• شنبه ۵ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۳
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9612-1191-5
  • خبرنگار : 28012
  • منبع خبر : ----

کشف آثار تاریخی مربوط به هزاره اول قبل از میلاد در خرم‌دره


فرمانده انتظامی شهرستان خرم‌دره، از کشف آثار تاریخی و فرهنگی مربوط به هزاره اول قبل از میلاد در این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، سرهنگ عباس حسنی در نشست خبری با بیان اینکه طبق اطلاعات رسیده مردمی مطلع شدیم فردی در شهر خرم‌دره در زمینه قاچاق آثار تاریخی و فرهنگی فعالیت می‌کند، عنوان کرد: پلیس آگاهی شهرستان با هماهنگی مرجع قضایی این فرد را تحت تعقیب قرار داد و پس از حدود 15 روز کار اطلاعاتی و فنی مشخص شد فرد مورد نظر در بافت قدیمی شهر و در داخل منزل شخصی خود اقدام به حفاری کرده است.

 

وی اظهار کرد: با هماهنگی مراجع قضایی پلیس در فرصت مناسب وارد منزل فرد مورد نظر شده و مشاهده شد که در قسمت‌های مختلف منزل حفاری برای کشف آثار باستانی صورت گرفته است.

 

این مسئول تصریح کرد: در حفاری‌هایی که توسط فرد مورد نظر صورت گرفته بود آثار تاریخی از قبیل 4 عدد ظروف سفالی مربوط به دوره هزاره اول قبل از میلاد مسیح و یک قبضه خنجر دولبه مفرغی که آن هم مربوط به دوره هزاره اول قبل از میلاد مسیح است، توسط پلیس آگاهی کشف و دو نفر متهم در این راستا دستگیر و تحویل مراجع قضایی شد.

 

حسنی در ادامه افزود: طبق نظر کارشناسی، کارشناسان اداره میراث فرهنگی و آثار تاریخی شهرستان خرم‌دره، اقلام کشف شده جزو اولین آثار شناسنامه‌دار کشف شده در شهرستان است.

 

وی با بیان اینکه آثار تاریخی نشان دهنده تاریخ و فرهنگ شهر و کشورمان است، یادآور شد: با افرادی که در زمینه قاچاق آثار باستانی فعالیت کنند طبق قانون برخورد خواهد شد.

 

این مسئول با بیان اینکه حفاری و خرید فروش اشیای قدیمی جرم محسوب می‌شود، گفت: از شهروندان درخواست داریم در صورت مشاهده حفاری‌های مشکوک با سامانه تلفنی 110 تماس گرفته و موارد مشکوک را گزارش دهند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: