• دوشنبه ۷ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9612-1486-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

رئیس دانشگاه زنجان:

حل مشکل خوابگاه صدرا، نیاز به ورود مرجع فرادانشگاهی دارد


رئیس دانشگاه زنجان تاکید کرد: حل مشکل خوابگاه صدرا، نیاز به ورود مرجع فرادانشگاهی است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، سیدمحسن نجفیان در نشست خبری با اشاره به اینکه دانشگاه زنجان به‌عنوان دانشگاه جامع در استان فعال است و در بسیاری از فعالیت‌ها نقش هدایتگر و نظارتی دارد، گفت: در حال حاضر 10 هزار و 500 دانشجو در این مرکز در حال تحصیل است. همچنین بالغ بر 400 نفر عضو هیئت علمی و 300 استاد مدعو در حال فعالیت در این دانشگاه هستند.

 

رئیس دانشگاه زنجان افزود: در حال حاضر دانشگاه زنجان در 73 رشته کارشناسی، 123 رشته و گرایش کارشناسی ارشد و 69 رشته و گرایش دکترا دانشجو می‌پذیرد و در کل بیش از 700 دانشجو در مقطع دکترا در این دانشگاه در حال تحصیل هستند. همچنین بالغ بر 2930 دانشجو در مقطع ارشد و 6400 دانشجو در مقطع کارشناسی در این دانشگاه در حال کسب علم هستند.

 

نجفیان خاطرنشان کرد: 37‌ درصد از دانشجویان دانشگاه زنجان در مقطع تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکتری) مشغول به تحصیل هستند و امید است از این سرمایه عظیم و نیروی انسانی کارآمد بتوان در نیل به اهداف استان و کشور استفاده کرد تا بتوانند برای حل مشکلات منطقه‌ای و کشوری راه‌حل‌هایی ارائه دهند.

 

وی در ادامه با اشاره به اینکه باید از علم دانشگاهیان در توسعه صنعتی کشور بهره برد، تصریح‌کرد: باید اقرار کنیم که در این زمینه عملکرد خوبی نداشته‌ایم و دارای نقص‌هایی هستیم؛ ارتباط دانشگاه و صنعت در سطح کشور در آن سطح مطلوبی که باید، نیست که دو عامل مهم رقابتی نبودن صنعت در کشور و محدود کردن اساتید به ارائه دانشگاه به صورت مقاله می‌تواند از عواملی باشد که زمینه‌ساز این مهم بوده است.

 

رئیس دانشگاه زنجان با بیان اینکه صنایع کشور به وضع موجود عادت کرده و به کار خود ادامه می‌دهند و هیچ نیازی به‌ ایجاد خلاقیت و نوآوری در تولید محصولات خود نمی‌بیند، تصریح کرد: در گام نخست باید سیاست‌گذاری‌ در دانشگاه‌ها تغییر کند؛ به‌گونه‌ای که برای اساتید تنها چاپ مقالات علمی در نشریات معتبر نباید مطرح باشد.

 

وی در ادامه با اشاره به موضوع بین‌المللی کردن دانشگاه‌ها و جذب دانشجوی خارجی، افزود: بین‌المللی کردن دانشگاه‌ها یکی از اهدافی است که وزارت علوم به دنبال آن است و این هدف تنها محدود به جذب دانشجوی خارجی نیست و مواردی نظیر فعالیت مشترک با مجامع علمی در قالب برگزاری دوره‌های مشترک و سمینارها و کنفرانس‌ها و کارگاه‌های مشترک مدنظر است و دانشگاه زنجان در سال‌های اخیر در این زمینه عملکرد خوبی داشته است ولی نه این به معنا که دانشجوی خارجی جذب کرده باشد.

 

نجفیان با اشاره به اینکه تنها چند دانشگاه در سطح کشور موفق به جذب دانشجوی خارجی شده‌اند، گفت: این موضوع حرکت جدیدی است که نیاز به بسترسازی و فراهم کردن زیر ساخت دارد؛ چراکه جذب دانشجوی خارجی تنها محدود به تحصیل این دانشجو در دانشگاه نیست و باید زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی در سطح جامعه برای این امر محقق شود.

 

وی همچنین به نیمه متمرکز بودن جذب هیئت علمی دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: دانشگاه هیچ نوع دخالت مستقیمی نمی‌تواند در این زمینه داشته باشد و معمولا برای جذب هیئت علمی، دانشگاه، وزارت علوم و شورای انقلاب فرهنگی در کنار هم به این موضوع نظارت دارند.

 

این مسئول در بخش دیگری در پاسخ به سئوال خبرنگاران در رابطه با آخرین وضعت خوابگاه صدرا که در ماه‌های گذشته دانشجویان و مسئولان دانشگاه را با چالش مواجه کرده است، گفت: حواشی خوابگاه صدرا و مشکل به‌وجود آمده باعث ناراحتی‌هایی شده است. مسئولان این خوابگاه مشکلاتی زیادی را برای دانشگاه و دانشجویان به‌وجود آورده است و به نظر می‌رسد برای حل  این مشکل باید مرجع فرادانشگاهی ورود پیدا کند تا به حل اختلاف دانشگاه و سرمایه‌گذار بپردازد. البته ما اعلام کرده‌ایم که دانشگاه آماده خرید خوابگاه در چارچوب مقررات دولتی از صاحب فعلی است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: