• دوشنبه ۲۱ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9612-3986-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

رئیس دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم‌پایه زنجان خبر داد:

فعالیت 7 نفر از 100 سرآمد علمی کشور در این دانشگاه


رئیس دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم‌پایه، اظهار کرد: 7 نفر از 100 سرآمد علمی کشور در دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم‌پایه زنجان در حال فعالیت هستند.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، بابک کریمی در نشست خبری با اشاره به اینکه دانشگاه تحصیلات تکمیلی به عنوان اولین دانشگاه ماموریت‌گرا در حوزه علوم‌پایه است، گفت: علوم پایه یکی از اولویت‌های کشور بوده و همواره این موضوع از سوی مقام معظم رهبری مورد توجه بوده است.

 

وی با اشاره به سن 25 ساله این دانشگاه، ادامه داد: اقدامات بزرگی در این دانشگاه انجام شده است که بهبود و توسعه و حفظ این دستاوردها در وضعیت کنونی اهمیت بسیار زیادی دارد. ضمن اینکه باید در توسعه علمی در حوزه‌های مختلف تحقیقات بین رشته‌ای هم‌سو با تغییرات پوست‌اندازی کند.

 

این مسئول با اشاره به اینکه یکی از اولین دانشگاه‌هایی هستیم که مجوز دوره دکتری مستقیم را از وزارت علوم گرفت، گفت: هم‌اکنون در حال طی مراحل نهایی این دوره هستیم و با اجرایی شدن این دوره 2 سال کارشناسی ارشد از مقاطع تحصیلی حذف می‌شود و دانشجویان دو سال زودتر وارد بازار کار می‌شوند و به این طریق 2 سال زودتر فارغ‌التحصیل می‌شوند و دوره تحصیلات تکمیلی کاهش می‌یابد.

 

کریمی افزود: یکی دیگر از توفیقات دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم‌پایه زنجان، برگزاری سمینارها، برنامه‌ها و کارگاه‌های علمی است که تعداد 690 شرکت‌کننده خارجی به صورت نفر ـ روز و 7400 نفر شرکت‌کننده به صورت نفر ـ روز در این کارگاه‌ها حضور داشتند.

 

وی، از تشکیل شورای علمی خانه علم در دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم‌پایه زنجان خبر داد و گفت: با فعال شدن این شورا، بسیاری از فعالیت‌های مهم تحقق می‌یابد.

 

کریمی افزود: با دانشگاه اکول پلی‌تکنیک فرانسه قراردادی را در جهت وارد کردن یک رشته تقاضامحور با نام ریاضیات مالی که در بانکداری‌ها و امور مالی رشته بسیار مهم و نیاز جامعه است، بسته‌ایم که از طریق کنکور دانشجو خواهیم پذیرفت. همچنین رشته اقتصاد ریاضیات نیز از دیگر رشته‌هایی است که به دنبال ایجاد آن در این دانشگاه هستیم.

 

وی یکی دیگر از اقدامات مهم در شرف انجام این دانشگاه را بازنگری در دروس آموزشی دانست و خاطرنشان کرد: با تشکیل گروهی متشکل از اساتید دانشگاه بنا است تا 25 سال عملکرد دانشگاه در خصوص دروس آموزشی بازنگری شود و به این نتیجه برسیم که چه دروسی کاربردی است و چه دروسی باید حذف شود.

 

رئیس دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم‌پایه زنجان افزود: طی سال تحصیلی 95 ـ 96 تفاهم‌نامه متعدد خارجی به امضا رسیده است. همچنین تلاش داریم با جذب دانشجوی خارجی، گامی در جهت فراملی شدن این دانشگاه برداریم و در همین جهت از عراق و کردستان عراق سه دانشجو گرفته‌ایم و به زودی شعبه‌ای از دانشگاه تحصیلات تکمیلی را در جارمو عراق راه‌اندازی خواهیم کرد.

 

وی ادامه داد: اخذ مجوز برای پذیرش 30 دانشجوی خارجی، یکی دیگر از افتخارات این دانشگاه است که هدف این دانشگاه تنها جذب دانشجو از کشورهای همسایه نیست و سعی داریم با پذیرش دانشجو از سایر کشورهای توسعه یافته، گامی دیگر در جذب دانشجوی خارجی برداریم.

 

این مسئول با اشاره به مشارکت دانشگاه در پروژه گرادانا گفت: در این پروژه بین‌المللی تعدادی از دانشگاه‌های ایران تحت سرپرستی دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم‌پایه با دانشگاه بن آلمان همکاری دارند. در این پروژه دانشگاه‌های بن آلمان، دانشگاه ارسطو شهر تسالونیکی یونان و دانشگاه صنعتی وین به همراه دو شرکت پژوهشی اروپایی با هدف بهبود نوآوری و کارآفرینی در بازار کار فارغ‌التحصیلان کامپیوتر دانشگاه‌های ایران، شرکت دارند.

 

رئیس دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم‌پایه زنجان افزود: مرکز رشد شماره 2 دانشگاه نیز به زودی تجهیز و راه‌اندازی خواهد شد که قابل ذکر است در مرکز رشد شماره یک بالغ بر 18 شرکت دانش‌بنیان مشغول به کار هستند و 4 شرکت دیگر نیز مراحل اخذ مجوز خود را سپری می‌کنند.

 

وی با اشاره به اینکه این دانشگاه افتخارات زیادی دارد که باید در جهت حفظ آن کوشا باشیم، گفت: نسبت دانشجو به عضو هیئت علمی برابر با 9 به یک است، یعنی به ازای هر 9 دانشجو یک عضو هیئت علمی وجود دارد. همچنین نسبت کارمند به عضو هیئت علمی نیز شش‌دهم درصد است که هدف‌گذاری وزارت علوم برای این موضوع برای سال 1400 برابر یک به یک است، این در حالی است که دانشگاه تحصیلات تکمیلی از این نظر در بهترین شرایط قرار دارد.

 

کریمی همچنین با اشاره به پیشرفت 95 درصدی دانشکده علوم زمین، اظهار کرد: امید است این دانشگاه به زودی به بهره‌برداری برسد، ضمن اینکه آخرین پروژه بزرگ این دانشگاه ساخت دانشکده علوم زیستی است که در حال برنامه‌ریزی در این جهت هستیم و کارها تا حدودی سر و سامان یافته است.

 

وی با اشاره به اینکه گرند علمی اساتید امسال افزایش 30 درصدی یافته است، گفت: این گرند علمی برای تمام اساتید دانشگاه رقمی بالغ بر یک میلیارد و 400 میلیون تومان است. همچنین هزینه‌های مربوط به بازدیدهای علمی، فرصت مطالعاتی اساتید و دستیار آموزشی و پژوهشی که معمولا از دانشجویان دکتری هستند نیز افزایش قابل توجهی یافته است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: