• دوشنبه ۲۱ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-25314-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

معاون بهزیستی استان زنجان تاکید کرد:

طرح خانه و مدرسه؛ پل ارتباطی برای فرزندپروری مثبت


معاون امور پیشگیری بهزیستی استان زنجان گفت: طرح خانه و مدرسه که توسط بهزیستی اجرا می‌شود، پل ارتباطی برای فرزندپروری مثبت به شمار می‌رود .

 

گلنساء آقامحمدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با بیان اینکه نهاد خانواده یکی از اساسی‌ترین و موثرترین ارکان جامعه در روند شکل‌گیری زندگی اجتماعی است،  اظهار کرد: طرح fast برنامه‌ای با هدف حمایت از ارتباط مثبت و مؤثر میان والدین و فرزندان، در قالب راهبردهای مثبت فرزند پروری اجرا می‌شود و ارتقای انعطاف‌پذیری کودکان در مقابل عوامل خطرساز، همچنین توانمندسازی والدین جهت ایفای هرچه بهتر نقش از جمله اهداف آن است .

 

 

این مسئول با تاکید بر اینکه والدین به عنوان اولین منابع پیشگیری از مصرف مواد مخدر توسط فرزندان محسوب می‌شوند، ادامه داد: پیشگیری از اعتیاد، همچنین تقویت و حمایت جهت ایجاد رابطه کوتاه مدت و بلند مدت در دوره‌های مختلف زندگی از اهداف برگزاری این طرح به شمار می‌رود؛ در واقع پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و بسترسازی برای رشد و بالندگی فرزندان بسیار اهمیت دارد و اگر هم‌افزایی بین زوجین وجود نداشته باشد، خانواده مهمترین عامل و بستر رشد آسیب های اجتماعی خواهد بود .

 

وی افزود: این طرح به منظور ایجاد ارتباط و تعامل مثبت و مؤثر میان والدین و مدرسه، بهبود شرایط کودکان در معرض افت تحصیلی، کودکان در معرض سو ء مصرف مواد و الکل، کودکان بزهکار، کودکانی با رفتارهای ضداجتماعی و کودکانی که مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته‌اند، با همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان احرایی شد .

 

آقامحمدی با اشاره به اینکه یک کودك در لایه‌هاي مختلف سیستم‌های اجتماعی، خانواده، جامعه و فرهنگ رشد پیدا می‌کند، خاطرنشان کرد: کودک ابتدا در محیط خانواده قرار گرفته و سپس وارد مدرسه و اجتماع می‌شود و بر اساس آن رشد و نمو پیدا می‌کند. در این طرح کودکان هم سن و سال در ارتباط با یکدیگر قرار می‌گیرند تا از این طریق به حمایت از یکدیگر  بپردازند و والدین نیز به دلیل مشغله و وظایف متعدد و سنگین درمراقبت، در تربیت و بزرگ کردن احساس تنهایی نمی‌کنند .

 

معاون پیشگیری بهزیستی استان زنجان تصریح کرد: هوش هیجانی براي کودکان از اهمیت بالایی برخوردار است. کودك باید بتواند خود را بشناسد و ابراز وجود کند و در دوران بزرگسالی بر اساس تخصص و آمادگی ذهنی، خود را نشان دهد. همه متخصصان از جمله معلمان، مشاوران و مربیان که درارتباط با کودك هستند باید از طریق یک رابطه توام با احترام به والدین سعی در کمک به موفقیت کودك داشته باشند .

 

 آقامحمدی یادآور شد: تقویت روابط خانوادگی و ایجاد یک رابطه صمیمی بین اعضای خانواده می‌تواند آثار و نتایج ارزشمندی در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی داشته باشد. اجرای برنامه خانه و مدرسه از سال 94 آغاز شده است و خانواده‌ها می‌توانند به صورت داوطلبانه در آن حضور یابند. این برنامه برای سومین سال متوالی در مهدهای کودك منتخب تحت نظارت بهزیستی استان برگزار شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: