• پنجشنبه ۱۰ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-2784-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

یک مسئول در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان:

تورم زنجان در بهمن‌ماه تکان نخورد


معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: تورم زنجان در بهمن ماه نسبت به ماه قبل تغییری نداشته است.

 

حسین امیدمقدم در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: نرخ تورم به‌عنوان یکی از مهم‌ترین شاخص‌های کلان اقتصادی محسوب شده و از اساسی‌ترین وظایف و اهداف دولت‌ها، کنترل آن است و مقادیر این شاخص از بررسی مستمر تغییرات قیمت کالاها و خدمات در دوره‌های زمانی ماهانه و سالانه و در سطوح استان‌ها و کشور محاسبه می‌شود.

 

این مسئول ادامه داد: براساس آخرین گزارش اعلام شده توسط مرکز آمار ایران، نرخ تورم استان در بهمن‌ماه امسال درصد تغییر ۱۲ ماهه منتهی به بهمن‌ماه ۱۳۹۶ نسبت به دوره مشابه سال قبل معادل 7.1 درصد بوده که نسبت به ماه گذشته تغییری نداشته و این در حالی است که نرخ تورم کشور در همین ماه معادل 8.3 درصد بوده که نسبت به ماه گذشته یک درصد افزایش یافته است.

 

وی افزود: بررسی روند نرخ تورم استان طی یک سال اخیر از بهمن سالگذشته تا بهمن امسال نشان می‌دهد این نرخ در استان تا فروردین ماه ۱۳۹۶ با شیب ملایم در حال افزایش بوده ولی بعد از ماه اردیبهشت بر خلاف روند ماه‌های قبل از آن، نرخ تورم استان کاهش یافته و برهمین اساس نرخ تورم استان در بهمن‌ماه سال گذشته معادل 7.6 درصد بوده و این آمار در بهمن ماه امسال به 7.1درصد کاهش یافته است.

 

امیدمقدم خاطرنشان کرد: نرخ تورم استان در سال گذشته برابر 8 درصد محاسبه شده که در مقایسه با نرخ تورم سال ۱۳۹۴ استان (9.3 درصد) معادل 3.1 درصد کاهش داشته است که برهمین اساس نرخ تورم کشور در سال گذشته معادل 6.9 درصد بوده که نسبت به سال قبل 11.1 درصد معادل 4.2  درصد کاهش یافته است.

 

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان، یادآور شد:  نرخ تورم استان در دو گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات" و "غیر خوراکی و خدمات" نشان می‌دهد نرخ تورم استان در گروه "خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات" با 0.3 درصد افزایش نسبت به آذر‌ماه امسال معادل 11.1 درصد بوده است.

 

وی تصریح کرد: نرخ تورم استان در گروه عمده " کالاهای غیرخوراکی و خدمات" با 0.1 درصد کاهش نسبت به دی ماه امسال  معادل 5.2 درصد بوده است که این نرخ در کشور با 0.1 درصد افزایش نسبت به دی‌ماه امسال، معادل 6.6 درصد بوده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: