• پنجشنبه ۲۳ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 971-3087-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

یک نویسنده:

داستان، ماحصل ارتباطات انسانی است


یک نویسنده اظهار کرد: داستان، ماحصل ارتباطات انسانی است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، محمدعلی خامه‌پرست در حاشیه جلسه نقد کتاب «ملت عشق» نوشته «الیف شافاک» که به ‌مناسبت هفته هنر انقلاب در حوزه هنری برگزار شد، با اشاره به اینکه برگزاری نشست‌های نقد داستان مشابه همین نشست کنونی برای نویسندگان و فعالان این حوزه می‌تواند موثر باشد، گفت: وقتی صحبت از نقد می‌کنیم، باید شیوه خاصی را در جهت بررسی کتاب در نظر بگیریم.

 

وی ادامه داد: نویسندگان پس از خواندن کتاب به یک ایده‌ای در خصوص کتاب می‌رسند ولی برای اثبات اینکه این ایده درست است و یا خیر، باید مستنداتی را از کتاب موشکافانه استخراج کنند تا بر اساس مستندات موجود استنباط شود که این ایده درست است.

 

این نویسنده افزود: به طور معمول ما در جلسات نقد، در مورد کتاب حرف می‌زنیم و همین حرف زدن سوای از قوانینی که برای نقد کردن وجود دارد، برای خوانندگان و نویسندگان مفید است؛ چرا که در فضای داستان نوشتن قرار می‌گیریم و در چارچوبی که موجب تشویق و انگیزه‌دهی برای ادامه کار نویسندگی می‌شود،حضور می‌یابیم و این امر به نوع خود می‌تواند تقویت‌کننده کار نویسندگی باشد.

 

خامه‌پرست با اشاره به اینکه این گرد هم آمدن‌ها می‌تواند نویدبخش پیشرفت در حوزه داستان‌نویسی باشد، گفت: به نظر می‌رسد در انزوا نشستن و به تنهایی نوشتن ما را به جایی نمی‌رساند و کمتر افرادی توانسته‌اند کاری کنند.

 

وی ادامه داد: داستان نوشتن برخلاف شعر و نقاشی که به صورت فردی رخ می‌دهد، یک فعالیت اجتماعی است و داستان ماحصل ارتباطات انسانی است و یکی از فواید بررسی و صحبت کردن در مورد داستان‌ها، در قالب جلسات نقد کتاب این است که آدم‌هایی که کتاب را خوانده‌اند با هم دیدار کنند و پیرامون داستان گفت‌وگو داشته باشند.

 

خامه‌پرست با بیان اینکه در سال‌های گذشته نیز جلسات نقد داستان متعددی در استان برگزار شده است، گفت: فوایدی که از این جلسات به دست آمده است را احساس و اتفاقاتی که در این دوره‌ها به وقوع می‌پیوندد را تجربه کرده‌ایم و دریافته‌ایم که در دورانی که نویسندگان بیشتر با هم تعامل داشته باشند و پیرامون داستان‌ها حرف بزنند دوران طلایی برای نویسندگان آن دوره شکل می‌گیرد.

 

وی با اشاره به اینکه کتاب ملت عشق یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌ها در سال‌های اخیر در ایران و کشور ترکیه بوده است، گفت: کتاب دیگری نیز در خصوص دختر مولانا به نام کیمیا خاتون در این سال‌ها به رشته تحریر در آمده است.

 

این مسئول با اشاره به وجود صفت‌ها و قیدهای فراوان موجود در نثر کتاب، افزود: وجود این صفت‌های و قیدها در نثر کتاب، انسان را یاد داستان‌های عامه پسند می‌اندازد. همچنین ساختار داستان نیز همین پیغام را به عهده دارد.

 

این نویسنده ادامه داد: در کتاب خَشم و هیاهو ویلیام فاکنر برای اولین بار نویسنده‌ای تکنیکی استفاده کرده است که شخصیت‌ها مشابه متهمانی که باید اعتراف کنند، شروع به تعریف ماجرا هر یک از زاویه دید خود می‌کنند و نظیر این را ما در سنگ صبور «صادق چوبک» نیز در ادبیات فارسی شاهد هستیم و در این داستان نیز ما با چنین روندی رو به رو هستیم به طوری که انگار شخصیت‌ها داشتند مصاحبه می‌شدند تا پیام نویسنده به گونه‌ای تصنعی به خواننده اثر برسد.

 

وی خاطرنشان کرد: در این داستان شخصیت‌پردازی به شدت ضعیف است و گویی اینکه اصلا شخصیت‌پردازی در کار نیست. همین موضوع در خصوص فضاپردازی نیز مشاهده می‌شود.

 

این نویسنده با اشاره به اینکه این کتاب دارای جذابیت‌های داستان‌های عامه‌پسند را دارد، خاطرنشان کرد: بسیاری از تکنیک‌های داستان‌های عامه‌پسند را می‌توان در قالب این داستان آموخت.

 

وی افزود: پایان‌بندی داستان، پایان‌بندی خوبی نبود و یک پایان‌بندی معمولی را انتخاب شده است و نویسنده می‌توانست یک پایان‌بندی مناسب‌تری را ارائه دهد که متاسفانه این کار را نکرده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: