• پنجشنبه ۱۰ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-12214-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

مشاور معاونت اجتماعی وزارت بهداشت:

کانون‌های سلامت، نقطه آغاز مشارکت ساختارمند مردم است


مشاور معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: کانون‌های سلامت، نقطه آغاز مشارکت ساختارمند مردم است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، محمدمهدی گل‌مکانی در اولین مجمع سلامت استان زنجان با اشاره به اینکه یکی از نشانه‌های ایمان، بحث سلامت است، گفت: سه مفهوم در مجمع سلامت به صورت شعار در آمده است که این سه مفهوم شامل سواد سلامت، مسئولیت‌پذیری و مشارکت در حوزه سلامت عمومی است.

 

وی ادامه داد: مسئولیت‌پذیری موضوعی است که در سلامت و اجتماعی شدن سلامت مورد نیاز است و در آموزه‌های دینی و روایات بسیار توصیه شده است. مسئولیت‌پذیری یکی اصل مهم برای تحقق سلامت جامعه است و مسئولیت از فرد شروع شده و به خانواده و محله و جامعه ختم می‌شود.

 

مدیرکل مولفه‌های اجتماعی موثر در سلامت وزارت بهداشت افزود: مشارکت نیز یکی از رویکردهایی است که توجه به آن نیاز است؛ در آیه 110 سوزره آل عمران نیز به این نکته توصیه شده است و با توجه به اینکه زنجان به‌عنوان پایگاه شور و شعور اجتماعی شناخته می‌شود و یکی از شهرهایی است که با داشتن سمن‌های مختلف سلامت در کشور مطرح است، در این زمینه نیز از آن توقع بسیار می‌رود.

 

گلمکانی خاطرنشان کرد: سلامت ابعاد مختلفی دارد و این ابعاد شامل سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی است که سازمان بهداشت جهانی نیز به این ابعاد توجه دارد و در نظام سلامت به بحث اجتماعی شدن توجه شده و مدل‌هایی برای این طرح ارائه داده است.

 

وی افزود: در حال حاضر به دنبال ساختارمند کردن واقعی گروه‌های مردمی هستیم و معتقدیم که مشارکت مردم باید آگاهانه باشد. همچنین باور داریم که اگر وزارت بهداشت صد درصد وظایف خود را انجام دهد تنها توانسته است به 20 درصد از نیازهای مردم پاسخ دهد و 80 درصد مابقی خارج از عهده وظایف وزارت بهداشت است که در همین راستا باید از مردم در جهت بهبود شرایط مدد جست.

 

این مسئول افزود: 75 درصد از عوامل موثر در سلامت افراد ابعاد اجتماعی و اقتصادی دارد و بسیار مهم است که در این زمینه مشکلات را بشناسیم.

 

وی با اشاره به اینکه با روند تغییر زندگی و شهرنشینی بحث بیماری‌های واگیر دیگر مطرح نیست، گفت: در تمام سیاست‌ها باید بحث سلامت مشاهده شود.

 

گل‌مکانی تصریح کرد: در بحث سلامت باید عدالت اجتماعی برقرار شود و با مطالعاتی که در کشورهای مختلف صورت گرفته، مشخص شده است که امید به زندگی در قسمت‌های مختلف شهرها یکسان نیست، به طوری که در لندن تفاوت امید به زندگی در دو محله به 17 سال رسیده است و در تهران نیز این تفاوت در برخی از محلات وجود دارد.

 

وی با اشاره به مفهوم اجتماعی شدن سلامت، گفت: در این زمینه باید مشارکت سازماندهی شده‌ای را داشته باشیم و صدای خاموش مردم در این زمینه باشیم.

 

مشاور معاونت اجتماعی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه کانون سلامت نقطه آغاز مشارکت ساختارمند مردم در حوزه سلامت است، گفت: کانون یک تشکل اجتماعی بر محور محلی است که توسط مردم در هر یک از محلات شهرها و روستاها تشکیل شده است و برای این کار نیاز است که محلات و روستاهای ما توانمند شوند.

 

گل‌مکانی با اشاره به اینکه بدترین سم در جامعه، بی‌تفاوتی است، خاطرنشان کرد: در این کانون‌های سلامت نوع مشارکت مردمی بهره‌برداری نیست و نباید از مردم در این کانون‌ها سو استفاده بشود و مردم باید در این کانون‌ها به صورت داوطلبانه، اگاهانه و مسئولانه حضور داشته باشند و مشارکت‌ها خالصانه باشد.

 

وی افزود: در این مراکز گروه‌های مختلفی در حوزه‌های مختلفی نظیر مادر و کودک، سالمندان و معلولان فعالیت خواهند کرد و هر کدام به مشکلات آن حوزه خواهد پرداخت.

 

این مسئول با اشاره به ظرفیت نهادینه شدن کانون‌ها در کشور، گفت: ما در محلات ظرفیت‌های بالایی داریم و اینکه بتوانیم مشکلات سلامت را از پایین به بالا برطرف کنیم گامی اساسی است یعنی اینکه مشکلات سلامت از محلات به استان و بعد به کشور منتقل شود تا مشکل در این حوزه برطرف شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: