• چهارشنبه ۱۶ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-4584-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

معاون استاندار زنجان:

نگاه مردسالاری در فعالیت‌های کارآفرینانه مبنای عقلی ندارد


معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار زنجان گفت: نگاه مردسالاری در فعالیت‌های اقتصادی و کارآفرینانه هیچ مبنای عقلی و شرعی ندارد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، فرامرز نیک‌سرشت در نشست بانوان کارآفرین استان زنجان، اظهار کرد: نگاه جنسیتی در خصوص حضور زنان در مشاغل اجتماعی و حوزه‌های کارآفرینی خاص کشور ما و یا حتی کشورهای توسعه‌یافته نیست، بلکه به نظر می‌رسد موانع ذهنیتی در این زمینه دخیل هستند.

 

وی افزود: شاید یکی از این دلایل پذیرش از سوی خود بانوان است که می‌پذیرند شرایط اینگونه باشد و تا مطالبه‌گری از سوی بانوان رخ ندهد قطعا شرایط عوض نخواهد شد.

 

نیک‌سرشت با تاکید بر اینکه تفاوت‌های بین زن و مرد را می‌پذیریم ولی تبعیض‌ها را نه، خاطرنشان کرد: با نگاهی به آیات قرآن، حتی در سیره پیامبر (ص) و نیز تاریخ گذشته کشور می‌بینیم زنان همواره در کنار مردان هستند و هیچ مانعی برای این حضور و مشارکت وجود ندارد.

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار زنجان گفت: شاید عرف چیزی است که باعث این مسئله شده و عرف ریشه در اعتقادات، باورها و حتی خرافات دارد. وقتی در اعتقادات دینی و تاریخی ما محدودیتی برای حضور زنان در فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی در چارچوب عقل و شرع وجود ندارد باید گفت اینکه مردسالاری اجازه نمی‌دهد زنان توانمند در عرصه‌ها حضور پیدا کنند صرفا یک منع عرفی است و نگاه مردسالاری در فعالیت‌های اقتصادی و کارآفرینانه هیچ مبنای عقلی و شرعی ندارد.

 

همچنین در این جلسه رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: توجه به پتاسنیل کارآفرینی بانوان، توجه به ظرفیت نیمی از جمعیت جامعه است.

 

ناصر فغفوری اظهار کرد: توجه به قشر بانوان در جامعه توجه به نیمی از پتانسیل جامعه است و بی‌توجهی به این حوزه در واقع غفلت از توانمندی و نادیده گرفتن توان ۵۰ درصد از جامعه است.

 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با اشاره به اینکه مهارت‌آموزی در زمینه اشتغال بسیار مهم است، تصریح کرد: اقدامات خوبی در زمینه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای صورت گرفته است.

 

فغفوری با تاکید بر اینکه در بحث حقوق بانوان و زنان همه به برابری حقوق زن و مرد معتقد هستیم، خاطرنشان کرد: متاسفانه در مواردی این مسئله با تساوی حقوق زن و مرد اشتباه گرفته می‌شود.

 

وی افزود: بانوان در حوزه‌های مختلف از جمله بهداشت، پزشکی و مخصوصا نساجی حضور فعال دارند و حتی در حوزه معدن امروز شاهد حضور بانوان اثرگذار هستیم.

 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با اشاره به تدوین نقشه راه تبدیل استان زنجان به قطب برق، الکترونیک و آی‌تی، گفت: اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته ولی به نظر می‌رسد اطلاع‌رسانی کافی در این زمینه صورت نگرفته است.

 

فغفوری به بیمه فرشبافان کارگاهی اشاره کرد و گفت: اگر تامین‌اجتماعی پرسنلی را که در کارگاه‌های فرشبافی فعالیت دارند مشمول بیمه حمایتی فرشبافان کند، اتفاق بسیار خوبی خواهد بود.

 

همچنین مدیرکل تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی استان زنجان گفت: ۷۰ درصد اعضای تعاونی‌های استان را بانوان تشکیل می‌دهند.

 

محمدرضا یوسفی اظهار کرد: در حال حاضر سهم مشارکت بانوان زنجانی بیش از ۱۵ درصد است که این رقم در مقایسه با آمار کشوری، رقم قابل توجهی است.

 

وی با اشاره به اینکه افزایش نرخ مشارکت بانوان با ترویج فعالیت‌های کارآفرینی مقدور خواهد بود، افزود: امروز بیش از ۱۲۲ شرکت تعاونی در استان وجود دارد که بیش از ۷۰ درصد اعضای آن را بانوان تشکیل می‌دهند که این نشان‌دهنده استعداد بانوان در امر کارآفرینی و فعالیت اقتصادی است.

 

یوسفی خاطرنشان کرد: در زمینه مشاغل خانگی از سال ۹۰ تا به امروز ۴۰ هزار نفر دارای مجوز فعالیت هستند که ۷۸ درصد این میزان را بانوان تشکیل می‌دهند.

 

همچنین معاون برنامه‌ریزی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت: ارتقای توان و دانش بانوان فعال در عرصه کشاورزی در دستور کار قرار دارد.

 

مهدی قهرمانی اظهار کرد: طی سال‌های اخیر تغییرات اساسی را در حوزه کشاورزی شاهد هستیم. اگر تا دیروز زنان در کنار مردان در زمینه کشاورزی فعالیت داشتند امروز به عنوان پیشران اصلی در بخش کشاورزی فعالیت دارند و شاهد الگوهای موفق در سطح استان و حتی کشور هستیم.

 

وی با بیان اینکه ارتقای سطح سواد و دانش بانوان موجب افزایش بهره‌وری در عرصه کشاورزی خواهد بود، افزود: ارتقای توان و دانش بانوان فعال در عرصه کشاورزی در دستور کار قرار دارد.

 

مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات استانداری زنجان نیز گفت: زمین‌های شهرک فناوری آماده واگذاری است.

 

پریسا فتحعلی‌بیگلو اظهار کرد: تبدیل زنجان به قطب برق، الکترونیک و آی‌تی از مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان زنجان بود و نقشه راه قبلا تدوین و ابلاغ شده بود و موارد آن در دست پیگیری است.

 

وی افزود: یکی از مسایلی که در مورد نقشه راه پیگیری شده، بحث شهرک‌ فناوری است که به همت شرکت شهرک‌های صنعتی و سازمان صنایع و معادن آماده بهره‌برداری است و زمین‌های آن آماده واگذاری هستند.

 

فتحعلی‌بیگلو خاطرنشان کرد: متقاضیان با مراجعه به اداره صنابع و معادن و یا سایت بهین‌یاب مراحل درخواست خود را ثبت و پس از تایید، زمین مورد نظر خود را دریافت خواهند کرد.

 

همچنین در این جلسه مشاور استاندار زنجان گفت: برای رسیدن به هداف، کمال‌گرای صد درصد نباشیم.

 

فاطمه کرباسی اظهار کرد: کمال‌گرایی در برنامه‌ریزی و پیشبرد اهداف خیلی خوب است ولی اگر برای رسیدن به هدف صرفا بر موفقیت صد درصدی تاکید داشته باشیم می‌تواند زمینه بروز مشکلات و سرخوردگی‌هایی را برای ما فراهم کند.

 

وی با اشاره به اینکه نباید شادی‌های روحی و روانی و جایگاه اجتماعی خود را منوط به موفقیت کامل بدانیم، افزود: بانوان کارآفرین با توجه به توانمندی‌های خود قدم در راه بگذارند و تلاش کنند، تاکید بر نقاط مثبت داشته و بر روی نقاط منفی تمرکز نکنند، بلکه در عین اهتمام به رفع نواقص، با جدیت به فکر پیشرفت باشند.

 

در این جلسه تعدادی از بانوان کارآفرین به نمایندگی از هم‌صنفان خود به طرح دیدگاه‌های خود پرداختند که از آن جمله پرهیز از نگاه مردسالارانه، حمایت جدی‌تر صندوق‌های کارآفرینی، کمک به تجاری‌سازی تولیداتی که بانوان کارآفرین دارند، توانمندسازی زنان در حوزه کارآفرینی با تاکید بر فناوری اطلاعات، مشکل تامین فضای مناسب و محدودیت منابع مالی، ایجاد اتاق فکر برای پیشبرد ایده‌های عملیاتی در حوزه کارآفرینی بانوان، گسترش فرهنگ کار گروهی بین بانوانی که ایده‌های خلاق دارند، جدی گرفتن بیمه بانوان کارآفرین و هنرمند از جمله این مسایل بودند.

 

به گزارش ایسنا، در پایان این نشست از 16 تن از بانوان موفق در عرصه کارآفرینی مشاغل مختلف تجلیل شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: