن فشار کاری می‌شود


رییس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان اظهار کرد: بیشترین مشکلات در حوزه پرستاری، کمبود پرستار است.


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، پرویز قزلباش در همایش تجلیل از پرستاران برگزیده استان زنجان با اشاره به اینکه روز پرستار فرصتی است تا از مقام پرستار تجلیل به عمل آید، گفت: آموزش پرستاری در سطح کلان و دانشگاه، بسیار خوب بوده است ولی هنوز راه طولانی را برای بهتر کردن شرایط باید طی کنیم .

 

وی با اشاره به اینکه 14 رشته دکتری پرستاری برای تخصصی کردن این رشته در نظر گرفته شده است، تصریح‌کرد: همچنین تلاش در جهت تهیه بسته‌های آموزشی و نوآوری به ویژه در دانشگاه نسل سوم  در حال انجام است و تاکید بر این است که  به مهارت بالینی پرستاران توجه شود  که قطعا این روند موجب توسعه رشته پرستاری خواهد شد.

 

قزلباش خاطرنشان کرد: علاوه بر توسعه و گسترش رشته‌های آموزشی باید توجه داشته باشیم که کیفیت در این حوزه  کاهش نیابد .

 

وی در ادامه افزود: 600 نفر از دانشجویان در دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان در رشته کارشناسی و در 4 رشته ارشد پرستاری مشغول به تحصیل هستند .

 

  این مسئول خاطرنشان کرد: در رشته دکترا نیز در تلاش هستیم رشته پرستاری ان‌آی‌سی‌یو و پرستاری سالمندی  را در دانشگاه زنجان  وارد کنیم که در این زمینه موفقیت‌هایی به‌دست آمده است.

 

وی با اشاره به برنامه دانشگاه برای توسعه رشته پرستاری در شهرستان‌ها، گفت: توجه به  تحصیلات تکمیلی نیز در این شرایط در دانشگاه علوم پزشکی زنجان صورت می‌گیرد.

 

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان اظهار کرد: بیشترین مشکلات در حوزه پرستاری، کمبود پرستار است که همین موضوع موجب بالارفتن فشار کاری به پرستاران می‌شود.

 

قزلباش گفت: نسبت پرستار به تخت در سطح کشور برابر  با 1.1 و 1.2 است که در حد متوسط قرار دارد ولی با توجه به بار مراجعه بیماران شاهد این هستیم که به ویژه در بخش اورژانس فشار کاری بالایی بر روی پرستاران وجود دارد.

 

  وی ادامه داد: یکی از دیگر اقداماتی که در این دوره در حال انجام است عملیاتی شدن قانون تعرفه پرستاری است که این قانون تثبیت شده است ولی تاکنون به مرحله اجرا در نیامده است که به نظر می‌رسد عدم تامین اعتبارات مورد نیاز در اجرایی کردن این طرح یکی از دلایل اجرایی نشدن این طرح است که باید در این زمینه اقدامات جدی انجام شود.

 

قزلباش در بخش دیگری خاطرنشان کرد: اولویت کاری ما در دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان پرداخت حقوق پرسنل است که با توجه به اینکه 250 میلیارد تومان بدهکار و همچنین در بخش‌های طلبکار هستیم؛ در صورت وصول طلب‌های خود اقدام به پرداخت بدهی‌ها خواهیم کرد از همین جهت از تاخیراتی که در پرداختی حقوق  پرستاران وجود دارد عذرخواهی می‌کنم .

 

  در ادامه این  مسئول نهاد رهبری در دانشگاه‌علوم پزشکی زنجان ضمن تبریک ولادت حضرت زینب(س) و روز پرستار، اظهارکرد: بار سنگینی از درمان به عهده پرستاران است و  این بار در حوزه  روانی و جسمی  بر دوش پرستاران  قرار دارد .

 

حجت‌الاسلام محرمعلی شیرمحمدی ادامه داد: امروزه در کشورهای پیشرفته متوجه این موضوع شده‌اند که  بیشترین نقش در درمان متوجه پرستاران است و سیاست‌های کلان درمانی باید متوجه حل مشکلات  و دغدغه‌های  این قشر باشد تا پرستاران با فراغ بال به وظیفه خود عمل کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: