• پنجشنبه ۱۹ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-1586-5
  • خبرنگار : 28006
  • منبع خبر : ----

رئیس بنیاد نخبگان استان زنجان خبر داد:

بهره‌‏مندی 110 نفر از تسهیلات بنیاد نخبگان در سال‌جاری


رئیس بنیاد نخبگان استان زنجان اظهار کرد: طی سال‌جاری بالغ بر 110 نفر در استان زنجان از تسهیلات و جوایز بنیاد ملی نخبگان بهره‏مند شده‌‏اند.

 

عباس ربیعی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه بنیاد ملی نخبگان یک دستگاه حاکمیتی، نظارتی و حمایتی است که هدفش برنامه‏ریزی و سیاست‏گذاری برای شناسایی، هدایت، حمایت مادی و معنوی نخبگان، جذب، حفظ، به کارگیری و پشتیبانی از آنان در راستای ارتقای تولید علم، فناوری و توسعه علمی و متوازن کشور است، گفت: مأموریت این نهاد نخبه‏شناسی، نخبه‏پروری و نخبه‏گزینی و نخبه‏گماری است و در راستای این مأموریت‏ها، بنیاد دارای تعدادی مسئولیت تخصصی است و تسهیلات متنوعی را برای گروه‌های مختلف واجد شرایط طبق آیین‏نامه‏های مربوطه ارائه می‏دهد.

 

وی افزود: اعطای جوایز تحصیلی به دانشجویان صاحب استعداد برتر یکی از اقدامات بنیاد ملی نخبگان است و بنیاد ملی نخبگان هر ساله به تعدادی از دانشجویان صاحب استعداد برتر در مقاطع مختلف تحصیلی که حائز شرایط و ضوابط آیین‏نامه‌های مربوطه هستند، جوایزی با چهار ویژگی اعطا می‌کند که شامل جایزه آموزش، جایزه پژوهش، جایزه فناوری و جایزه فرهنگ است.

 

این مسئول ادامه داد: مسئولیت دیگر بنیاد ملی نخبگان، شناسایی و پشتیبانی از دانش‏آموختگان برتر دانشگاهی است. همچنین این بنیاد از رویدادها و جشنواره‏های علمی کشوری و بین‏المللی نظیر جشنواره رویش اختراعات، جشنواره خوارزمی، جشنواره فارابی و غیره پشتیبانی و حمایت می‌کند.

 

ربیعی اظهار کرد: یکی دیگر از مأموریت‏های بنیاد ملی نخبگان، شناسایی و هدایت استعدادهای برتر دانش‏آموزی (شهاب) است که با همکاری وزارت آموزش و پرورش اجرا می‌شود که این طرح ملی در استان زنجان نیز در حال اجرا است.

 

وی تصریح کرد: یکی دیگر از مسئولیت‏های اصلی بنیاد ملی نخبگان، اجرای برنامه‌های فرهنگی برای نخبگان و مستعدان برتر است.

 

رئیس بنیاد نخبگان استان زنجان خاطرنشان کرد: این بنیاد بر اساس اقدام‏های ملی مطرح در سند راهبردی کشور در امور نخبگان و دستورالعمل‏ها و آیین‏نامه‏های مصوب برگرفته از این سند، حمایت‌های متنوعی را جهت توانمندسازی افراد واجد شرایط انجام داده و تسهیلات مختلفی را ارائه می‌دهد، به طوری که طی سال‌جاری تاکنون حدود 110 نفر از تسهیلات و جوایز مختلف بنیاد نخبگان استان زنجان بهره‏مند شده‏اند و بالغ بر حدود 150 مورد تسهیلات و جوایز مختلف علمی در اختیار آن‏ها قرار داده شده است.

 

ربیعی تصریح کرد: در راستای مسئولیت شناسایی و پشتیبانی از دانش‏آموختگان برتر دانشگاهی، تسهیلات متنوعی ارائه می‌شود که شامل ادامه تحصیل در مقطع بالاتر نظیر جایزه شهید احدی و جایزه شهید چمران است. همچنین تسهیلات دیگری نظیر تسهیلات نظام وظیفه تخصصی و فناور، تسهیلات فرهنگی (وام مسکن، هدیه ازدواج و شرکت در اردوهای علمی تخصصی و فرهنگی) و غیره برای دانش‏آموختگان دانشگاهی ارائه می‌شود.

 

وی افزود: همچنین تسهیلات ویژه‏ای نیز در جهت اشتغال و اثرگذاری بیشتر به این استعدادهای برتر ارائه می‌شود که تعدادی از آن‏ها شامل جذب در نهادهای فناورانه (جایزه شهید حسن تهرانی مقدم)، جذب در مؤسسه‏های علمی (جایزه دکتر کاظمی آشتیانی) و جذب در دستگاه‏های اجرایی است.

 

ربیعی ادامه داد: در مورد مأموریت بعدی این بنیاد، که پشتیبانی از رویدادهای معتبر نظیر جشنواره‏های رویش اختراعات، جشنواره‏های خوارزمی، فارابی، رازی، شیخ بهایی و ... است، نیز حمایت‏های مختلفی انجام می‌شود که با هدف هدایت اختراعات برگزیده به سمت تجاری‏‌سازی است. همچنین یکی دیگر از برنامه‌‏های اجرایی بنیاد نخبگان استان، همکاری در برگزاری رویدادهای کارآفرینی در سطح استان است.

 

رئیس بنیاد نخبگان استان زنجان تصریح کرد: در خصوص طرح شهاب نیز قرارداد برنامه ملی شهاب بین بنیاد نخبگان استان و اداره‌کل آموزش و پرورش استان زنجان منعقد شده است و اجرای برنامه ملی شهاب در مناطق 14 گانه استان زنجان در سال تحصیلی 97-96 انجام می‌گیرد.

 

وی ادامه داد: این بنیاد در زمینه امور فرهنگی و توانمندسازی نخبگان و مستعدان نیز مسئولیت‏های متعددی دارد که از جمله این موارد می‌توان به برنامه‏‏های تکریم از سرآمدان علمی و مشاهیر استان، نشست‏های اجتماعات نخبگانی با مسئولان دستگاه‏های اجرایی و صنایع استان، برنامه‌های تربیتی‏ - ‏آموزشی برای نهادینه کردن ارزش‏های اخلاق اسلامی، آداب ایرانی و انظباط حرفه‏ای، نظام مشاوره، بازدید از مراکز علمی - تحقیقاتی، صنعتی و فرهنگی، تکریم و الگوسازی از نخبگان، سرآمدان و مستعدان برتر، اردوهای جهادی و دوستی علمی اشاره کرد.

 

ربیعی گفت: در راستای ترویج و توسعه فرهنگ اقامه نماز و در ارزیابی عملکرد نمازی دستگاه‌های اجرایی استان در سال‌جاری، بنیاد نخبگان استان زنجان امتياز شايسته تقدیر ویژه را کسب کرد.

 

این مسئول با اشاره به انعقاد تفاهم‏نامه‏‌هایی بین بنیاد نخبگان استان زنجان و دستگاه‏های اجرایی استان، خاطرنشان کرد: بنیاد نخبگان استان تفاهم‏نامه‌هایی را با دستگاه‌های مختلفی، از جمله اداره‌کل آموزش و پرورش، شرکت آب و فاضلاب شهری و پارک علم و فناوری استان در جهت اهداف بین سازمانی منعقد کرده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: