• پنجشنبه ۱۰ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-11514-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

تفکیک دانش‌آموزان به تیزهوش و کم‌هوش کار درستی است؟


یک روان‌شناس گفت: تفکیک دانش‌آموزان به تیزهوش و کم‌هوش، همچنین استعداد درخشان و عادی، آسیب‌های جبران‌ناپزیری دارد.

 

عبدالله احمدی‌قلعه در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: تفکیک دانش‌آموزان به نابغه و بی‌استعداد، لطمات جبران‌ناپزیری در رشد و شکل‌گیری هویت آن‌ها دارد. این در حالی است که متاسفانه طی سال‌های اخیر یکی از چندین ماراتن نفس‌گیر تحصیلی کشور، آزمون‌های غیراستاندارد و معیوب مدارس تیزهوشان (استعدادهای درخشان- سمپاد) و نمونه دولتی است که تبدیل به یکی از معیارها و ملاک‌های سرآمدی و کارآمدی دانش‌آموزان و خانواده‌ها شده است.

 

این روان‌شناس ادامه داد: متاسفانه آزمون‌هایی از این دست، تربیت و آموزش مهارت‌های زندگی به فرزندان را به صورت کاملا جدی به حاشیه رانده است و با سیاست‌گزاری‌های نادرست آموزشی و تربیتی، هجمه همه جانبه عاطفی، احساسی و هیجانی از سوی خانواده‌ها شدت و قدرت بیشتری گرفته است.

 

وی افزود: در چنین شرایطی، دانش‌آموزان به جای رشد و پرورش مهارت‌های اجتماعی درگیر کلاس‌های خصوصی، نیمه‌خصوصی و مهارت‌های تست‌زنی می‌شوند؛ در حالی که پدرها و مادرها، معلمان و مربیان باید توجه داشته باشند که انگیزه تحصیلی یکی از مهمترین فاکتورهای علاقه‌مندی به آموزش و پیشرفت تحصیلی است.

 

احمدی‌قلعه تصریح کرد: دانش‌آموزان با توجه با ساختارهای نوپای شخصیتی در مواجهه با اولین شکست‌های زندگی در قالب آزمون استعدادهای درخشان، مدارس نمونه دولتی و مدارس غیر انتفاعی صدمات و آسیب‌های جدی می‌بینند و زمینه برای احساس خودکمتربینی، بی‌انگیزگی تحصیلی، ترس‌ها و استرس‌های گوناگون فراهم می‌شود.

 

این روان‌شناس تاکید کرد: همواره باید در برنامه‌ریزی درسی توان و ظرفیت کودکان و نوجونان از سوی خانواده‌ها و مدارس در نظر گرفته شود. در این راستا بهتر است که با رودررو کردن دانش‌آموزان با تکالیف و مسولیت‌هایی که خارج از حد و اندازه فرزندان‌مان است، هویت شکست و ناتوان‌پنداری را در آینده‌سازان کشورمان شکل ندهیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: