• سه شنبه ۸ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-8714-5
  • خبرنگار : 28003
  • منبع خبر : ----

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان:

جهاددانشگاهی همراه خوبی برای حفاظت از محیط زیست است


مدیرکل حفاظت محیط ‌زیست استان زنجان با تاکید بر بهره‌مندی از فناوری‌های نوین در حوزه حفاظت از محیط ‌زیست استان، جهاددانشگاهی را همراه خوبی برای تحقق این امر معرفی کرد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، سیدرضا موسوی مشگینی در بازدید از جهاددانشگاهی استان زنجان، اظهار کرد: امروز برای حفاظت از محیط ‌زیست در دو حوزه انسانی و طبیعی در کشورهای پیشرفته، از روش‌های نوین و فناوری اطلاعات بهره می‌برند که به این مهم در ایران توجه کمتری در سالیان قبل شده است.

 

وی تصریح کرد: نظارت و پایش از مناطق حفاظت شده، آمارگیری و داشتن اطلاعات از حیات‌وحش، نظارت بر عملکرد صنایع و نیز ارائه راهکارهای مناسب برای مقابله با آلودگی محیط زیست از جمله مواردی است که باید با علوم جدید پیش برویم و با توجه به اینکه جهاددانشگاهی زنجان از توان خوبی در حوزه‌های مختلف برخوردار است، می‌توانیم از این ظرفیت‌ها در بهبود شرایط استفاده کنیم.

 

این مسئول با بیان اینکه زمینه کاری زیادی برای همکاری با جهاددانشگاهی زنجان وجود دارد و می‌توان به یک نقطه مشترک با این نهاد انقلابی رسید، تصریح ‌کرد: با تعیین اولویت‌ها و درک متقابل می‌توانیم کارها را پیش برده و در نهایت با همکاری هم می‌توانیم بسیاری از مشکلات، از جمله معضلات در حوزه پسماند، هوشمندسازی امکانات و پایش‌های آنلاین رسید.

 

وی در ادامه با اشاره به اینکه یکی از معضلات فعلی در استان موضوع سرب و روی است، تصریح کرد: مشکل سرب ‌و ‌روی در استان در دو حوزه زیست‌محیطی و نیز روانی است و باید راهکاری ارائه شود که این مشکلات برطرف شود.

 

موسوی مشگینی با بیان اینکه در حال حاضر به‌دنبال راهکاری برای رفع مشکل پسماند سرب‌ و روی هستیم، افزود: یکی از راهکارها جابه جایی این مواد است که نیاز به زمان و صرف هزینه بالایی است.  هرچند نظر معتقدیم در محل فعلی نیز می توان با بالاترین استانداردها، خطرات زیست‌محیطی را با هزینه کمتری مدیریت کرد.

 

رئیس جهاددانشگاهی زنجان نیز در این دیدار و در رابطه با لزوم توجه به ایجاد ثروت در کنار، اظهار کرد: جهاددانشگاهی استان اقدامات خوبی برای ارائه راهکار مناسب در این حوزه انجام داده است و امیدواریم تا چند ماه آینده روشی را ارائه دهیم که این معضل به ثروتی برای شهر تبدیل شود.

 

مهدی عباسی تصریح کرد: با کمی تامل و اعتماد به محققان استان می‌توان برای بسیاری از مشکلات راه‌حل درستی ارائه داد و جهاددانشگاهی این اعتقاد را به عمل تبدیل کرده است و این ادعا را داریم که در حوزه سرب و روی نیز می‌توانیم بخش اعظمی از مشکلات را برطرف و معضل را به فرصت تبدیل کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه در جهاددانشگاهی استان، اقدامات خوبی نیز در حوزه غذای سالم انجام شده است که کمک شایانی به محیط ‌زیست می‌تواند داشته باشد، گفت: در حال حاضر تولیدات ارگانیک در کشور وجود ندارد و همه مواردی که عنوان می‌شود ادعا است؛ چراکه تولید محصول ارگانیک نیاز به شرایط خاصی دارد که برای رسیدن به آن حداقل 10 سال زمان نیاز است.

 

عباسی خاطرنشان ‌کرد: ولی نمی‌توان با این استدلال که تولید محصول ارگانیک زمانبر است، دست روی دست گذاشت، به همین منظور جهاددانشگاهی استان زنجان در قالب طرحی به دنبال ارائه ایده برای تولید محصول سالم است که دارای استانداردهای جهانی باشد و به نظرمان این کار می‌تواند کمک شایانی به محیط‌زیست نیز بکند.

 

این مسئول به برنامه‌های جهاددانشگاهی در حوزه فناوری اطلاعات نیز اشاره کرد و گفت: با استعدادی که در این حوزه در استان وجود دارد با بهره مندی از توان این افراد اقدامات خوبی در این حوزه انجام شده است و می‌توانیم در این بخش به محیط ‌زیست و ارتقای حفاظت از آن کمک کنیم.

 

وی خاطرنشان‌ کرد: فعالیت‌های جهاددانشگاهی بر اساس نیازها تدوین می‌شود و در هر حوزه‌ای که نیاز وجود داشته باشد وارد عمل می‌شویم و محصول‌محوری و خدمات‌محوری در اولویت کاری ما قرار دارد. به‌طور مثال در حوزه محیط زیست، جهاددانشگاهی توانایی کمک به نظارت آنلاین و نیز نصب تجهیزات برای رصد حیات‌وحش در حال انقراض را دارد.

 

عباسی به اقدامات جهاددانشگاهی در حوزه کارآفرینی نیز اشاره کرد و گفت: در این مبحث توجه کمتری به کارآفرینی در حوزه اجتماعی شده است که ما آمادگی داریم به محیط ‌زیست در این حوزه کمک کنیم؛ چراکه توانمدسازی جوامع محلی می‌تواند در کاهش تخریب محیط‌ زیست کمک‌رسان باشد.

 

وی به توان جهاددانشگاهی در دو حوزه آموزش‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت نیز اشاره کرد و افزود: آمادگی داریم امکانات در این حوزه را در اختیار محیط ‌زیست قرار دهیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: