• شنبه ۱۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-5284-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

/جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان زنجان/ (3)

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان خبر داد:
راه‌اندازی کلینیک صنعت در زنجان


رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: سال آینده کلینیک صنعت در استان راه‌اندازی می‌شود.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، شهرام طهماسبی ظهر امروز در بیست و دومین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان، اظهار کرد: موضوعات دانش‌بنیان در اقتصاد مقاومتی جایگاه ویژه‌ای دارد و در ستاد اقتصاد مقاومتی استان زنجان نیز به این مهم توجه شده به طوری که ردیف اعتباری برای صنایع خلاق در استان در نظر گرفته شده است.

 

این مسئول ادامه داد: در راستای اقتصاد دانش بنیان طرح کلینیک صنعت برای خدمات‌دهی به صنایع استان ایجاد خواهد شد که اقدامات اولیه آن انجام شده و امیدواریم که این کلینیک بتواند از سال آینده اقدامات خود را عملیاتی کند.

 

وی در رابطه با کلینیک مدیریت، افزود: برای حل مشکلات ایجاد شده از مدیریت در واحدهای صنعتی و تولیدی و نیز استفاده از پتانسیل‌های استان، این کلینیک ایجاد خواهد شد.

 

طهماسبی کارکرد ستاد اقتصاددمقاومتی در استان را مناسب دانست و گفت: رصدی که از دستگاه‌ها به عمل آمده نشان از وضعیت مطلوب کارکرد ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان دارد و چالشی که استان در سال‌جاری با آن مواجه بود تخصیص نیافتن منابع در ابتدای سال بود که البته بخشی از این منابع در نیمه دوم سال تخصیص یافت.

 

در ادامه این جلسه رئیس جهاددانشگاهی استان زنجان گفت: با توجه به گستردگی حوزه فعالیت صنایع خلاق و تجربیات جدی جهاددانشگاهی زنجان در عرصه فعالیت‌های رسانه‌ای، اولویت فعالیت مرکز شکوفایی صنایع خلاق زنجان، در فاز نخست از سه بخش میراث‌فرهنگی و گردشگری، رسانه‌های صوتی و تصویری و رسانه‌های مجازی تشکیل خواهد شد.

 

مهدی عباسی  با استناد به تعریف «آنکتاد» در خصوص اقتصاد خلاق، یادآور شد: اقتصاد خلاق یک مفهوم در حال تکامل مبتنی بر دارایی‌های خلاق است که می‌تواند موجب رشد و توسعه اقتصادی باشد و تولید درآمد کند که به چهار دسته محصولات مبتنی بر آفرینش‌های کارکردی، محصولات هنری، محصولات رسانه‌ای و محصولات میراث‌فرهنگی و گردشگری تقسیم می‌شود.

 

وی خاطرنشان کرد: بر اساس آمارهای «آنکتاد»، چین در بین کشورهای در حال توسعه، به عنوان بزرگترین صادرکننده صنایع خلاق بوده استٰ به طوری که صادرات کالاهای خلاق چین با سه برابر افزایش از 32 میلیارد دلار در سال 2002 به بیش از 125 میلیارد دلار در سال 2015 رسیده است که این تغییرات، رشد 14.7 درصدی را نشان می‌دهد.

 

این مسئول تصریح کرد: استان زنجان در سفر پیشین رئیس جمهور به این استان به‌عنوان قطب برق، الکترونیک و آی تی کشور شناخته شد و به لحاظ تعداد دانش‌آموخته در این حوزه از میانگین کشوری بالاتر است و از آنجایی که تجهیزات صنایع خلاق نسبت به سایر صنایع گران قیمت هستند، جهاددانشگاهی استان به دنبال همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در  تامین استودیو تصویر است.

 

در ادامه این جلسه معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم‌پایه زنجان گفت: تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان در سال 94 شامل 20 شرکت بوده است، گفت: این تعداد در سال 95 به 28 مورد و در حال حاضر به تعداد 35 مورد رسیده است.

 

حسین فضلی با اشاره به طرح‌های جامع استان، ادامه داد: تاسیس مرکز تصویربرداری الکترونیکی در حد مقیاس اتم با همکاری رئیس مرکز تصویربرداری دانشگاه مک‌گیل مونترال و رئیس مرکز میکروسکوپ الکترونیکی فلیپس تایتان شرکت ناسا در کانادا توسط دانشگاه علوم پایه، ایجاد آزمایشگاه کشت جنینی در حیوانات مزرعه‌ای توسط دانشگاه زنجان، راه‌اندازی اتاق‌های تمیز( کلین روم) با امکان تولید صنعتی و نیمه صنعتی توسط دانشگاه علوم پزشکی استان و ایجاد صنایع خلاق فرهنگی توسط جهاددانشگاهی استان از جمله اقداماتی است که انجام شده است.

 

در ادامه این جلسه معاون برنامه‌ریزی و توسعه دانشگاه زنجان گفت: در حال حاضر 9 شرکت دانش‌بنیان در این دانشگاه فعالیت می‌کنند که امیدواریم بر اساس آنچه که پیش‌بینی شده تا پایان سال 97 این میزان به 18 شرکت برسد.

 

داوود عباسی ادامه داد: خوشبختانه در ستاد اقتصاد مقاومتی استان برای مجتمع فناوری دانشگاه زنجان در نظر گرفته شده که اقدامات اولیه آن اجرا شده و به زودی به اعتبار تبدیل خواهد شد.

 

وی افزود: در حال حاضر دانشگاه‌ها در حال پوست‌اندازی هستند و با عناوین دانشگاه کارآفرین شناخته می‌شوند و انتظاراتی که از دانشگاه‌ها می‌رود نسبت به قبل تغییر کرده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: