• چهارشنبه ۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9612-1986-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

چهره ماندگار فیزیک ایران:

اقتباس از تکنولوژی‌های جدید، راهی برای ارتقای جایگاه ایران است


چهره ماندگار فیزیک ایران اظهار کرد: در حال حاضر اگر می‌خواهیم در جهان سری بلند کنیم باید از تکنولوژی جدید اقتباس کنیم.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، پرفسور یوسف ثبوتی در مراسم نکوداشت اسوه اخلاق و اخلاص استاد رضا روزبه از مشاهیر استان زنجان که به میزبانی سالن اجتماعات شهید نوری مجتمع جهاددانشگاهی زنجان برگزار شد، با اشاره به تحولات اخیر ایران گفت: این تحولات از سال 1285با شروع مشروطیت آغاز شد و مظفرالدین شاه با اعلام مشروطیت، اولین گام را در این راستا برداشت.

 

وی ادامه داد: پیش‌تر از این تاریخ با تفکرات غرب آشنا بودیم اما اینکه به صنعت غرب، بهداشت، آموزش و مدیریت مجهز باشیم نبود و همه چیز به صورت سنتی بود و با دنیای به شدت استعمارگر و متجاوز آشنایی نداشتیم.

 

پرفسور ثبوتی خاطرنشان کرد: در حال حاضر اگر می‌خواهیم در جهان سری بلند کنیم باید از تکنولوژی جدید اقتباس کنیم. در سال 1285 هیچ خبری از صنعت مدرن نبود و در آن زمان افرادی که طراحان جامعه بودند، بسیار اندک بودند.

 

چهره ماندگار فیزیک ایران افزود: در سال 1299 کودتای رضاخان و چهار سال بعد در سال 1305 انقراض سلسله قاجار بود و اعلام سلطنت پهلوی صورت گرفت. از سال 1300 به بعد است که دنبال مدرسه جدید هستیم و از شکل مکتب گونه آن جدا می‌شویم و دنبال صنعت و ارتش و دادگستری به شیوه مدرن می‌رویم. وقتی به آن زمان نگاه کنیم متوجه می‌شویم که در آن زمان میزان افراد باسواد جامعه بسیار اندک است.

 

وی افزود: زمانی که به سمت ایجاد مدرسه حرکت کردیم، تعدادی افراد از همین جامعه در مقابل این سبک از مدرسه‌سازی ایستادند و در مقابل این نوع از مدارس ایستادگی کردند.

 

بنیان‌گذار دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم‌پایه استان زنجان افزود: در استان زنجان نیز سه مدرسه ساخته شد که مدرسه توفیق و مدرسه سعادت و مدرسه علمیه تاسیس شد و این مدارس غیردولتی بودند و همه چیز به سرعت در حال تحول بود. تحول به این معنا که کنار گذاشتن چیزهای قدیمی و روی آوردن به سبک‌ها و وسایل جدید که در استان در برخی از مدارس ریختند و نیمکت و تخته‌ها را شکستند.

 

ثبوتی افزود: استاد روزبه در آن زمان یکی از معلمانی بود که مشغول به آموزش دادن در مقطع دبستان و دبیرستان بود و در سال‌های 1315 و تا 1330 در استان بود و در دبستان توفیق کار می‌کرد.

 

وی با اشاره به جایگاه استاد روزبه، افزود: ایشان تعلقات مذهبی داشت و در فقه و اصول و حدیث و کلام حرفی برای گفتن داشت. بعد از سال 1330 این استاد به تهران رفت و در آنجا مدرسه علوی را ایجاد کرد که این مدرسه نیز شخصیت‌های برجسته زیادی را به جامعه تحویل داده است.

 

در ادامه این مراسم رئیس بنیاد نخبگان استان زنجان نیز اظهار کرد: یکی از مسئولیت‌هایی که به عهده بنیاد نحبگان گذاشته شده، تکریم و نکوداشت نخبگان و مشاهیر علمی است که در جهت اجرایی کردن این هدف تلاش شده است که شخصیت‌های علمی استان شناسانده شوند که در همین راستا مراسم نکوداشت استاد روزبه برگزار می‌شود.

 

عباس ربیعی با اشاره به اینکه استاد روزبه یک عالم و معلم اخلاق بود که یکی از شخصیت‌های محبوب مردمی نیز به‌شمار می‌رود، افزود: امید است با برگزاری این برنامه گامی در شناساندن این چهره‌های برجسته برداریم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: