• سه شنبه ۲۱ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 971-3784-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان تاکید کرد:

حمایت از کالای ایرانی با تمرکز بر مزیت‌نسبی


رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: در استان زنجان حمایت از کالای ایرانی با تمرکز بر مزیت ‌نسبی انجام می‌شود.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، شهرام طهماسبی در دومین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان زنجان در سال‌جاری اظهار کرد: چارچوب آمایش سرزمینی در استان زنجان تدوین شده و برنامه‌ریزی‌های لازم در این زمینه انجام می‌شود.

 

این مسئول ادامه داد: امسال نیز تلاش می‌شود که همانند سال گذشته واحدی به واحدهای تعطیل استان اضافه نشود. همچنین در استان حمایت از کالای ایرانی با تمرکز بر مزیت نسبی و رقابتی خواهد بود.

 

وی افزود: با توجه به رویکردهای دانش‌محور و آموزش عالی اثرگذار و شرکت‌های دانش‌بنیان در استان تلاش می‌شود برنامه‌ها و اقدامات دستگاه‌های اجرایی بر اساس مبانی علمی و دانش روز باشد.

 

طهماسبی خاطرنشان کرد: امسال مدیران استان تفکرات جامع‌نگر را جایگزین تفکرات فردی می‌کنند و تلاش می‌شود با توان و ظرفیت بیشتری برنامه‌های اقتصاد مقاومتی اجرایی شود و مسائلی همچون صنایع تبدیلی و بسته‌بندی در استان مورد توجه قرار می‌گیرد تا برنامه‌های صادراتی استان با سرعن بیشنری پیگیری شود.

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان یادآور شد: انتظار استان بر این است که واحدهای بخش دولتی بیشتر از بخش خصوصی به حمایت از تولید کالای ایرانی بپردازند و بهره‌وری نیز در سال جاری باید مورد توجه همگان قرار گیرد.

 

در ادامه این جلسه، نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: تولیدات کشاورزی بحث مهمی است که در استان مطرح است و نبود صنایع تبدیلی در استان سبب هدررفت و از بین رفتن محصولات کشاورزی تولیدی در استان می‌شود.

 

علی وقف‌چی ادامه داد: در بحث آب، سد مشمپا به دلیل نبود اعتبار متوقف شده و بند انحرافی پاوه‌رود نیز وضعیت مشابهی دارد.

 

وی افزود: رطوبت بالای جنوب شرقی استان که آثار تاریخی در آن منطقه واقع است، می‌تواند به آثار تاریخی آسیب وارد کند که متاسفانه تا کنون اقدامی در این رابطه انجام نشده است.

 

در ادامه این جلسه، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: سال گذشته ۱۵۱۵ جواز تاسیس و طرح توسعه به مبلغ بیش از ۱۶۰ هزار میلیارد ریال و اشتغال‌زایی ۵۲ هزار و ۸۵۸ و نیز ۱۳۹۰ پروانه بهره‌برداری با بیش از ۶۶ هزار میلیارد ریال و اشتغال‌زایی ۴۴ هزار و ۶۱۹ نفر، صادر شده است.

 

ناصر فغفوری ادامه داد: سال گذشته قریب به ۲ برابر اشتغال در نظر گرفته شده برای استان، محقق شده و نیز ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در طرح رونق به واحدهای تولیدی استان پرداخت شده است.

 

وی افزود: سهم پروانه‌های بهره‌برداری استان از کشور ۲.۷ درصد، سهم از میزان سرمایه‌گذاری ۴.۳۸ درصد و سهم از اشتغال ۲.۴۳ درصد است.

 

در ادامه این جلسه فرمانده سپاه انصارالمهدی (عج) استان زنجان گفت: از ابتدای سال ۹۲ تا پایان سال گذشته، ۲۷۷ پروژه عمرانی به مبلغ ۴ میلیارد و ۱۴۰ میلیون ریال و ۳۷۶۹ پروژه غیرعمرانی به مبلغ ۴۴۷ میلون تومان اجرا شده است.

 

سردار جهانبخش کرمی ادامه داد: در طول ۴ سال گذشته ۴۴ سالن ورزشی به ۱۰ سالنی که قبلا ایجاد شده بود، اضافه شده است که از این سالن‌ها در زمان بحران نیز استفاده کرد.

 

وی در رابطه با اردوهای گروه جهادی، افزود: ۴۶ هزار نفر در ۳ تا ۱۰ روز فعالیت داشته‌اند و برای ساماندهی  گروه‌های جهادی، این گروه‌ها شناسنامه‌دار می‌شوند.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: از دومین روز پس از زلزله کرمانشاه  تا پنج روز قبل از تعطیلات نوروز قرارگاه زنجان در منطقه سرپل‌ذهاب مستقر بود.

 

سرداری کرمی یادآور شد: در راستای ایجاد اشتغال در قالب آموزش ترویجی که در ایجاد اشتغال در روستا موثر است، ۲۶ هزار و ۷۵۸ نفر آموزش دیده‌اند و نیز ۳۱ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده و در مجموع برای بخش‌های مختلف ۵۵۰۰ شغل ایجاد شده است.

 

در ادامه این جلسه غلامحسین جمیلی، رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان، اظهار کرد: امیدواریم استان زنجان بتواند در ماه‌های آتی میزبان کمیسیون ایران و ترکیه شود و سهم بالای تجارت زنجان با ترکیه می‌تواند از دلایل تحقق این مهم باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: