• پنجشنبه ۱۶ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 971-2284-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

یک مسئول در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان:

یک‌پنجم جوانان در سن کار زنجان، بیکارند


معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: بر اساس نتایج حاصل از نرخ بیکاری پاییز، یک‌پنجم جوانان در سن کار زنجان، بیکارند.

 

ایرج امینی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: نرخ بیکاری یکی از شاخص‌های کلان اقتصادی است که برای ارزیابی شرایط اقتصادی هر جامعه مورد استفاده قرار می‌گیرد و طرح آمارگیری از نیروی کار مهم‌ترین منبع داده‌های مربوط به شاخص‌های اشتغال و بیکاری است.

 

این مسئول ادامه داد: مقایسه نرخ بيكاری استان نسبت به كشور نشان می‌دهد در فصل پاییز سال گذشته نرخ بيكاری استان 2.3 درصد از متوسط کشوری پایین‌تر است. همچنین بررسی و مقایسه نرخ بیکاری نقاط شهری و روستایی کشور و استان نشان می‌دهد که نرخ بیکاری نقاط شهری استان 2.5 درصد و نرخ بیکاری نقاط روستایی استان 4 دهم درصد کمتر از کشور است.

 

وی افزود: بر اساس نتایج نرخ بیکاری جوانان 15 تا 24 ساله نشان می‌دهد که 18.4 درصد از جمعیت فعال 15 تا 24 ساله استان بیکار بوده‌اند. در کشور نرخ بیکاری جوانان 15 تا 24 ساله برابر 28.4 درصد جمعیت فعال 15 تا 24 ساله بوده است. به عبارت دیگر در فصل پاییز سال گذشته، از جوانان فعال واقع در سن 15 تا 24 ساله استان زنجان و کشور به ترتیب از هر 5 و 3 نفر جوان فعال، یک نفر بیکار بوده است.

 

امینی خاطرنشان کرد: نرخ مشارکت اقتصادی استان در فصل پاییز سال گذشته، برابر 41.9 درصد بوده که این نرخ نسبت به فصل پاییز سال ماقبل 1.5 درصد افزایش داشته است. همچنین نرخ مشاركت اقتصادی استان در فصل پاییز 95 معادل 40.4 درصد بوده است.

 

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان، یادآور شد: سهم شاغلان در بخش‌های عمده اقتصادی استان در فصل پاییز سال گذشته به ترتيب در بخش كشاورزی 32.3، بخش صنعت 34.4 و بخش خدمات 33.4 درصد بوده و بر همین اساس سهم شاغلان در بخش‌های عمده اقتصادی استان در بخش‌های كشاورزی و صنعت از كشور بالاتر و در بخش خدمات كمتر است.

 

وی تصریح کرد: بر اساس نتایج فصل پاییز سال گذشته، معادل 87.2 درصد از شاغلان استان در بخش خصوصی و 12.8 درصد در بخش عمومی شاغل بوده‌اند که اين شاخص در كشور به ترتيب 83.9 و 16.1 درصد بوده كه نشان می‌دهد سهم شاغلان استان در بخش خصوصی 3.3 درصد از سهم شاغلان این بخش دركشور بالاتر است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: