• پنجشنبه ۱۹ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۳
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9611-10291-5
  • خبرنگار : 28012
  • منبع خبر : ----

کارشناس مشاوره اداره آموزش و پرورش طارم:

دخالت بیش از حد اولیا، انتخاب رشته غلط را رقم می‌زند


کارشناس مشاوره اداره آموزش و پرورش شهرستان طارم گفت: اولیای دانش‌آموزان نباید بیش از حد در انتخاب رشته آنان دخالت کنند.

 

محمدتقی شفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: همایش هدایت تحصیلی با حضور اولیا و دانش‌آموزان پایه نهم و کارشناسی مشاوره آموزش و پرورش در مدارس شهرستان طارم برگزار شد.

 

وی با اشاره به اینکه هدایت تحصیلی در پایه نهم بر اساس 100 امتیاز که شامل 35 امتیاز مربوط به نمرات دروس مرتبط هر رشته و 65 امتیاز نتیجه بررسی‌های مشاوره‌ای انجام می‌شود، تأکید کرد: سهم اولیا از 65 امتیاز فقط 5 امتیاز است که متاسفانه بیشتر اولیای ما تأثیر بیشتر از 80 درصدی در انتخاب رشته فرزندان‌شان دارند و مانع دست‌یابی به سیاست‌های وزارت آموزش و پرورش شده و اختیار عمل را از مشاوران، دبیران و خود دانش‌آموزان سلب می‌کنند.

 

شفیعی با اشاره به اینکه طی چندین سال گذشته نزدیک به 60 درصد از دانش‌آموزان شاخه نظری به رشته علوم تجربی هدایت شده‌اند، خاطرنشان کرد: این انتخاب اشتباه، نتیجه تبلیغات کاذب اولیا و بستگان دانش‌آموزان است؛ چرا که بیشتر آنان فقط به قصد قبولی در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی این رشته را انتخاب می‌کنند.

 

وی با اشاره به اینکه سالانه ما شاهد قبولی یک نفر در رشته‌های پزشکی در شهرستان طارم هستیم، یادآور شد: پذیرش در رشته‌های فوق سالیانه در حدود 8 هزار نفر است، در حالی که ما بیشتر از 600 هزار نفر شرکت کننده در گروه آزمایشی علوم تجربی داریم.

 

این مسئول به ارزش‌های شاخه کار و دانش و فنی و حرفه‌ای نیز اشاره کرد و گفت: پیشنهاد دولت بر این است که 50 درصد دانش‌آموزان به این شاخه هدایت شوند.

 

شفیعی در ادامه با اشاره به ارزش بالای رشته‌های انسانی، تاکید کرد: رشته علوم انسانی تامین کننده نیروی انسانی مورد نیاز کشور است و می‌تواند انتخاب خوبی برای آینده باشد.

 

این مسئول با تاکید بر اینکه اولیای دانش‌آموزان باید به فرزندان خود و مشاوران اعتماد کنند و بیش از حد در انتخاب رشته آنان دخالت نکنند، یادآور شد: مشاوران با شرکت در جلسات متعدد و آگاهی کامل از روند هدایت تحصیلی در کشور و بررسی دقیق این روند، دانش‌آموزان را برای انتخاب بهتر و کارشناسی شده راهنمایی می‌کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: