• چهارشنبه ۱۸ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-1386-5
  • خبرنگار : 28006
  • منبع خبر : ----

استاد دانشگاه شهید بهشتی:

تولید ثروت ملی، هدف جوامع در انقلاب صنعتی چهارم است


استاد دانشگاه شهید بهشتی، اظهار کرد: در انقلاب صنعتی چهارم هدف جوامع تولید ثروت ملی است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، محمود سریع‌القلم صبح امروز در سمینار آموزشی انقلاب صنعتی چهارم با اشاره به اینکه در دوره‌ای وارد عصر جدید شده‌ایم که در اولویت‌بندی‌های متون توسعه، بنیان‌ها را خوب درک نکرده‌ایم، گفت: 150 سال پیش زمانی ‌که ژاپنی‌ها به توسعه علاقه‌مند شدند، سراغ سیستم‌سازی رفتند، یعنی از منظومه‌ای که انواع توسعه در آن قرار داشت آنها ابتدا به سمت ایجاد ساختارها رفتند، اما ایرانی‌ها به سمت آزادی سیاسی رفتند، برای همین است که در تاریخ مشروطه موضوع دموکراسی و آزادی سیاسی بر ابعاد دیگر ارجحیت دارد.

 

وی ادامه داد: در سال 1969 ژاپنی‌ها تصمیم گرفتند از سایر کشورها برای بهبود اوضاع و شرایط خود کمک بگیرند و از 23 کشور بالغ بر 2300 مشاوره را طی 25 سال به کمک گرفتند تا 60 ساختار متفاوت را در کشور خود ایجاد کنند و در قرن 20 دموکراسی و آزادی سیاسی برای اولین‌بار در این کشور مطرح شد.

 

این صاحب نظر در مسائل توسعه کشور افزود: عقلانیت سیاسی ریشه در عقلانیت اقتصادی دارد و جامعه‌ای که بنگاه‌سازی کند و عقلانیت در جامعه اقتصادی برپا کند آماده می‌شود در جامعه عقلانیت سیاسی نیز ایجاد کند.

 

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: یکی از موضوعات مهم پراکنده بودن ذهن ما ایرانی‌ها است و این نه در فرد، بلکه در سازمان و متعاقب آن در سیستم اداری کشور دیده می‌شود.

 

وی افزود: نوع تفکر افراد نکته بسیار کلیدی است و اینکه افراد چه نوع تلقی از توسعه داشته باشند. اگر این اولویت‌ها را مکتوب کنیم در جهت‌گیری کشور می‌تواند نقش داشته باشد و ذهن مدیران به ثبات خواهد رسید و این در شرایطی محقق می‌شود که تعاریف مشترکی از مسائل کشور پیدا کنیم.

 

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه مسائل فکری بر مسائل اجرایی مقدم‌تر هستند، گفت: اول باید فکر درست شود؛ چراکه مسائل جهان، مسائل فکری است و در تاریخ توسعه ایران آزادی فکر کردن مهم‌تر از آزادی سیاسی است. آزادی سیاسی مطلوب است اما برای جامعه‌ای که هنوز بنیان‌های اقتصادی حل نشده یک کالای لوکس محسوب می‌شود.

 

سریع‌القلم با اشاره به چهار انقلاب صنعتی رخ داده در تاریخ جهان، گفت: اولین انقلاب صنعتی در دنیا در سال 1784 به وقوع پیوسته است که انقلاب تولید مکانیکی و بخار بود و دومین انقلاب در سال 1870 رخ داده است که انقلاب تولید انبوه بود که همراه با برق هم صورت گرفت و مقدمه‌ای برای انقلاب صنعتی بود و انقلاب صنعتی سوم در سال 1969 با ظهور کامپیوتر اتفاق افتاد و توانست نوع تفکر انسان را به زندگی و نحوه مدیریت و خرید و فروش و بانکداری و ارتباطات متحول شد.

 

وی در خصوص انقلاب صنعتی چهارم گفت: انقلاب صنعتی چهارم و پیامدهای آن از سال 2000 آغاز شده است که با تحول فناوری اطلاعات و هوش مصنوعی رخ داده است و در ایران تنها نمایی از این انقلاب ورود پیدا کرده است و به دلایل سیاسی هنوز به طور کامل نتوانسته است ورود پیدا کند.

 

استاد دانشگاه شهید بهشتی در خصوص پیامدهای مهم انقلاب صنعتی چهارم گفت: از پیامدهای مهم این انقلاب کار مشترک با دنیا است و این انقلاب تمام دنیا را به هم وصل کرده است و دیگر کاری به هویت افراد اعم از فرهنگ و دین و غیره ندارد و تنها بر کارایی افراد تمرکز دارد به عبارت دیگر در جهانی که انقلاب صنعتی چهارم رخ می‌دهد آنچه که اهمیت پیدا می‌کند توانایی افراد است و بر اساس توانایی‌ها جایگاه‌ها مشخص می‌شود.

 

سریع‌القلم گفت: در انقلاب صنعتی چهارم هدف کشورها تولید ثروت ملی است و این ثروت تنها به صورت مادی نیست. همچنین در این انقلاب دیگر بحث کاریزما مهم نیست و آنچه اهمیت می‌یابد، کارآیی افراد است.

 

وی افزود: بدون ارتباطات جهانی نمی‌توان رشد کرد و این ارتباطات هم سیاسی نیست و جهان با هویت افراد کاری ندارد و تنها با کارآیی افراد سر و کار دارد و اینکه چه توانایی در توسعه صنعتی دارند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: