• یکشنبه ۶ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-2686-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

ارتقای جایگاه دانشگاه زنجان در رتبه‌بندی نیچر ایندکس


جایگاه دانشگاه زنجان در رتبه بندی نیچر ایندکس از 26 به 22 در بین همه دانشگاه‌های کشور ارتقا یافت.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، جایگاه دانشگاه زنجان در رتبه‌بندی «نیچر ایندکس» از 26 به 22 در بین همه دانشگاه‌های کشور اعم از پزشکی، غیرپزشکی، پیام‌نور، دولتی و غیردولتی ارتقا یافت.

 

در زمینه علوم حیاتی (پزشکی، زیستی و ...) و فیزیکی، شیمی، علوم زمین و سیاره‌ای رتبه کنونی دانشگاه زنجان با ورود دو مقاله از گروه فیزیک به جایگاه 22 ارتقا یافته است.

 

گفتنی است، مقاله دکتر فرهاد داعی (دانش‌آموخته دکتری فیزیک)، دکتر حسین صفری و دکتر ندا داداشی در مجله The Astrophysical Journal  و مقاله وحیده فرزام (دانشجوی دکتری فیزیک) و همکاران ایشان در مجله Applied Physics Letters در ماه دسامبر وارد لیست شده است.

 

هر ساله نیچر ایندکس به رتبه‌بندی کشورها در سراسر جهان بر پایه دستاوردهای پژوهشی آنها در سال گذشته که کیفیت بالایی دارند می‌پردازد. دانستن این امر مهم است که این رتبه‌بندی بر پایه بخش محدودی از دستاوردهای پژوهشی کشورها انجام می‌شود و برای درک بهتر جایگاه کشورها باید نظام های رتبه بندی دیگر نیز مرور شوند.

 

هدف این رتبه‌بندی شناسایی جایگاه کشورها بر پایه دستاوردهای پژوهشی آنها که کیفیت بالایی دارند، است.

 

«نیچر ایندکس» با شمارش شمار مقاله‌های پدیدآوران در نشریه‌های نمایه شده‌اش، امکان رتبه‌بندی کشورها را بر پایه سه سنجه کلیدی فراهم می‌آورد. این سه سنجه عبارتند از شمار مقاله‌ها یعنی شماره مقاله‌های منتشر شده در نشریه‌ها بدون توجه به شمار پدیدآوران، شمار کسری سهم مشارکت هر پدیدآور در نگارش یک مقاله را محاسبه می‌کند، کل امتیاز شمار کسری یک مقاله برابر با یک است، یعنی اگر 10 نفر در نگارش یک مقاله شرکت کرده باشند، شمار کسری هر پدیدآور برابر با یک دهم است، شمار کسری وزنی که به شمار کسری وزن اختصاص می‌دهد. شمار کسری وزنی ویرایش اصلاح شده شمار کسری است.

 

در حوزه‌های ستاره‌شناسی و اختر فیزیک به دلیل آنکه حجم انتشارات نسبت به دیگر حوزه‌ها در نمایه «نیچر» بیشتر است، به انتشارات این حوزه وزن داده می‌شود تا تاثیرشان کمتر شود. دوره انتشار این رتبه‌بندی سالانه بوده و معیار ورود به ارزیابی داشتن مقاله در یکی از نشریه‌های نمایه شده در «نیچر ایندکس» است.

 

بر پایه گزارش «شپرینگر نیچر» در سال 2017، ایران توانسته است در رتبه‌بندی کشورهای «نیچر ایندکس» جایگاه 33 جهان را به دست آورد. در ویرایش پیشین این نظام، ایران در جایگاه 38 جهان بود. نتایج تازه «نیچر ایندکس» نشان می‌دهد که ایران سومین کشور آسیای غربی بر پایه کسری وزنی مقاله‌های حوزه علوم طبیعی است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: