• پنجشنبه ۲۶ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۶
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9611-4085-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

دبیر مجمع روحانیون مبارز:

تالیفات آیت‌الله هاشمی در زندان، الگویی برای پژوهشگران باشد


دبیر مجمع روحانیون مبارز گفت: تالیفات آیت‌الله هاشمی در زندان، الگویی برای پژوهشگران باشد که بدون دسترسی به هیچ‌گونه امکاناتی توانست مجموعه‌های فاخری خلق کند.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، حجت‌الاسلام مجید انصاری عصر امروز در نخستین کنگره استانی بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که در فرهنگ‌سرای هلال زنجان برگزار شد، اظهار کرد: همه کشورها سعی می‌کنند میراث‌فرهنگی خود را شناسایی و بر اساس آن هویت خود را ارزانی کنند. کشورهای کوچک و نوبنیانی هم که در منطقه و جهان بر اساس تحولات سیاسی با تاخیر شکل گرفته‌اند از آنجا که هویت و پیشینه ندارند سعی می‌کنند با استقراض و حتی سرقت از دیگران هویت‌سازی کنند.

 

وی افزود: یکی از بخش‌های میراث‌فرهنگی به کشف ساخته‌‌های گذشتگان که نشان از فرهنگ و توان و صنعت آنها دارد اختصاص پیدا می‌کند، لذا می‌بینیم موزه‌ها، جایگاه و ارزش بالایی در هر کشور دارد حتی کشورهایی مثل فرانسه تلاش دارد میراث تمدن بشری را به معرض دید بگذارد تا انسان‌ها بدانند گذشته تاریخ‌شان چه بوده و بر اساس آن راه آینده را در پیش بگیرند.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: قرآن کریم همین کار را البته با اختلاف در قیاس دارد، البته قرآن به دنبال سکه و کاخ و مصنوعات فیزیکی بشر نیست، هر چند هر کدام از این‌ها در جای خود مهم است ولی قرآن سعی کرده عرصه‌های بشری را در میان انبیا و بزرگان تاریخ جستجو کند و شخصیت‌های الگویی بزرگی را معرفی کند و دراین راه به معرفی پیامبران و اولیای الهی اکتفا نکرده، بلکه علمایی از جمله لقمان و مومنانی از جمله آسیه را نیز نام برده است.

 

انصاری تاکید کرد: ایران کشوری کهن با میراثی بزرگ و موزه‌های ما لبریز از آثار متمدن است و علاوه بر افرادی از جمله سعدی، فردوسی، حافظ، ملاصدرا، ابوعلی سینا و ... که میراث‌های تاریخی و فرهنگی ما هستند و هویت ما را می‌سازند، در عصر فعلی نیز تاریخ انقلاب اسلامی هم میراث‌های ویژه‌ای دارد که در حافظه ملت ما بوده و برخی از آن‌ها هنوز هم در دسترس ما هستند.

 

وی افزود: در راس میراث‌ انقلاب، ابراهیم زمان امام خمینی (ره) و منظومه یاران او هستند که دشمنان ما سعی می‌کنند با افشاندن خاک تهمت و تخریب این میراث‌های زنده و در دسترس، را دفن کنند. اگر نگاهی به مجموعه برنامه‌هایی که ساخته شده و این روزها با استفاده از ابزار ارتباطی پخش می‌شود بیاندازیم تلاش شده تا افراد بسیاری از جمله چهره امام خمینی (ره)، آیت‌الله هاشمی و آیت‌الله خامنه‌ای، چهره شهید بهشتی و مردان بزرگی از جمله دکتر شریعتی و چمران و شهید همت‌ها و باکری‌ها تخریب شود. باید از خود بپرسیم این سرمایه‌گذاری برای چیست و پاسخ چیزی نیست جز اینکه چون این‌ها فانوس‌های هدایت هستند.

 

دبیر مجمع روحانیون مبارز خاطرنشان کرد: اگر هاشمی آنگونه که بود در کشور زنده باشد، نه مدیران کشور راه را گم می‌کنند، نه جوانان ناامید می‌شوند و نه پژوهشگران از کمبود امکانات پژوهشی مایوس می‌شوند.

 

حجت‌الاسلام انصاری با اشاره به اقدام خوبی که در جشنواره فجر برای فرصت معرفی آثار فاخر صورت گرفته و ضمن تشکر از همت هنرمندانی که برای احیای ارزش‌های انقلاب و دفاع‌مقدس و سایر عرصه‌ها، فیلم‌های خوبی می‌سازنند، گفت: امسال در جشنواره فیلم فجر فیلم‌های فاخر از جمله «تنگه ابوقریب»؛ «به وقت شام»؛ «سرهای زیر آب» و دیگر فیلم‌هایی که در جشنواره نبود و قابلیت آمدن به جشنواره را داشتند ولی باید بدانیم ما ظرفیت بزرگی مثل آیت‌الله هاشمی را برای عرضه به نسل امروز داریم و امروز نیاز به شناخت هاشمی بیش از گذشته است، چون در کشور مشکلات بزرگی داریم و برای عبور از این مشکلاتا جز تجربه امام و یاران امام نمی‌تواند ما را از این سنگلاخ‌ها عبور بدهد.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: اگر می‌خواهید الگویی از یک جوان پاکباخته ارائه دهید که از 15 سالگی از روستا به قم هجرت کرده و در کنار امام قرار می‌گیرد و طی مدتی که در زندان بوده بدون در دست داشتن امکانات و کتابخانه و اینترنت تدوین چندین کتاب را آماده می‌کند و بعد از آزادی و در دوران زندگی مخفی نیز کتاب‌های متعددی را به رشته تالیف در می‌آورد. حتی در زندان اوین 22 دفترچه 200 برگی پشت و رو را با فیش‌های برداشت شده از قرآن برای نگارش فرهنگ قرآن و تفسیر قرآن 8800 صفحه مطلب پر می‌کند، آیا برای پژوهشگر با اراده، این سوژه کافی نیست؟

 

انصاری تصریح کرد: آیت‌ الله هاشمی در زندان زیر ضربه‌های کابل، گوشت کف پایش ریخته و زخم‌ها متعفن شده و در آستانه شهادت قرار گرفته که او را کشان‌کشان به اتاق می‌برند، در چنین شرایطی احساس می‌کند که باید به هم سلولی جوان خود که برای عبرت پیش او زندانی کرده‌اند روحیه بدهد. آیا این مقاومت جانانه هاشمی رفسنجانی برای ساختن یک فیلم فاخر کافی نیست؟

 

وی با اشاره به اینکه او ثروتش را پای نهضت گذاشت، افزود: می‌خواهید فیلم برای یک مدیر موفق بسازید. آیا هاشمی کافی نیست؟ کشوری در خاک خفته از جنگ و جمعیت چند میلیونی مهاجران جنگ، مشکلات اقتصادی، نابودی زیربناها و نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌ها. ولی او مردانه به میدان آمد و ننشست عزا بگیرد و نمی‌گوید نمی‌توانیم. او به میدان آمد با همت بلند و به اعتماد به دانشگاه و دانشگاهیان و مدیران و خرد جمعی و مشورت و با دور گذاشتن خودمحوری، طرح سازندگی را در انداخت و کشور را با دست خالی ساخت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: