• شنبه ۲۱ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-1986-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

یک کارشناس اقتصاد:

چرا پایش کسب و کار مهم است؟


یک کارشناس اقتصاد گفت: پایش کسب و کار از جمله عواملی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

 

یاشا سلیمانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: محیط کسب و کار در دهه‌های اخیر به عنوان یکی از کلید واژه‌های مهم در مباحث اقتصادی مطرح شده است، به طوری که اخیرا این مفهوم با دقت وظرافت بیشتری مورد توجه اقتصاددانان قرارگرفته است و صاحبنظران تلاش کرده‌اند که این مفهوم را با دقت و حساسیت بیشتری مورد توجه قرار دهند.

 

این کارشناس ادامه داد: اولین مسئله‌ای که در هر طرح تجاری و برای هر صاحب کسب و کاری مطرح است، تضمین‌های لازم برای حفظ اصل سرمایه (امنیت اقتصادی) و درمرحله بعد سودآور بودن این طرح و افزون بودن منافع کسب و کار از هزینه‌های آن است.

 

وی با بیان اینکه هزینه‌های هر فعالیتی تابع دو دسته عوامل است، افزود: .هزینه‌هایی که در فرآیندهای مختلف تولید انجام آ‌ن‌ها ضروری است و نیز هزینه‌هایی که به دلیل نامناسب بودن محیط فعالیت اقتصادی بر صاحبان کسب و کار تحمیل می‌شود. این دسته دوم از هزینه‌ها، مربوط به محیط کسب و کار است و گاهی این قبیل هزینه‌ها به اندازه‌ای است که صاحبان کسب و کار رغبتی به استفاده از فرصت‌های اقتصادی پیدا نمی‌کنند.

 

سلیمانی خاطرنشان کرد: این هزینه‌های مازاد، علاوه‌بر تأثیرگذاری بر هزینه‌های تولید با نامناسب کردن محیط کسب و کار مانع رشد شرکت‌های کوچک و متوسط نیز می‌شود و شرکت‌های کوچک بیش از شرکت‌های بزرگ از محیط نامناسب کسب و کار آسیب می‌بینند و بر اساس طرح پایش محیط کسب و کار شاید شرکت‌های بزرگ بتوانند با تاثیرگذاری بر سیاست‌گذاران یا پرداخت‌های غیرقانونی محیط کسب و کار را تا حدودی برای خود هموار سازند، اما صاحبان مشاغل کوچک منابع محدودی برای پرداخت‌های غیرقانونی دارند و معمولا فاقد روابط مؤثر با سیاست‌گذاران هستند.

 

این کارشناس اقتصاد با اشاره به ضرورت پایش محیط کسب و کار، یادآور شد: محیط کسب و کار یکی از کلید واژه‌های مهم در مباحث اقتصادی است و در رده‌بندی اقتصاد کشورها امروزه بر پایه امنیت و صالحیت محیط کسب و کار انجام می‌شود و نیز نقش‌آفرینان اصلی کشورها، فعالان بخش خصوصی و خاستگاه آنان محیط کسب و کار است همچنین تعداد بی‌شماری مقالات، تحقیقات، کنفرانس‌ها و سخنرانی‌ها در جوامع بین‌المللی در این زمینه انجام می‌شود و تحلیل و پایش محیط کسب و کار اخیرا مورد توجه ویژه اقتصاددانان، تحلیلگران و کارشناسان جهان قرار گرفته است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: