• شنبه ۷ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۵
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9611-3891-5
  • خبرنگار : 28012
  • منبع خبر : ----

اقتصاد وابسته طارم به آب و ضرورت برنامه‌ریزی مناسب برای آن


فرماندار شهرستان طارم گفت: 90 درصد اقتصاد طارم وابسته به کشاورزی است که افزایش نیاز آبی شهرستان را در پی دارد.

 

علی باقری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: ایران به دلیل واقع شدن در یک منطقه خشک و نیمه خشک از میزان بارندگی کمی برخوردار است، لذا باید برنامه‌ریزی منسجمی برای بهره‌برداری از منابع آب موجود داشته باشیم.

 

وی با اشاره به اقدامات غیرکارشناسی و عدم برنامه‌ریزی دقیق برای حفظ منابع آب موجود کشور در سال‌های گذشته، عنوان کرد: منابع آب کشور در گذشته، بی‌رویه به هدر رفته است.

 

فرماندار شهرستان طارم با بیان اینکه بر اساس اعلام نظر کارشناسان، کشور در یک دوره خشکسالی واقع شده است که طی چندین سال آتی نیز تداوم خواهد داشت، اظهار کرد: اگر برنامه‌ریزی درست و مدیریتی دقیق در استفاده از منابع آب موجود نداشته باشیم قطعا با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهیم بود.

 

وی با تاکید بر ضرورت فرهنگ‌سازی در زمینه مصرف صحیح آب، تاکید کرد: مردم باید در این زمینه همراهی لازم را داشته باشند؛ چرا که بحران پیش روی ما است.

 

این مسئول با اشاره به اینکه شورای حفاظت از منابع آب کشور در راستای مدیریت صحیح منابع آب موجود شکل گرفته و همه سیاست‌گذاری‌ها توسط این شورا به صورت متمرکز کشوری مدیریت می‌شود، افزود: برای مدیریت صحیح منابع آب در شهرستان نیز برنامه‌هایی پیش‌بینی شده است و انتظار است که مردم مسئولان را در اجرای این برنامه‌ها همراهی کنند تا در آینده با مشکل مواجه نشویم.

 

این مسئول با اشاره به اینکه اقتصاد وابسته به کشاورزی طارم بدترین و آسیب‌پذیرترین اقتصاد از نظر تاثیرپذیری از عوامل طبیعی و بازار است، گفت: بیشترین جمعیت فعال شهرستان در بخش کشاورزی فعالیت داشته و صنایع موجود در منطقه نیز به نوعی وابسته به کشاورزی است، بنابراین بیش از 90درصد، اقتصاد شهرستان وابسته به کشاورزی است.

 

این مسئول تصریح کرد: امروز برنامه‌ریزی متمرکز دنیا بر توسعه بخش خدمات است و ما نیز باید تلاش کنیم با تقویت بخش خدمات و صنعت و معدن در شهرستان این وابستگی را تعدیل کنیم و با برنامه‌ریزی درست و آینده‌نگری از بروز مشکلات جلوگیری کنیم.

 

وی با اشاره به آخرین وضعیت اجرایی سد تنظمیمی پاوه‌رود شهرستان طارم، تصریح کرد: این سد به دلیل محدودیت منابع مالی دولت و عدم پیشرفت فیزیکی تعطیل شد.

 

این مسئول یادآور شد: این سد، مخزنی نبود و بهره‌برداری از آن تنها 50 درصد اراضی کشاورزی موجود را پوشش می‌داد، بنابراین با بررسی‌های کارشناسی کشوری، تصمیم گرفته شد آب مورد نیاز شهرستان در شرایط فعلی از سدهای بالادستی تامین شود.

 

فرماندار شهرستان طارم با اشاره به رهاسازی آب از سد آیدوقموش میانه، گفت: مردم طارم نگران تامین آب نباشند، سیاست دولت مدیریت و حفظ منابع آب موجود در کشور است.

 

باقری با اشاره به قرارداد تنظیم شده با شرکت آب منطقه‌ای استان آذربایجان‌شرقی، تصریح کرد: طبق این قرارداد برای استمرار رهاسازی، مردم طارم بایستی بهای آب رهاسازی شده را به این  شرکت پرداخت کنند.

 

وی تاکید کرد: در صورت عمل به تعهد قرارداد، آب در بازه زمانی مورد نیاز و به اندازه نیاز کشاورزان رهاسازی و طوری مدیریت خواهد شد که مردم مشکلی برای تامین آب کشاورزی نداشته باشند.

 

این مسئول یادآور شد: رهاسازی آب در سال گذشته میلیاردها تومان برای شهرستان منافع اقتصادی و اجتماعی داشته و اطمینان خاطری برای حفظ سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در منطقه در بین مردم ایجاد کرد.

 

باقری با اشاره به استقرار ایستگاه‌های پمپاژ بر روی رودخانه قزل‌اوزن برای تامین آب کشاورزی، گفت: اگر آب در رودخانه جاری نباشد همه تاسیسات بدون آب خواهد بود، بنابراین رهاسازی آب در شرایط فعلی برای شهرستان بسیار حیاتی است.

 

فرماندار شهرستان طارم تصریح کرد: با توجه به وضعیت جوی و تداوم خشکسالی ضرورت دارد مردم همکاری لازم را داشته باشند تا با مشکلات ناشی از کم آبی مواجه نشوند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: