• چهارشنبه ۲۲ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 971-3884-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

سرپرست شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه زنجان خبر داد:

افزایش 22 درصدی مصرف بنزین طی تعطیلات نوروز امسال


سرپرست شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه زنجان گفت: طی تعطیلات نوروز امسال، استان زنجان از حیث تردد پنجمین استان بود و مصرف بنزین نسبت به مدت مشابه پارسال 22 درصد افزایش داشت.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، محسن شهبازی صبح امروز در نشست خبری با بیان این‌که شرکت پخش فرآورده‌های نفتی استان زنجان از سال 68 تا به امروز، فعالیت خود را به صورت مستقل با سه ناحیه مرکزی، خدابنده، ابهر و یک انبار نفت ادامه داده است، اظهار کرد: در حال حاضر ناحیه مرکزی از 31 جایگاه سوخت مایع و 24 جایگاه CNG،  ناحیه ابهر از 17 جایگاه سوخت مایع و 12 جایگاه CNG،  همچنین ناحیه خدابنده از 7 جایگاه سوخت مایع و 4 جایگاه CNG  برخوردار است.

 

این مسئول با بیان این‌که مجموع نفت‌کش‌های ناوگان حمل و نقل استان زنجان به 106 نفتکش با ظرفیت انتقال 2 میلیون و 945 هزار و 800 لیتر می‌رسد، ادامه داد: در نواحی مرکزی، ابهر و خدابنده به ترتیب 358، 68 و 131 روستا فاقد گاز طبیعی هستند و برای تامین گرمایش و تهیه غذا از نفت سفید استفاده می‌کنند.

 

وی در ادامه افزود:زنجانی‌ها به طور متوسط ماهیانه 31 میلیون لیتر بنزین، 4 میلیون و 800 هزار لیتر نفت سفید، 39 میلیون لیتر نفت‌گاز غیرنیروگاهی، 8 میلیون لیتر نفت‌گاز نیروگاهی، یک میلیون و 200 هزار لیتر نفت‌کوره و 1500 تن گاز مایع مصرف می‌کنند.

 

شهبازی تصریح کرد: مصرف بنزین، نفت‌گاز، نفت‌کوره و CNG  در استان زنجان، طی پارسال در مقایسه با سال 95 به ترتیب 10 درصد، 14 درصد، 3 درصد و کمتر از یک درصد رشد داشته است. ولی مصرف نفت سفید و گاز مایع طی همین مدت زمان به ترتیب با کاهشی معادل 13 درصد و 6 درصد مواجه بوده است.

 

سرپرست شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه زنجان با اشاره به روند رو به رشد تعداد جایگاه‌های استان زنجان طی سال‌های 70 تا 90، خاطرنشان کرد: تعداد جایگاه‌های استان طی دهه‌های 70، 80 و 90 به ترتیب 27، 32 و 55 جایگاه بوده است. این در حالی است که در راستای کاهش تصدی دولت و به دنبال واگذاری جایگاه شهید داعی، جایگاه شرکتی خدابنده در ابتدای سال 96 به بخش خصوصی واگذار شد.

 

وی یادآور شد: در پی راه‌اندازی جایگاه‌های جدیدالاحداث و افزایش ظرفیت مخازن و نازل جایگاه‌های استان، به افزایش یک درصدی ظرفیت مخازن نفت‌گاز، افزایش 5 درصدی ظرفیت مخازن بنزین، افزایش 4.72 درصدی تعداد نازل‌های بنزین و افزایش 4.41 درصدی تعداد نازل‌های نفت‌گاز دست یافته‌ایم.

 

شهبازی با اشاره به این‌که سهم CNG  از سبد سوخت حمل و نقل استان، طی سال‌های 95 و 96 به ترتیب 31 درصد و 29 درصد برآورد شده است، افزود: در راستای مبارزه با قاچاق و عرضه خارج از شبکه فرآورده‌های نفتی، فرآورده‌های مکشوفه طی سال 96 در مقایسه با سال 95 از رشدی 85 درصدی برخوردار بوده است و این میزان رشد نشان‌دهنده تلاش هدفمند مجموعه عوامل در تبدیل استان به گلوگاه قاچاقچیان فرآورده‌های نفتی است.

 

رییس خدمات فنی عملیاتی شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه زنجان نیز در ادامه گفت: منطقه زنجان به خاطر استقرار صنعت سبز، اجرای سیستم پایش و کنترل آلودگی، جایگزینی انرژی‌های پاک، توسعه و نگهداشت فضای سبز، مدیریت اصولی پساب و پسماند تولیدی و مدیریت منابع انرژی، در نوزدهمین همایش ملی واحدهای صنعتی و خدماتی سبز موفق به اخذ لوح تقدیر از سازمان محیط زیست شد.

 

علی مقدم ادامه داد: ارسال 50 هزار لیتر پساب آلوده صنعتی پس از تصفیه مقدماتی در انبار نفت جهت تصفیه نهایی به تصفیه‌خانه انبار ری، ارسال 560 تن نخاله حاصل از اجرای پروژه بهسازی و ترمیم بتن محوطه به کارخانه ماسه‌شویی و سنگ‌شکن جهت بازیافت و تبدیل آن به مصالح ساختمانی قابل استفاده، همچنین تمدید و صدور 610 مورد کارت ایمنی برای رانندگان نفت‌کش، پرسنل جایگاه‌های عرضه فرآورده‌های نفتی و CNG،  فروشندگی‌ها و تاسیسات گاز مایع از اقدامات شاخص HSE  در منطقه به شمار می‌رود.

 

رییس بازرگانی شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه زنجان نیز گفت: از اوایل سال 94، بحث برندینگ با مضمون استفاده از شرکت‌های توانمند برای توزیع فرآورده های نفتی در شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی مطرح شد.

 

مسعود شینی تصریح کرد: هدف طرح برندینگ، افزایش کارایی در نگهداشت و توزیع فرآورده‌های نفتی است و در این راستا متقاضیان سرمایه‌گذاری می‌توانند به سایت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی مراجعه کنند. چنین روندی باعث می‌شود که شرکت اهداف پایین‌دستی را واگذار کرده و به سمت سیاست‌های کلان گام بردارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: