• چهارشنبه ۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9612-2086-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

معاون استاندار زنجان:

نخبگان، هویت ملی ایجاد می‌کنند


معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار زنجان اظهار کرد: نخبگان، هویت ملی ایجاد می‌کنند.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، فرامرز نیک‌سرشت در مراسم نکوداشت اسوه اخلاق و اخلاص استاد رضا روزبه از مشاهیر استان زنجان که به میزبانی سالن اجتماعات شهید نوری مجتمع جهاددانشگاهی زنجان برگزار شد، با اشاره به نقش نخبگان در توسعه ملی کشور، گفت: اگر توسعه را به معنای عام پیشرفت معنوی و مادی یک جامعه در نظر بگیریم، توسعه به عنوان یکی از دستاوردهای بشری است و یک قابلیت جهانی را دارد ولی محدود به یک کشور خاص است.

 

وی ادامه داد: پژوهشگران حوزه‌های مختلفی را واکاوی کرده‌اند، حوزه‌هایی نظیر اقتصاد، فرهنگ، سیاست. در سیاست ما نمی‌توانیم توسعه‌یافتگی داشته باشیم مگر آنکه دموکراسی و آزادی مشروع فردی و اجتماعی و انتقادپذیری و انعطاف‌پذیری داشته باشیم.

 

نیک‌سرشت افزود: در حوزه اقتصاد نیز جمع مشارکت‌های مردمی، نقش دادن به مردمی در حوزه اقتصادی است که تا این‌ها نباشد ما توسعه اقتصادی هم نخواهیم داشت. در توسعه مدیریت نیز به هر حال مشارک‌پذیری و نقش دادن به همه مردم از مواردی است که باید محقق شود.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: در حوزه فرهنگ ما توسعه فرهنگی نخواهیم داشت مگر آنکه گرایش نخبه‌گرایی و اصلاح حوزه نخبگی داشته باشیم.

 

وی با اشاره به نقش نخبگان در توسعه فرهنگی افزود: هر نخبه در هر جامعه نقش دارد و نخبگان در واقع ایجاد هویت ملی می‌کنند و به واسطه نخبگان، کشور شناخته می‌شود. مثلا زنجان به واسطه استاد روزبه شناخته می‌شود.

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار زنجان افزود: از ویژگی نخبگان می‌توان در حال زیستن و به فکر آینده بودن را مدنظر داشت؛ چراکه هدف‌گذاری نخبگان بلندمدت است و نیز  جسارت ورود به خیلی از میادین را به واسطه آگاهی خود دارند.

 

وی افزود: نخبه عاملی است که با تفکر و تدبر و مدیریت و خلاقیتی که دارد مسیر توسعه را در اختیار می‌گیرد و یک عامل برای توسعه می‌شود.

 

این مسئول با یادآوری اینکه چه بخواهید، چه نخواهید یکی از مکانیسم‌هایی که باید مدنظر قرار گیرد الگوسازی است، گفت: نخبگان در جامعه با تهدیدهایی روبه‌رو هستند که جهل داخلی و دشمنی و عداوت دشمنان از این موارد است که به کار نگرفتن نخبگان و حذف آن‌ها از موارد جهل داخلی است. یک نخبه باید در زمان حیات خود شناخته شده و به‌کار گرفته شود.

 

وی با اشاره به پدیده فرار مغزها گفت: فرار مغزها تنها محدود به خروج فیزیکی نخبگان نیست. اگر چه بالغ بر 100 هزار نخبه در سال‌های اخیر از کشور خارج شده‌اند، اما فرار مغزها می‌تواند این باشد که در کشور باشید و سرویس به کشورهای بیگانه بدهید و به واسطه علمی که در اختیار کشورهای دیگر می‌گذارید زمینه را برای توسعه کشور خود فراهم نیاورید.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: