• یکشنبه ۱۵ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-1086-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

جایگاه لیزینگ در مبادلات اقتصادی را می‌شناسید؟


یک کارشناس اقتصاد گفت: لیزینگ فرآیندی است که شرکت از طریق آن می‌تواند در ازای پرداخت مجموعه‌ای از اقساط از دارایی ثابت برخوردار شود.

 

یاشا سلیمانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، در رابطه با لیزینگ، اظهار کرد: لیزینگ سرمایه‌ای و لیزینگ عملیاتی دو نوع لیزینگ با ضوابط متفاوت هستند و باید توجه کرد که درطول مدت لیزینگ، موسسه مالی مالک قانونی دارایی است که با این حال، طرف اجاره‌کننده بر این دارایی تسلط دارد و می‌تواند مزایا یا خطراتی برای این مالکیت (اقتصادی) ایجاد کند.

 

وی در رابطه با لیزینگ عمیاتی، ادامه داد: لیزینگ عملیاتی، لیزینگی است که مدت زمان آن در مقایسه با عمر مفید دارایی یا چیزی که به‌ صورت لیزینگ اجاره داده می‌شود (هواپیما، کشتی و غیره) کوتاه‌تر است و برخلاف لیزینگ مالی یا فاینانس، در پایان دوره‌ی لیزینگ عملیاتی، مالکیت دارایی به شخص اجاره‌کننده انتقال داده نمی‌شود بلکه طرف اجاره‌دهنده مالک آن باقی می‌ماند.

 

سلیمانی در رابطه با لیزینگ سرمایه‌ای خاطرنشان کرد: لیزینگ سرمایه‌ای (یا مالی) نوعی لیزینگ است که این نوع لیزینگ، قراردادی تجاری است که در آن، اجاره‌کننده (متقاضی یا وام‌گیرنده) نوعی دارایی را انتخاب می‌کند (که می‌تواند نوعی تجهیزات، وسیله‌ نقلیه یا نرم افزار باشد)، طرف اجاره‌دهنده (شرکت یا مؤسسه‌ی مالی) دارایی را خریداری خواهد کرد، اجاره‌کننده درطول مدت لیزینگ از این دارایی استفاده می‌کند، اجاره‌کننده در ازای استفاده از این دارایی، مجموعه هزینه‌هایی را پرداخت می‌کند و ... از جمله ویژگی‌های لیزینگ سرمایه‌ای است.

 

این کارشناس اقتصاد، یادآور شد: به عبارت دیگر لیزینگ فرآیندی است که شرکت از طریق آن می‌تواند در ازای پرداخت مجموعه‌ای از قسط‌های قراردادی، دوره‌ای و و دارای قابلیت کسر مالیات، از حق استفاده از یک دارایی ثابت برخوردار شود.

 

وی با اشاره به مزایای لیزینگ، تصریح کرد: لیزینگ دارایی‌ها می‌تواند مزایای مالی قابل‌ توجهی برای کسب‌وکارها داشته باشد به طوری که لیزینگ نسبت به خرید نیازمند سرمایه‌ نقدی کمتری است و نیز ممکن است دارایی‌های سرمایه‌ای دچار نوسان شوند که در قرارداد لیزینگ، ریسک‌های مربوط به دارایی به طرف اجاره‌کننده منتقل می‌شود همچنین لیزینگ می‌تواند در کسب‌و‌کاری که انتظار می‌رود در مدت نسبتا کوتاهی رشد داشته باشد، انعطاف‌پذیری بیشتری ایجاد کند زیرا متقاضی معمولا موظف نیست که در انتهای مدت قرارداد آن را تمدید کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: