• یکشنبه ۲۰ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۳
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9612-9391-5
  • خبرنگار : 28012
  • منبع خبر : ----

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان زنجان:

طرح اهدای کتاب، اهدای دانایی تا پایان اسفند ادامه دارد


مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان زنجان گفت: طرح اهدای کتاب، اهدای دانایی تا پایان اسفندماه ادامه خواهد داشت.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، امیر علی نیک‌بخش در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان خرم‌دره با اشاره به اینکه گام‌های خوبی در حوزه فرهنگی شهرستان برداشته شده است، تصریح کرد: با اقدامات صورت گرفته مشکل گرمایش و سرمایش همه کتابخانه‌های شهرستان خرم‌دره مرتفع شده است.

 

وی با اشاره به اینکه طرح اهدای کتاب، اهدای دانایی تا پایان اسفندماه ادامه خواهد داشت، تصریح کرد: تاکنون قریب به ۵۰ هزار جلد کتاب در این طرح در استان زنجان جمع‌آوری شده است.

 

نیک‌بخش با تاکید بر ضرورت تبلیغات بیشتر در زمینه اجرای این طرح در شهرستان، تصریح کرد: بسیاری از مردم از اجرای این طرح آگاهی ندارند، لذا باید برای ترغیب مردم به اهدای کتاب تبلیغات بیشتری صورت گیرد و این طرح تحت‌الشعاع کتابخانه‌گردی صورت نگیرد.

 

این مسئول یادآور شد: سال گذشته در اجرای طرح اهدای کتاب، اهدای دانایی ۱۰۰ هزار جلد کتاب جمع‌آوری شد.

 

وی با اشاره به اینکه امسال برای اولین‌بار در سطح کشور طرح کتابخانه‌گردی بین ۴۶۷ کتابخانه منتخب اجرا شد، تصریح کرد: استقبال خوبی از این طرح در استان صورت گرفت.

 

نیک‌بخش با بیان این مطلب که نهاد کتابخانه‌های عمومی به تنهایی قادر به ترویج فرهنگ مطالعه نیست، بیان کرد: همه دستگاه‌های فرهنگی و همه کسانی که در حوزه‌های مختلف در جامعه تاثیرگذار هستند باید در این حوزه پای کار باشند.

 

وی با تاکید بر اینکه همه داشته‌های بشر به برکت دانایی حاصل شده است، تصریح کرد: توسعه جز با آگاهی و دانش محقق نمی‌شود و آگاهی نیز جز با مطالعه به دست نمی‌آید.

 

این مسئول با بیان اینکه در حال حاضر ۷ باب کتابخانه با بیش از پنج‌هزار عضو در شهرستان خرم‌دره فعال است، تصریح کرد: حدود شش درصد جمعیت شهرستان در کتابخانه‌های شهرستان عضو هستند که نرم کشور آن حدود سه درصد و نرم استاتی 3.7 دهم درصد است.

 

وی با اشاره به اینکه طبق قانون شهرداری باید نیم درصد از درآمدهای خود را به نهاد کتابخانه‌‌ها اختصاص دهد، یادآور شد: جای گله از شهرداری خرم‌دره هست که توجه جدی به این امر ندارد این در حالی است که کتاب و کتاب‌خوانی نباید در اولویت آخر شهرداری‌ها باشد.

 

در ادامه این جلسه نیز فرماندار خرم‌دره با تاکید بر اینکه کتاب از جایگاه بالایی نزد مردم خرم‌دره بدخوردار است، افزود: توجه به کتاب توسعه و رشد جوامع را به دنبال دارد.

 

حجت محمدی با تاکید بر ضروت تعامل و هم‌افزایی در حوزه ترویج فرهنگ مطالعه، یادآور شد: هم‌افزایی ما در حوزه کتابخانه‌ها سرمایه‌گذاری برای آینده فرزندانمان است.

 

این مسئول با اشاره به اینکه همه روستاهای بالای دوهزار نفر جمعیت شهرستان کتابخانه دارند، بیان کرد: هرچه فضاهای فرهنگی مانند کتابخانه در جامعه افزایش یابد از میزان فضاهای زاید و مشکل‌دار کاسته می‌شود که این امر نیز به نوبه خود کاهش آسیب‌های اجتماعی را به دنبال دارد.

 

در ادامه این جلسه نیز رئیس نهاد کتابخانه‌های عمومی شهرستان خرم‌دره با تاکید بر ضرورت توجه جدی به حوزه کتاب و کتاب‌خوانی، تاکید کرد: هر قدر مسئولان جامعه ما به بحث کتاب و کتاب‌خوانی اهمیت دهند تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها آگاهانه خواهد بود.

 

لیلا صباغی با اشاره به اینکه کتابخانه عمومی کوثر شهرستان خرم‌دره به عنوان کتابخانه منتخب در طرح کتابخانه‌گردی انتخاب شده بود، اظهار کرد: به مناسبت هفته کتاب و کتاب‌خوانی عضویت در تمامی کتاب‌خانه‌های شهرستان رایگان است.

 

این مسئول با تاکید بر ضرورت توجه جدی شهرداری به پرداخت نیم درصد، تصریح کرد: اختصاص به موقع این نیم درصد موجب سرعت گرفتن انجام اقدامات عمرانی و فرهنگی در کتابخانه‌ها می‌شود.

 

در ادامه این جلسه نیز بخشدار مرکزی شهرستان خرم‌دره با تاکید بر ضرورت توجه جدی به کتاب‌خانه‌های روستایی، یادآور شد: در کنار کارهای عمرانی باید توجه جدی به حوزه فرهنگی نیز در شهرستان وجود داشته باشد.

 

مصطفی ثنایی با بیان اینکه اگر روستایی دارای هزار نفر جمعیت باشد می‌توان کتابخانه در آن احداث کرد و افزود: از راه‌اندازی کتابخانه سیار در مناطق روستایی شهرستان حمایت می‌شود.

 

این مسئول با اشاره به پایین بودن آمار مطالعه در ایران، خاطرنشان کرد: باید آسیب‌شناسی لازم در این حوزه صورت گیرد و راهکارهای جدی برای حل آن ارائه شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: