• سه شنبه ۱۵ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9612-2286-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

به همت معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی استان محقق می‌شود؛

برگزاری مسابقات شطرنج دانشجویی در زنجان


مسابقات شطرنج دانشجویی به همت کانون سلامت باشگاه علمی فرهنگی دانشجویان جهاددانشگاهی زنجان برگزار می‌شود.

 

به گزارش‌ ایسنا، منطقه زنجان، مسابقات شطرنج دانشجویی به همت کانون سلامت باشگاه علمی فرهنگی دانشجویان جهاددانشگاهی استان زنجان برگزار می‌شود.

 

این مسابقات ویژه دانشجویان دانشگاه زنجان بوده و مهلت ثبت‌نام که به صورت حضوری در اتاق کانون‌های باشگاه علمی فرهنگی دانشجویان جهاددانشگاهی واقع در دانشگاه زنجان صورت می‌گیرد تا 20 اسفندماه امسال است.

 

شطرنج یک بازی دونفره است که بر روی صفحه شطرنج و با استفاده از مهره‌های شطرنج (شاه، وزیر، رخ، فیل، اسب و سرباز) انجام می‌شود. هر یک از مهره‌های شطرنج به شکل مخصوصی حرکت می‌کنند و قادر به زدن مهره‌های حریف نیز هستند.

 

هدف از بازی شطرنج، مات کردن حریف است؛ یعنی ایجاد وضعیتی که شاه حریف هیچ راهی برای فرار نداشته باشد. همچنین بازی در صورت تسلیم اختیاری یکی از بازیکنان نیز به پایان می‌رسد؛ این اتفاق معمولاً وقتی می‌افتد که شکست اجتناب‌ناپذیر به‌نظر برسد.

 

بازی شطرنج همچنین در چندین حالت ممکن است با تساوی ختم شود. بازی شطرنج به سه بخشِ شروع بازی یا گشایش، وسط بازی و آخر بازی تقسیم می‌شود که در هر یک از این مراحل، تاکتیک‌ها، استراتژی‌ها و سبک‌های متفاوتی به‌کار بسته می‌شوند.

 

مهره‌های شطرنج دارای ارزش متفاوتی هستند و برای ثبت حرکات، با نمادهای ویژه‌ای نوشته می‌شوند. شطرنج دارای تاکتیک‌هایی از جمله چنگال و آچمز و دارای جنبش‌ها و حرکات ویژه‌ای مانند حرکت قلعه، آن‌پاسان و ترفیع پیاده است.

 

زمان برگزاری این مسابقات پایان فروردین 97 خواهد بود و علاقه‌مندان جهت شرکت در این مسابقات با مراجعه به باشگاه علمی فرهنگی جهاددانشگاهی استان واقع در دانشگاه زنجان می‌توانند نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

 

به گزارش ایسنا، به نفرات برتر این مسابقات جوایز ارزنده‌ای اهدا خواهد شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: