• شنبه ۱۲ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-2887-5
  • خبرنگار : 28002
  • منبع خبر : ----

مرد نمکی شماره 4 زنجان در جمع آثار ملی


مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنابع‌دستی و گردشگری استان، از قرار گرفتن مرد نمکی شماره 4 زنجان در فهرست آثار ملی خبر داد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، یحیی رحمتی در جمع خبرنگاران، از قرار گرفتن مرد نمکی شماره 4 زنجان در فهرست آثار ملی خبر داد و افزود: مرد نمكی شماره چهار كه سالم‌ترین و كامل‌ترین مومیایی مكشوفه از معدن نمك چهرآباد زنجان، با قدمتی 2300 ساله در فهرست آثار ملی جای گرفت.

 

وی با یادآوری اینکه این مرد نمكی هم‌اكنون در موزه مردان نمكی عمارت ذوالفقاری زنجان نگهداری می‌شود، تصریح کرد: علی‌رغم آسیب‌دیدگی به هنگام مرگ تقریبا بیشتر قسمت‌های بدن سالم باقی مانده است. به هنگام كشف، جسد در وضعیت دمر قرار داشت، به شكلی كه صورت و قسمت جلوی بدن روی خاك قرار گرفته بود. دست‌ها از ناحیه آرنج خم شده دست چپ روی زمین و دست راست در حالت تقریبا مشت شده بود. همچنین پای راست به صورت نیمه‌باز و پای دیگر جمع شده در زیر شكم قرار داشت.

 

این مسئول با اشاره به اینکه بر اساس تحقیقات انجام گرفته مشخص شد این مومیایی طبیعی، پسر جوانی بوده كه به هنگام مرگ حدود 16 سال داشته است، ادامه داد: به همراه این جوان مومیایی شده، اشیای جالب توجهی نیز كشف شد که یكی از این اشیا چاقوی فلزی با دسته استخوانی است كه در غلافی چرمی به كمربند پارچه‌ای وی بسته شده است.

 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنابع‌دستی و گردشگری استان زنجان خاطرنشان کرد: از ویژگی‌های بسیار مهم این مومیایی طبیعی، لباس كامل است كه بر تن او دیده می‌شود. این لباس از بالاپوشی بلند، یك شلوار و كفش چرمی تشكیل شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: