• شنبه ۱۲ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-2987-5
  • خبرنگار : 28002
  • منبع خبر : ----

مسئول امور موزه‌های استان زنجان خبر داد:

از ثبت 11 شیء تاریخی در فهرست آثار ملی تا کشف اشیای سه‌هزار ساله


مسئول امور موزه‌های اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان، از ثبت 11 شیء تاریخی فرهنگی استان زنجان در فهرست آثار ملی خبر داد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، پرستو قاسمی در جمع خبرنگاران از ثبت 11 شیء تاریخی فرهنگی استان زنجان در فهرست آثار ملی خبر داد و افزود: این اشیا شامل مردنمکی شماره ۴ مربوط به دوره هخامنشی، کوزه فقاع مکشوفه از سلطانیه دوره ایلخانی، سنگ مزار به خط ارمنی مکشوفه از گورمزار سلطانیه مربوط به دوره ایلخانی و سنگ مزار آقا محمد شریف مربوط به روستای ریحان شهرستان زنجان است.

 

وی ادامه داد: علاوه بر موارد مذکور، سند مبایعه‌نامه خاندان ذوالفقاری مربوط به دوره زندیه، دو قوچ سنگی مربوط به دوره صفوی، سنگ یادبود میر معصوم بکری مربوط به دوره صفوی در سلطانیه، سنگ فرمان تخفیف مالیاتی بازار مربوط به دوره قاجار، سنگ یادبود مسجد قدیمی شهر ارمغانخانه مربوط به دوره قاجار و پنجه فلزی کتیبه‌دار مربوط به دوره قاجار نیز جزو این اشیا به‌شمار می‌رود که مالکیت همه آن‌ها برای کشور در سطح بین‌المللی نیز حفاظت خواهد شد.

 

این مسئول در ادامه از کشف اشیای سه‌هزار ساله در شهر خرم‌دره خبر داد و اظهار کرد: در یک کشف اتفاقی در شهر خرم‌دره، حین کندن چاه تعدادی اشیای تاریخی فرهنگی مربوط به هزاره اول قبل از ميلاد متعلق به عصر آهن کشف شد.

 

قاسمی یادآور شد: این اشیا شامل سفال خاکستری لوله‌دار دسته‌دار با نقوش هندسی داغدار، لیوان کف تخت بدون دسته، پیمانه سفالی با زائده دگمه‌ای شکل، ظرف سفالی ساده بدون دسته، خنجر مفرغی و تعداد زیادی قطعات سفالی خاکستری مربوط به همین دوره تاریخی است که تحویل اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان شد.

 

مسئول امور موزه‌های اداره‌كل ميراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان با بیان اینکه تعدادی از اشیای سالم این مجموعه در موزه باستان‌شناسی در عمارت ذوالفقاری در معرض دید گردشگران قرار خواهد گرفت، خاطرنشان کرد: سفال خاکستری عمده‌ترین سفال مردم مناطق غربی فلات ایران است که در درجه بالا و در کوره سفال‌پزی بسته پخت می‌شده که در نهایت به رنگ خاکستری درمی‌آيد. بیشتر این نوع سفال و اشیای مفرغی از قبیل شمشیر، خنجر و سر پیکان از قبرستان‌های عصر آهن به دست آمده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: