• جمعه ۱۸ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9612-3586-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

استاد دانشگاه زنجان:

زنجانرود، نیمه‌جان است


استاد دانشگاه زنجان اظهار کرد: شبکه فاضلاب استان زنجان کامل نیست و متاسفانه زباله‌های زیادی در کوچه و خیابان‌های شهر رها می‌شود و همین امر در تشدید وضعیت زنجانرود بی‌تاثیر نبوده است.

 

به گزارش‌ ایسنا، منطقه زنجان، مجید عباسی در آیین اختتامیه چهارمین همایش منطقه‌ای تغییر اقلیم و گرمایش زمین که در دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم‌پایه زنجان برگزار شد با اشاره به وضعیت نابسامان رود «زنجانرود»، گفت: زنجانرود یکی از شاخه‌های رود قزل‌اوزن و یکی از رودخانه‌های بزرگ کشور است. زنجانرود بالغ بر 120 کیلومتر طول دارد و از توابع چمن سلطانیه شروع می‌شود و در رود قزل‌اوزن ریخته می‌شود و در مسیر 120 کیلومتری خود از باغات میوه، اراضی و شالیزارهای زیادی می‌گذرد.

 

وی ادامه داد: این رود زمانی زیستگاه آبزیان بود و پرندگان زیادی داشت اما هم‌اکنون دیگر خبری از این موجودات نیست و این امر به دلیل وضعیت نابسامانی است که دارد.

 

عباسی خاطرنشان کرد: در دهه 70 و 80 شمسی مناطق شهری و روستایی در استان توسعه یافتند و از همین زمان با توجه به اینکه سیستم فاضلاب درستی را برای شهرک‌ها در نظر نگرفتند، فاضلاب شهرک‌ها بدون اینکه حتی تصفیه شود، وارد زنجانرود شد.

 

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه در گذشته فاضلاب‌های خانه‌ها در چاه‌های جذبی ریخته می‌شد، گفت: با توسعه شهرک‌ها حتی توجهی به این موضوع نشد و فاضلاب‌ شهرک‌ها بدون اینکه کسی حتی مانع آن‌ها شود به زنجانرود ورود پیدا کرد.

 

وی با اشاره به اینکه 80 درصد فاضلاب‌های جاری در زنجانرود را آب خاکستری تشکیل می‌دهد، گفت: آب خاکستری آبی است که نمی‌توان آن را برای بار دوم مورد استفاده قرارداد. همچنین شست‌وشوی معابر و اماکن‌ها به میزان 5 درصد و فاضلاب‌های صنعتی تا 2 درصد از دیگر مواردی است که وارد آب زنجانرود می‌شود.

 

استاد دانشگاه زنجان تصریح کرد: اجسام جامد اعم از مواد خوراکی، ضایعات پلاستیکی، ضایعات شهری و نیز نزولات ناشی از بارندگی، از دیگر مواردی است که وارد آب زنجانرود می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه در اواخر دهه 80 90 نیز طرحی از سوی معاونت عمرانی استانداری زنجان با عنوان طرح احیای زنجانرود به اجرا در آمد، گفت: این طرح با هدف بهبود شرایط زنجانرود و تبدیل کردن زنجانرود به یک محل تفریحی و گردشگری آغاز شد ولی به دلیل اختصاص نیافتن بودجه و تداوم ورود فاضلاب شهری به بستر زنجان رود نیمه‌تمام ماند.

 

عباسی گفت: شبکه فاضلاب استان زنجان کامل نیست و متاسفانه زباله‌های زیادی در کوچه و خیابان‌های شهر رها می‌شوند و همین امر در تشدید وضعیت زنجانرود بی‌تاثیر نبوده است.

 

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از دو گزینه پیش رو نداریم، گفت: یا باید وضعیت موجود را پذیرفت و به تداوم این امر رضایت داد و یا باید برای خروج از این شرایط تلاش کرد که متاسفانه بسیاری از مسئولان شرایط موجود را پذیرفته‌اند و هیچ کوششی برای بهبود اوضاع ندارند.

 

عباسی با اشاره به اینکه باید برای جلوگیری از ورود فاضلاب و زباله‌های سرگردان به زنجانرود به دنبال یک راهکار پایدار بود، اظهار کرد: به نظر می‌رسد تکمیل فاضلاب شهری یکی از گزینه‌های پیش رو باشد که این مهم خود هم زمان و هم هزینه زیادی دارد و برای این کار باید برنامه‌ریزی طولانی مدت داشت ضمن اینکه به صورت کوتاه‌مدت نیز می‌توان فاضلاب‌های شهری را به چاه‌های جذبی هدایت کرد که این موضوع نیز با توجه به شرایط موجود، کاری سخت خواهد بود.

 

وی خاطرنشان کرد: همچنین می‌توان مردم را در زمینه ایجاد چاه جذبی توجیه و تشویق کرد تا از بروز مشکلات کلان در بخش زنجانرود جلوگیری کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: