• دوشنبه ۲۳ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-28214-5
  • خبرنگار : 28006
  • منبع خبر : ----

یک مسئول در دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان:

علایم بروز کم‌خونی به میزان و شدت تخلیه ذخائر آهن در بدن بستگی دارد


کارشناس مسئول تغذیه معاونت بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان اظهار کرد: علایم بروز کم‌خونی به میزان و شدت تخلیه ذخائر آهن در بدن بستگی دارد.

 

عصمت عباسی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه آهن یک ماده مغذی برای ادامه حیات و اساسی‌ترین ماده اولیه برای ساختن گلبول های قرمز است، گفت: نقش گلبول‌های قرمز خون انتقال اکسیژن به سلول‌های بدن است.

 

وی در خصوص کمبود آهن و کم خونی فقر آهن گفت: چنانچه برای ساختن گلبول‌های قرمز خون، آهن به مقدار کافی در دسترس بدن نباشد به مرور ذخائر آهن بدنم تخلیه شده و کم خونی فقر آهن بروز می‌کند.

 

کارشناس مسئول تغذیه معاونت بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان اظهار کرد: کمبود آهن و کم‌خونی ناشی از آن شایع‌ترین کمبود تغذیه‌ای در جهان است که به دلیل کاهش ظرفیت کاری و قدرت تولید پیامدهای نامطلوب بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی به دنبال دارد. یکی از گروه‌های سنی که در معرض خطر کمبود آهن و کم‌خونی قرار دارند، گروه سنی نوجوانان است. دختر و پسران نوجوان به علت جهش رشد نوجوانی به آهن بیشتری نیاز دارند. اما دختران نوجوان به علت شروع عادت ماهیانه، خونریزی و از دست دادن آهن بیشتر در معرض خطر کم‌خونی قرار دارند.

 

عباسی افزود: علایم بروز کم‌خونی به میزان و شدت تخلیه ذخائر آهن در بدن بستگی دارد. این علایم عبارتند از رنگ پریدگی دائمی زبان در مخاط داخل لب و پلک چشم، خستگی زود رس، سیاهی رفتن چشم، بی‌تفاوتی، سرگیجه، سردرد، بی‌اشتهایی، حالت تهوع، خواب رفتن و سوزن سوزن شدن دست و پاها و در مراحل پیشرفته تنگی نفس همراه با تپش قلب و تورم قوزک پا مشاهده می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه دختران در سنین بلوغ باید در برنامه غذایی روزانه از مواد غذایی حاوی آهن بیشتر استفاده کنند. همچنین بهتر است هر هفته یک عدد قرص آهن به مدت 16 هفته در طول یک سال مصرف کنند، مصرف قرص آهن در این دوران علاو بر پیشگیری از کم خونی فقر آهن، پیشرفت تحصیلی آنها را بهبود می‌بخشد.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: بهتر است قرص آهن بعد از صرف غذا و یا شب قبل از خواب مصرف شود. مصرف میوه‌ها و سبزیجات حاوی ویتامین C  مرکبات، گوجه‌فرنگی، فلفل سبز دلمه‌ای همراه با غذا جذب قرص‌آهن را در بدن افزایش می‌دهد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: