• یکشنبه ۱۹ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۵
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 971-1791-5
  • خبرنگار : 28012
  • منبع خبر : ----

آفت ملخ، بزرگ‌ترین تهدید کشاورزی طارم


آفت ملخ مراکشی یکی از بزرگترین تهدیدهای کشاورزی طارم است که در صورت کنترل نشدن خسارات فراوانی به جا می‌گذارد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، شرایط خاص اقلیمی و آب و هوایی شهرستان طارم باعث شده است این منطقه زیست‌گاه مناسبی برای ملخ مراکشی باشد.

 

ملخ مراکشی یکی از خطرناکترین ملخ‌های موجود در جهان است که متاسفانه در ۸ سال اخیر در سطح شهرستان طارم به صورت طغیانی در آمده و در جمعیت‌های بسیار بالا تکثیر و در سطح کانون‌های منطقه مشاهده می‌شود.

 

آفت ملخ همه ساله در نیمه دوم فروردین ماه در کانون‌های ملخ و اراضی ملی مشاهده که پس از کانون‌یابی نسبت به کانون کوبی آن اقدام می‌شود.

 

متاسفانه در سال جاری در شهرستان طارم با توجه به گرمای هوا خروج پوره‌های ملخ زودتر از موعد و 20 اسفندماه اتفاق افتاده است.

 

اگر در مدت کوتاه با این آفت در مرحله سن 2 مبارزه نشود این ملخ‌ها به سن 5 الی 6 می‌رسند و داخل مزارع هجوم می‌آورند که در برای مبارزه با این آفت 40 نفر نیروی انسانی در شهرستان طارم از اسفند 96 عملیات کانون‌یابی را آغاز کرده‌اند تا علاوه بر کنترل آفت در کانون‌ها از بالدار شدن آفت و ریزش آن به مزارع و باغات جلوگیری شود؛ چرا که در صورت بالدار شدن آفت کار کنترل بسیار مشکل، هزینه‌بر و دارای حداقل کارایی خواهد بود.

 

در مرحله اول مراتع و مزارع آلوده به آفت ملخ با پرچم آبی کانون‌یابی شده و پس از سم‌پاشی محل با پرچم قرمز علامت گذاری می‌شود تا دامداران و زنبورداران به این مناطق وارد نشوند.

 

40 هزار هکتار از مراتع شهرستان طارم آلوده به آفت عمومی ملخ بوده که در صورت عدم کانون‌یابی و کانون‌کوبی به موقع می‌تواند به بحران جدی منجر شده و همه محصولات زراعی و باغی شهرستان را تهدید کند.

 

همه ساله از فروردین‌ماه تا تیرماه مقدار 12 هزار هکتار از اراضی شهرستان بر علیه این آفت سمپاشی می‌شود. برای مبارزه با این آفت در شهرستان طارم همه ساله 400 الی 500 میلیون تومان هزینه می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: