• پنجشنبه ۲۶ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۲۲:۵۰
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9611-4285-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

استاد مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره):

اخلاص و ادب، درس‌هایی است که هاشمی به ما داد


استاد مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) گفت: عنصر اخلاص و ادب، درس‌هایی است که هاشمی به ما داد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، حجت‌الاسلام محسن غرویان عصر امروز در نخستین کنگره استانی بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که در فرهنگ‌سرای هلال زنجان برگزار شد، اظهار کرد: وقتی نویسنده‌‌ای بخواهد متنی را بنویسد خواسته یا ناخواسته ضمیر او در الفاظ تجلی می‌کند که مقام معظم رهبری در پیام رحلت آیت‌الله هاشمی با الفاظی از جمله با یکدیگر در راهی مشترک، هوشی وافر، تکیه‌گاه مطمئن، پیوند رفاقت، نسل اول مبارزان ستم‌شاهی، رنج دیده، مبارز قدیمی با پرونده مشحون از تلاش و فعالیت، بیان شده است.

 

وی با اشاره به اینکه در این پیام یک واژه دیگر نیز بیان شده است، افزود: خناثان واژه‌ای است که در پیام رحلت مقام معظم رهبری بیان شده که خناثان نخواستند و نمی‌خواهند که رابطه رفاقت من با آیت‌الله بیان شود، کسانی مواظب باشند از آن خناثان نباشند، سراسر این واژه‌ها همکاری و همدلی را بیان می‌کند اما عده‌ای متاسفانه به دنبال بهانه‌هایی هستند که این رابطه را تاریک جلوه دهند.

 

غرویان با بیان اینکه پیامبر گرامی اسلامی در حدیثی فرموده‌اند: «حکمت را به غیر اهلش یاد ندهید چون به حکمت ظلم می‌کنید و حکمت را از اهلش منع نکنید چون به اهلش ظلم شده»، تصریح کرد: شخصیت‌های ما هم همین‌طور است، شخصیت‌ها را که می‌خواهید معرفی کنید ببینید مخاطب ظرفیت شناخت دارد یا خیر. اگر شخصیت را به مخاطب اهل معرفی کنید بسیار به جاست و اثرگذار خواهد بود و اگر معرفی آن شخصیت به اهل نکنید به آن اشخاص ظلم کردید.

 

مدرس فلسفه اسلامی حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه هنرمندان باید این شخصیت را به اهلش معرفی کنند، خاطرنشان کرد: در تعالیم دینی مسئله احباط و تکفیر داریم. اگر انسان گناهان زیادی داشته باشد ولی یک کار خیر انجام دهد برخی از کارهای حسنه تمام سیئات را نابود می‌کند و بر عکس آن هم یک گناه می‌تواند تمام حسنات را نابود کند، این همه تخریب علیه آیت‌الله هاشمی کردند ولی ایشان انگار احباط کرد و با فوت و ارتحالش تمام رشته‌های دشمنانش را پنبه کرد و آن سیل جمعیت که در مسجد اعظم قم دیدیم، این احباط است.

 

عضو هیئت علمی و استاد موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) تصریح کرد: در زندگی آیت‌الله هاشمی باید یک حسنه خیلی قوی دید، قدرتی که همه این تهدیدها و توهین‌ها را احباط می‌کند که به نظر می‌رسد این مسله عنصر اخلاص است و عنصر اخلاص ایشان همه اینها را احباط کرد.

 

غرویان تاکید کرد: آیت‌الله هاشمی مثبت‌اندیش بود ولی هنوز عده‌ای هستند که منفی‌نگر هستند و دائما روی منفیات تمرکز دارند. اینها یکبار از خود سئوال کنند؛ چرا این همه منفی‌نگر هستند در حالی که این همه مثبت‌ها، نوشته‌ها و کتاب‌ها و مقالات و فیلم‌ها هست ولی می‌گردند و یک امر منفی پیدا می‌کنند و روی آن انگشت می‌گذارند، در حالی که درسی که آیت‌الله به ما داد، مثبت‌اندیشی بود.

 

وی با اشاره به اینکه هاشمی در دل‌ها جای گرفت و در آخر کنار مراد خود آرمید، گفت: آیا این وصال نمی‌تواند سوژه‌ای باشد برای ساختن فیلم‌ها که چطور هاشمی عاقبت در کنار امام آرمید.

 

غرویان با تاکید بر اینکه عنصر اخلاص و ادب درس‌هایی است که هاشمی به ما داد، خاطرنشان کرد: این کنگره‌ها درس‌هایی است برای یادآوری اخلاص و ادب. هاشمی قلب رئوفی داشت و احترام می‌کرد و علاوه بر اینکه تربیت می‌کرد به ما تربیت یاد می‌داد.

 

عضو هیئت علمی و استاد موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) تصریح کرد: در بیان و تحلیل شخصیت افراد مسئولیت شرعی را مورد نظر داشته باشیم، در حالی که عده‌ای برخی مطالب را به نام دین و بصیرت و انقلاب به خورد جوانان می‌دهند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: