• سه شنبه ۲۴ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-2086-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان:

در مناطقی با احتمال وقوع سرمازدگی بهاره، ارقام زودگل کشت نشود


 

مدیر دفتر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: کشاورزان در مناطقی که همواره احتمال وقوع سرمازدگی بهاره وجود دارد، از کشت ارقام زودگل خودداری کنند.

 

بهنام اوجاقلو در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با تاکید بر این‌که انتخاب محل مناسب برای احداث باغ، عاملی بسیار مهم در مصون ماندن باغات از سرمازدگی به شمار می‌رود، اظهار کرد: علاوه بر به‌کارگیری روش‌های فعال و یا کوتاه‌مدت برای مدیریت مطلوب باغات به منظور جلوگیری از سرمازدگی درختان، روش‌های حفاظتی بلندمدت و یا غیر فعال که تمهیدات قبل از احداث باغ را شامل می‌شود نیز در جلوگیری از سرمازدگی باغات میوه نقش تعیین‌کننده‌ای دارد.

 

این مسئول ادامه داد: باغات میوه باید در زمین‌هایی احداث شود که هوا به خوبی در آن‌ها جریان داشته باشد . این در حالی است که اراضی شیب‌دار بهترین مکان برای احداث باغات است و باید دقت شود که شیب زمین رو به جنوب نباشد؛ چراکه دامنه‌های جنوبی در اواخر اسفند و اوایل بهار گرمای بیش‌تری دریافت کرده و گل‌های درختان سریع‌تر باز می‌شوند.

 

وی با بیان این‌که در چنین شرایطی در صورت وقوع سرمای دیررس بهاره یا به عبارتی سرمای تشعشعی، درختان دچار سرمازدگی خواهند شد، تصریح کرد: شیب‌های رو به شمال اواخر اسفند و اوایل بهار گرمای کمتری دریافت کرده و گل‌ها دیرتر باز می‌شود. به همین‌خاطر درختان از سرمازدگی در امان می‌مانند . البته نوع خاک باغات نیز در جلوگیری از سرمازدگی بسیار مهم است و خاک‌های تیره رنگ برای احداث باغ مناسب‌تر است .

 

اوجاقلو تصریح کرد: سرمازدگی سالانه ده‌ها میلیارد تومان به باغ‌داران خسارت می‌زند و برای کاهش این خسارت، باید زمان دقیق وقوع آن تخمین زده شود؛ در واقع باغ‌داران با افزایش شناخت خود از موضوعات مرتبط با سرمازدگی می‌توانند با اعمال مدیریت مطلوب در باغ و انجام به موقع برخی اقدامات کنترلی، خسارت‌های ناشی از سرمازدگی را به حداقل برسانند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: