• شنبه ۱۴ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-3384-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان:

توسعه اقتصادی، نیازمند عدالت و توسعه متوازن است


رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: توسعه اقتصادی در کشور، نیازمند عدالت و توسعه متوازن است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، شهرام طهماسبی بعد از ظهر امروز در نشست خبری، اظهار کرد: ایجاد تحول در مسیر توسعه اقتصادی نیازمند تفکـر عمیـق و همـه‌جانبـه در چـارچوب برنامه‌های سازگار و منسجمی است که عدالت و توسعه متوازن را در پی داشته باشـد. در طول تحولات بعد از انقلاب اسلامی، کشور ما شاهد حوادث مختلف بوده و اجرای پنج برنامه توسعه را تجربه کرده و هم‌اکنون اجرای برنامه ششم توسعه را آغاز کرده و در این زمینه استان زنجان همانند سایر نقاط کشور شاهد تحولات و سازندگی بزرگی بـوده است.

 

این مسئول  در رابطه با شاخص‌های اجتماعی و فرهنگی، ادامه داد: نرخ باسوادی استان در سال 1355 برابر با 30.4 درصد و در سال 65 برابر با 51.8 درصد است و این در حالی است که نرخ باسوادی بر اساس آمارهای سرشماری سال گذشته برابر با 84.83 است که نشان از رشد 54.4 درصدی در فاصله زمانی سال‌های 55 تا 95 دارد.

 

وی در رابطه با کاهش 42.2 درصدی تراکم دانش‌آموزان ابتدایی در کلاس‌های درس استان، افزود: کاهش تراکم دانش‌آموزان ابتدایی در کلاس از 35 نفر در سال 1357 به 21.5 نفر در سال 1395 کاهش داشته است همچنین تراکم دانشآموزان متوسطه دوره اول در کلاس از 38 نفر در سال 57 به 21.9 نفر در سال 95 رسیده که حاکی از کاهش 42.2 درصدی است.

 

طهماسبی با بیان اینکه تراکم دانش‌آموزان متوسطه دوره دوم از 35 نفر در سال 57 به 33 در سال 95 رسیده که کاهشی 5.7 درصدی دارد، خاطرنشان کرد: سال 1357 در استان سه باب کتاب‌خانه عمومی وجود داشت که این میزان به 92 باب  در سال 1395 رسیده و دانشجویان مراکز عالی استان از 238 نفر در سال 57 به 55 هزار و 264 نفر بر اساس سرشماری سال 95 رسیده است.

 

وی تصریح کرد: استان زنجان در فاصله زمانی 39 ساله بین سال‌های 57 تا 96، افزایش 500 درصد پزشک شاغل در دانشگاه علوم پزشکی را داشته به طوری که نسبت تعداد پزشک شاغل در دانشگاه علوم پزشکی در هر هزار نفر جمعیت  از یک‌دهم درصد در سال 57 به هفت‌‌دهم درصد در سال 95 رسیده و 69 مرمز بهداشتی و درمانی روستایی تا پایان سال 1395احداث و راه‌اندازی شده و تعداد خانه‌های فعال نیز از 17 بابا به 448 باب افزایش یافته است.

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریز استان زنجان، در رابطه با شاخص‌های زیربنایی در استان، یادآور شد: در سال ۵۷ ، قریب به ۳۳۸ خانوار روستایی انشعاب ‌برق در استان زنجان داشتند که این شاخص بر اساس سرشماری سال گذشته به ۱۰۳ هزار و ۵ خانوار رسیده است. همچنین در کل استان مشترکین برق ‌از ۳۴ هزار و ۹۱۷ مشترک به ۴۱۶ هزار و ۴۰۵ مشترک رسیده و میزان فروش برق در استان در سال ۹۵ به ۳۲۱۴ مگاوات ـ ساعت رسیده است.

 

این مسئول اظهار کرد: ۳۳۷ روستای استان تا پایان سال گذشته گازکشی شده و در بخش تولیدات نیز تولید گندم از ۴۲ هزار تن در سال ۵۷ به ۴۰۶ هزار تن رسیده و کارگاه‌های صنعتی بزرگ مقیاس نیز از ۴ کارگاه به ۶۲ کارگاه در سال ۹۴ رسیده است.

 

طهماسبی با بیان اینکه کشور و به تبع آن استان در شاخص‌های کمی رشد مناسبی داشته و توفیق خوبی در ایجاد زیرساخت‌ها به وجود آمده و این در حالی است که بخش بسیار زیادی که زیرساخت‌ها در طول هشت سال جنگ تحمیلی از بین رفته و در روابط برخی کشورها کارشکنی و شیطنت کرده‌اند ولی با این وجود توانسته‌ایم به مباحث اولیه‌ای همچون استقلال، آزادی و ... که در دوران انقلاب مطرح بود، دست یافته‌ایم.

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان با تاکید بر اینکه باید بر روی مباحث نرم‌افزاری توسعه در کشور و به تبع در استان کار شود، گفت: ارتقای سطح رفاه عمومی جامعه، افزایش کیفیت زندگی مردم، افزایش دسترسی راحت مردم به خدمات عمومی، افزایش رفاه، کاهش فساد و رانت در اقتصاد و کنترل دست‌اندازی نهادها در اقتصاد، انطباق‌پذیری سریع با فناوری‌های تکنولوژیک، حذف مراجعات حضوری و حذف تمایز میان گروه‌ها باسطح برخورداری متفاوت از جمله مواردی است که باید به آن پرداخته شود و به صورت برجسته در جامعه دیده شود.

 

وی وجود نارسایی پس از انقلاب را طبیعی دانست و عنوان کرد: در همه کشورها پس از  بروز انقلاب نارسایی‌هایی به وجود می‌آید که مدیریت کشور در طی زمان و با برنامه‌ریزی‌های مختلف و عملیاتی کردن آن‌ها این نارسایی‌ها را برطرف می‌کنند که در کشور ما نیز اینگونه است.

 

این مسئول با بیان اینکه برای توسعه به رشد متوازن در بخش‌های مختلف نیاز است، ادامه داد: چالش‌های بزرگ منشأ چالش‌های دیگری هستند، به طوری که چالش‌های بزرگ راهبردی اقتصاد شامل جمعیت و اشتغال، انرژی، آب و محیط زیست و نوآوری و فناوری است که نظام تدبیر و اداره امور و یا به عبارت دیگر نظام مدیریت، باید بر این سه مورد نظارت داشته باشد که مهم‌ترین چالش پیش روی اقتصاد نیز نظام تدبیر و اداره امور یا همان مدیریت است.

 

طهماسبی با اشاره به مدیریت علمی، خاطرنشان کرد: مدیریت و نظام مدیریتی باید علمی باشد؛ چرا که اگر مدیریت اصلاح شود مشکلات به بهترین شکل، مطمئن‌ترین حالت و بدون اتلاف انرژی و نیروی انسانی به سرانجام می‌رسد و نتیجه تصمیمات قبل از اجرا به دلیل علمی بودن مدیریت و تصمیم گرفته‌شده، از پیش مشخص است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: