• پنجشنبه ۵ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۴
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9611-3291-5
  • خبرنگار : 28012
  • منبع خبر : ----

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان طارم:

طارم فاقد مراکز جمع‌آوری و فرآوری محصولات لبنی است


رئیس اداره دامپزشکی شهرستان طارم گفت: طارم تنها شهرستانی است که مراکز جمع‌آوری و فرآوری محصولات لبنی وجود ندارد.

 

حسن یوسفی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اقدامات کشوری در راستای مبارزه با بیماری تب برفکی، اظهار کرد: سازمان دامپزشکی کل کشور هر ساله سه طرح در کشور جهت واکسیناسیون تب برفکی برگزار می‌کند.

 

وی در ادامه با اشاره به اقدامات صورت گرفته در زمینه مبارزه با تب برفکی در شهرستان طارم، تصریح کرد: در طول این مدت بیش از ۱۸ هزار رأس دام سنگین و ۳۰ هزار رأس دام سبک در شهرستان طارم به صورت رایگان و با همکاری بخش خصوصی و دولتی علیه بیماری تب برفکی واکسینه شده‌اند.

 

این مسئول با اشاره به علائم و مشخصات بیماری تب برفکی، اظهار کرد: این نوع بیماری بیشتر در دام‌های سنگین با سن زیر شش ماه بروز می‌کند که با علایمی چون زخم سُم، سقط جنین، زخم دهان و لب، کاهش وزن، کاهش شیردهی و تب همراه است.

 

رئیس اداره دامپزشکی طارم با تاکید بر ضرورت رعایت بحث امنیت زیستی توسط دامداران، عنوان کرد: قبل از اینکه به ‌فکر دارو و درمان باشند باید ضمن رعایت کامل ضوابط بهداشتی ـ قرنطینه‌ای، از تردد غیر ضروری افراد مختلف در دامداری و خرید و فروش بدون ضابطه دام از مناطق پر خطر از نظر شیوع بیماری خودداری کنند.

 

یوسفی عنوان کرد: باید سعی شود تا از ورود عوامل بیماری‌زا که ممکن است از طرق هوا، انسان، ماشین و دام به شهرستان و دامداری‌ها وارد شود، جلوگیری شود.

 

این مسئول با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین بحث‌هایی که در دامپزشکی مطرح است بحث مراقبت‌های فعال و غیرفعال است، تصریح کرد: مراقبت فعال در مورد بیشتر بیماری‌هایی که از نظر استراتژیک مهم است انجام می‌شود ولی مراقبت‌های غیرفعال از طریق جمع‌آوری اطلاعات از دامداران، تماس تلفنی و گزارش مردمی صورت می‌گیرد.

 

یوسفی با اشاره به اجرای گشت‌های متناوب در راستای بهبود بهداشتی و دامی در سطح شهرستان طارم، تصریح کرد: اجرای گشت‌های متناوب در راستای بهبود بهداشتی و دامی در سطح شهرستان در طول سال انجام و توجیهات لازم به دامداران و فعالان این حوزه در کارگاه‌های آموزشی ارائه می شود.

 

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان طارم با اشاره به مسائل و مشکلات دامپروری این شهرستان، گفت: علت نبود دامداری صنعتی گاوداری شیری در شهرستان طارم این است که طارم تنها شهرستانی است که مراکز جمع‌آوری و فرآوری محصولات لبنی وجود ندارد.

 

وی، مشکل دیگر این شهرستان را نبود کشتارگاه دام، مرکز عرضه دام و مرکز جمع‌آوری شیر دانست و یادآور شد: کشاورزی و دامداری دو صنعت مکمل هم هستند که هر دو صنعت در این شهرستان وجود دارد اگر این سه اتفاق محقق شود علاوه بر صرفه اقتصادی موجب ایجاد اشتغال پایدار در سطح شهرستان خواهد شد که پرداختن به این امر نیازمند تدبیر مسئولان است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: