• چهارشنبه ۱۸ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-1486-5
  • خبرنگار : 28006
  • منبع خبر : ----

کسب رتبه نخست تیم دیدگاه دقیق در مسابقات تعیین اهداف علمی برای تاسواره‌ها


رتبه نخست مسابقات تعیین اهداف علمی برای تاسواره‌ها توسط تیم دیدگاه دقیق دانشگاه زنجان کسب شد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، رتبه نخست مسابقات تعیین اهداف علمی برای تاسواره‌ها توسط تیم دیدگاه دقیق دانشگاه زنجان کسب شد.

 

در بخش مسابقه تعیین اهداف علمی برای تاسواره‌ها که از سال ۹۵ توسط دانشگاه کاشان برگزار شد، از میان ۴۰ تیم دانشگاهی شرکت کننده، تیم "دیدگاه دقیق" از دانشگاه زنجان به سرپرستی دکتر احمد درودی دانشیار گروه فیزیک و همراهی دکتر حسین صفری استاد فیزیک دانشگاه و آقایان یاسر شاکری، میثم شکری، علی مطهرفر دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و رضا عسگری، مجید پناهی و لیدا اکبری دانشجویان دوره دکترای رشته فیزیک این دانشگاه به عنوان رتبه نخست معرفی شد.

 

تیم‌های مکعب سبز و آفاق از دانشگاه کاشان نیز به ترتیب رتبه های دوم و سوم این مسابقه را به دست آوردند.

 

تیم‌های پلوتون از دانشگاه صنعتی مالک اشتر، رتبه نخست مسابقه طراحی و ساخت ماهواره مکعب ایرانی را به دست آورد.

 

تیم دانشگاه امیر کبیر و دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی نیز رتبه‌های دوم و سوم این مسابقه را به دست آوردند.

 

این مسابقه از سال ۹۴ آغاز شد و با انتخاب ۳ تیم برتر دانشگاهی به کار خود پایان داد. این مسابقه ویژه دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور است که با هدف جذب نیروهای متخصص و علاقه‌مند برای ورود به عرصه تحقیقات فضایی، ایجاد بسته مناسب تمرین عملی دانشجویان در زمینه‌های فضایی، شناسایی استعدادهای علمی و فنی در زمینه‌های فضایی و ترویج فناوری‌های فضایی و کاربرد آن در اقشار مختلف برگزار می‌شود.

 

در این مسابقه تیم‌ها تلاش می‌کنند تا ضمن آموزش، ماهواره‌ مکعبی را طراحی کنند. ماهواره‌های طراحی شده طی 5 مرحله مورد ارزیابی قرار گرفتند و در هر مرحله تعدادی از آنها برای ورود به مرحله بعد انتخاب شدند. در نهایت از میان ۲۱ تیم دانشگاهی راه یافته به این رقابت، ۳ تیم به عنوان تیم‌های برتر این مسابقات معرفی شدند و همزمان با مراسم روز ملی فناوری فضایی، مورد تقدیر قرار گرفتند.

 

شایان ذکر است، تیم دیدگاه دانشگاه موفق به طراحی ابزاری به حجم 10*10 سانتی متر شده است که در کنار ماهواره جهت استقرا در مدار زمین قرار گرفته که عملیات خود را بعد از پرتاب جدا از ماهواره به شکل مجزا انجام می دهد. از عملکردهای این ابزار می توان به  «رصد زمین و ماه به صورت همزمان، اندازه گیری پدیده ضریب بازتاب زمین و کمک به تلسکوپ زمین تابش جهت کالیبره شدن» اشاره کرد.

 

تاسواره‌ها راه نوینی برای دستیابی به علوم و اکتشافات فضایی گشوده‌اند. در این زمینه چند سالی است دانشجویان و دانشگاهیان در زمینه طراحی و ساخت تاسواره‌ها با حمایت‌های دولتی فعال شده‌اند. با آماده شدن ایران برای ساخت و پرتاب تاسواره‌ها، استفاده از آنها در علوم و اکتشافات فضایی به رشد علمی ایران، به رشد فناوری‌های مرتبط، و به حضور ایران در صحنه بین‌المللی کمک شایانی می‌کند.

 

هدف از این رقابت استفاده از تاسواره‌ها برای رشد زیربنایی دانش فضایی کشور و همچنین ایجاد فرصتی مناسب برای شکوفایی ایده‌های نوین در حوزه علوم و اکتشافات فضایی در کشور است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: