• چهارشنبه ۱۸ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-4584-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان زنجان خبر داد:

تولید ناخالص داخلی بیش از 112 هزار میلیارد ریالی استان در سال 93


مدیرکل اقتصاد و دارایی استان زنجان گفت: تولید ناخالص داخلی استان بدون احتساب نفت در سال 93 بیش از 112 هزار میلیارد ریال بوده است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، سید ابوالفضل عباسچیان ظهر امروز در نشست شورای هماهنگی مدیران استانی وزارت امور اقتصاد و دارایی استان زنجان، اظهار کرد: تولید ناخالص داخلی استان بدون احتساب نفت در سال 91 بیش از 69 هزار میلیارد ریال بوده که استان در این سال در رتبه 25 کشوری قرار داشته و در سال 93، تولید ناخالص داخلی استان در همین بخش بیش از 112 هزار میلیارد ریال بوده که استان در سال 93 نیز رتبه 25 کشوری را داشته است.

 

این مسئول ادامه داد: سرانه تولید ناخالص داخلی بدون احتساب نفت در سال 91 بیش از 68 هزار میلیارد ریال بوده که این میزان در سال 93 به بیش از 107 هزار میلیارد ریال رسیده است.

 

وی در رابطه با نرخ مشارکت اقتصادی در استان، افزود: نرخ مشارکت اقتصادی استان در سال 91 برابر با 42.3 درصد بوده که این میزان در سال گذشته به 40.8 درصد و در تابستان امسال به 45.2 درصد رسیده است. همچنین نرخ بیکاری استان در سال 91 برابر با 11.4 درصد بوده که این نرخ در تابستان امسال به 9.7 درصد رسیده است.

 

عباسچیان با اشاره به تسهیلات طرح رونق، خاطرنشان کرد: سال گذشته 2766 میلیارد ریال تسهیلات در قالب طرح رونق پرداخت شده و امسال نیز تا به امروز 2346میلیارد ریال تسهیلات در این بخش به متقاضیان پرداخت شده است که امیدواریم تا پایان سال شاهد افزایش 10 درصدی در این بخش باشیم.

 

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان زنجان با بیان اینکه ضریب نفوذ بیمه در استان از 2 درصد سال 91 به 2.3 درصد در سال 92 رسیده است، یادآور شد: میانگین ضریب نفوذ بیمه در کشور برابر با 2.8 درصد است و امارهای بورس نیز نشان از رونق بازار سرمایه در استان است.

 

وی با اشاره به تشکیل منظم جلسات ستاد تجهیز درآمد استان زنجان، تصریح کرد: این جلسات به منظور پیگیری وضعیت وصول درآمدهای استان برگزار می‌شود و شناسایی بخش‌هایی که ظرفیت درآمدزایی آنها کمتر مورد شناسایی و ظرفیت سنجی واقع شده و ارائه راهکارهای لازم برای ارتقای وصولی از این منابع و ظرفیت‌ها دیگر اهداف تشکیل ستاد تجهیز درآمد استان زنجان است.

 

عباسچیان با اشاره به تشکیل جلسات کارگروه کارشناسی ذیل ستاد تجهیز درآمد استان به منظور شناسایی منابع و ردیف‌های جدید درآمدی، عنوان کرد: تعیین تعرفه‌های بهینه متناسب با خدمات ارائه شده توسط دستگاه‌های دیگر هدف تشکیل این کارگروه است همچنین طرح‌های مطالعاتی و پژوهشی با همکاری دانشگاه‌های استان با هدف شناسایی و پیشنهاد منابع جدید درآمدی به منظور افزایش سطح درآمدهای استان در حال انجام است که کاهش اتکا به درآمدهای نفتی در سطح کشو نیز در دستور کار اداره امور اقتصاد و دارایی قرار دارد.

 

وی با اشاره به برگزاری مستمر جلسات ستاد بودجه استان با اداره‌کل امور مالیاتی و گمرک، خاطرنشان کرد: پیگیری وصول درآمدها و رفع موانع و مشکلات احتمالی در وصول درآمدهای این دو دستگاه از جمله اقدامات در دستور کار این جلسات است. همچنین حساس‌سازی موضوع برای ذی‌حسابان دستگاه‌های دارای درآمد عمومی به منظور وصول به موقع درآمدهای پیش‌بینی شده و تشکیل جلسات داخلی با معاون اقتصادی اداره کل و اداره خزانه برای بهبود فرآیند وصول و هماهنگی بیشتر عملیات دریافت و ارسال درآمد استان و اخذ و ارسال به موقع آمارهای مورد نیاز وزارت متبوع از دستگاه‌های هدف دیگر اقداماتی است که اداره کل امور اقتصاد و دارایی آن را به صورت جدی دنبال می‌کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: