• شنبه ۱۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9612-3686-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

توصیه معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور به شرکت‌های دانش‌بنیان؛

تا می‌توانید از بازارهای دولتی دوری کنید


معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور اظهار کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان تا جایی که می‌توانند از بازارهای دولتی دوری کنند؛ چرا که این بازارها، بازارهای دوره‌ای هستند ولی وقتی فعالیت اصلی شرکت خود را با هدف فروش به مردم و بخش خصوصی برنامه‌ریزی می‌کنیم، با شرایط باثبات‌تری روبه‌رو هستیم.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، سورنا ستاری در آیین افتتاح رسمی پارک علم و فناوری استان زنجان با اشاره به اینکه پارک علم و فناوری، مکانی برای حضور جوانان است، گفت: این محیط فضایی برای جوانانی است که سرمایه مادی ندارند ولی دانش و فکر آن‌ها بزرگ‌ترین سرمایه آن‌ها است.

 

وی ادامه داد: در شرایطی که هنوز پارک علم و فناوری استان افتتاح نشده بود که این استان، پارک علم و فناوری نداشت، بالغ بر 22 شرکت دانش‌بنیان شروع به کار کردند و این در حالی است که ما برای اشتغال این شرکت‌ها عملا کاری نکرده‌ایم.

 

ستاری با اشاره به اینکه 80 تا 90 درصد شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد شده در سطح کشور، مشکل بازار را دارند، افزود: اگر بتوانیم محیط کسب و کار درستی را برای این شرکت‌ها ایجاد کنیم، کار بزرگی انجام داده‌ایم.

 

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان نباید به سمت بازارهای دولتی حرکت کنند و حتی‌الامکان تا جایی که می‌توانند از این بازارهای دولتی دوری کنند؛ چرا که این بازارها، بازارهای دوره‌ای هستند ولی وقتی فعالیت اصلی شرکت خود را با هدف فروش به مردم و بخش خصوصی برنامه‌ریزی می‌کنیم، با شرایط باثبات‌تری از نظر بازار و فروش محصول روبه‌رو هستیم.

 

وی خطاب به شرکت‌های دانش‌بنیان، گفت: به دولت امید نبندید، حتی معتقدم که روی تسهیلات بانکی هم خیلی حساب نکنید. شرکت‌های دانش‌بنیان باید روی پای خود بایستند و دنبال این باشند که از سیستم‌های سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر در جهت توسعه فعالیت‌های خود بهره ببرند.

 

ستاری با اشاره به زنجانی بودن برخی از فعالان و موسسان شرکت‌های دانش‌بنیان برجسته در کشور نظیر «دیجی کالا»، خاطرنشان کرد: امروز تنها رقیب «دیجی کالا»، «علی بابا» در چین است و باید از این ظرفیت‌ها برای آموزش و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان در استان زنجان بهره گرفت.

 

این مسئول افزود: شکست خوردن بخشی از پیروزی است و صاحبان شرکت‌های دانش‌بنیان بزرگ و سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر که مسیر تکامل خود را طی کرده‌اند، برای سرمایه‌گذاری بر روی استارتاپ‌های جدید به دنبال کسانی می‌روند که پس از زمین خوردن دوباره از جای بلند شوند و از نو کار خود را آغاز کنند.

 

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور افزود: امیدواریم مسئولان استان و به‌ویژه استاندار زنجان از تمام امکانات استان بهره بگیرند و فضای بهتری را برای این جوانان فراهم آورد.

 

در ادامه این نشست، مهدی کشمیری، سرپرست دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه قطعا با شروع به کار پارک علم و فناوری استان، بسیاری از مشکلات این شرکت‌ها برطرف خواهد شد، گفت: در قانون ظرفیت‌های خوبی برای شرکت‌های دانش‌بنیان در نظر گرفته شده است که شرکت‌ها با رجوع به این قوانین می‌توانند بخشی از مشکلات خود نظیر بیمه بیکاری و مالیات را برطرف کنند.

 

در ادامه این نشست، استاندار زنجان با بیان اینکه وقتی انگیزه و پشتکار جوانان را در این حوزه مشاهده می‌کنیم به آینده کشور امیدوار می‌شویم، گفت: هر چه در توان من و استانداری زنجان باشد در اختیار این پارک گذاشته خواهد شد.

 

اسدالله درویش‌امیری با اشاره به اینکه پارک علم و فناوری استان، کانون جذب نیروی متخصص است، ادامه داد: دستاوردهای علمی متخصصان این حوزه موجب ایجاد کسب و کار می‌شود و به تبع آن موجب بهبود شرایط جامعه خواهد شد.

 

وی افزود: باید شرایط را برای توسعه و رشد شرکت‌های دانش‌بنیانی با گستره ملی در استان فراهم کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: