• پنجشنبه ۲۳ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۴
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 971-3791-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

رییس دامپزشکی ماه‌نشان خبر داد:

سم‌پاشی روی بدن 58 هزار واحد دامی طی پارسال


رییس دامپزشکی ماهنشان گفت: طی پارسال، روی بدن 58 هزار واحد دامی علیه بیماری‌های انگلی سم‌پاشی شده است .


جمشید مغانلو در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با بیان این‌که پارسال 445 هزار متر مربع از جایگاه‌های دام نیز سم‌پاشی شده است، اظهار کرد: کنه، شپش و پشه جزو انگل‌های خارجی هستند که در انتقال بیماری‌های تب کریمه کنگو، لمپی‌اسکین و تیلریوز نقش قابل توجهی دارند. از این‌رو سالانه با شروع فصل گرما، عملیات سم‌پاشی جایگاه‌های نگهداری دام و روی بدن دام، با هدف مبارزه با بیماری‌های انگلی خارجی توسط اکیپ‌های دامپزشکی بخش خصوصی و دولتی انجام می‌شود .


این مسئول با تاکید بر این‌که مطمئن‌ترین راه برای مبارزه با کنه، شپش و پشه سمپاشی است، ادامه داد: بهسازی جایگاه دام جهت جلوگیری از تخم‌گذاری و تکثیر کنه‌ها، سمپاشی بدن و جایگاه دام علی‌الخصوص در فصل فعالیت کنه‌ها، خارج کردن کود و فضولات دامی از دامداری، پاک‌سازی دامداری از اشیای متفرقه جهت جلوگیری از تخم‌گذاری کنه، پرهیز از خرید دام از کانون‌های بیماری و دامداری‌هایی که موازین بهداشتی را رعایت نمی‌کنند و سم‌پاشی بدن دام مواردی است که جلوی شیوع تب کریمه کنگو را می‌گیرد .


به گزارش ایسنا، عملیات سمپاشی علیه بیماری‌های انگلی خارجی دام‌های سبک و سنگین در روستاهایی که کانون این بیماری‌ها هستند از اردیبهشت امسال توسط اکیپ‌های بخش خصوصی، دولتی و بسیج سازندگی سپاه انصارالمهدی(عج) آغاز و تا پایان مرداد ادامه خواهد داشت .


همچنین اداره‌کل دامپزشکی برای مبارزه با بیماری‌های انگلی خارجی دام فقط آن دسته از روستاهایی که کانون بیماری است، تحت پوشش قرار می‌دهد و دامداران باید در سایر مناطق روستایی خود اقدام به تهیه سموم مورد نیاز از داروخانه‌های دامپزشکی کرده، جایگاه و روی بدن دام‌های سبک و سنگین را در مناطق روستایی، صنعتی و نیمه صنعتی سمپاشی کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: