• سه شنبه ۱۵ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-3387-5
  • خبرنگار : 28002
  • منبع خبر : ----

مدیرکل میراث‌فرهنگی استان زنجان:

زنجان یکی از قطب‌های باستان‌شناسی معدنی است


مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان، اظهار کرد: زنجان به‌عنوان یکی از قطب‌های اصلی در حوزه باستان‌شناسی معدنی است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، یحیی رحمتی صبح امروز در چهارمین نشست علمی - تخصصی پژوهش‌های باستان‌شناسی و مطالعات میان‌رشته‌ای معدن چهرآباد که در سالن شهید شهریاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان، با بیان اینکه اولین مرکز باستان‌شناسی معدنی در زنجان راه‌اندازی می‌شود، افزود: این مرکز قرار است با کمک طرف آلمانی و در قالب اخذ موافقت پژوهشگاه میراث‌فرهنگی که طی مذاکرات اولیه صورت گرفته است، راه‌اندازی شود.

 

وی با یادآوری اینکه تا به امروز چهار دوره کاوش در معدن چهرآباد انجام شده است، تصریح کرد: هدف اصلی از این کاوش‌ها و پژوهش‌ها، دست‌یابی به عمق فرهنگ، تاریخ منطقه، تمدن و اسناد تاریخی است و خوشبختانه مهم‌ترین یافته این کاوش‌ها که مردان نمکی است، موفقیت‌های شایانی را در حوزه پژوهش‌های باستان‌شناسی در اختیار ما قرار داده است.

 

این مسئول با بیان اینکه چهارمین فصل کاوش باستان‌شناسی هیئت مشترک اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان و موزه و دانشگاه بوخوم آلمان، از فروردین تا خردادماه امسال در معدن چهرآباد انجام شد، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، دست‌یابی به دستاوردهای این کاوش‌ها است؛ چرا که آنچه در شکل‌گیری و پیشرفت تمدن تاریخ ایران تاثیر داشته را می‌توان از نتایج این کاوش‌ها به آن رسید.

 

به گزارش ایسنا، در حال حاضر از 6 مومیایی کشف شده، آثار 2 مرد نمکی به دلیل متلاشی بودن در مخزن اشیای مردان نمکی موزه ذوالفقاری زنجان نگهداری می‌شود و سه مومیایی مردان نمکی در موزه عمارت ذوالفقاری زنجان و یک مومیایی نیز در موزه ملی ایران در معرض بازدیدکنندگان قرار دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: