• جمعه ۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-8814-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان:

اجتماعی کردن سلامت، رویکرد اصلی امسال است


رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان اظهار کرد: امسال اصلی‌ترین مسئله دانشگاه علوم‌پزشکی، اجتماعی کردن سلامت است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، پرویز قزلباش در سخنرانی پیش از خطبه‌های این هفته نمازجمعه زنجان با اشاره به اینکه در هفته بهداشت با شعار «پوشش همگانی سلامت، برای همه و در همه جا» قرار داریم، گفت: دولت باید به سمتی حرکت کند که خدمات اولیه و فوری انسان‌ها در حوزه سلامت فراهم شود.

 

وی با اشاره به اینکه جزو کشورهای پیشرو در حوزه سلامت هستیم، ادامه داد: در سال‌های اخیر صد درصد مناطق از نعمت خدمات بهداشتی برخوردار هستند و در دورترین نقاط و روستاهای کشور، اکنون خدمات بهداشتی را دریافت می‌کنند.

 

این مسئول افزود: امروز نیروهای تخصصی و فوق‌تخصصی در حوزه بهداشت در حال فعالیت هستند و در حوزه سلامت به ارائه خدمات می‌پردازند.

 

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان خاطرنشان کرد: اکنون در حوزه سلامت خدمات به‌روزی داده می‌شود و در روستاها برای کودکان زیر 14 سال خدمات رایگان دندان‌پزشکی و برای افراد بالای 14 سال نیز با نازل‌ترین قیمت خدمات دندان‌پزشکی ارائه می‌شود.

 

قزلباش با اشاره به سایر خدمات ارائه شده در حوزه سلامت، تصریح کرد: یکی از اقدامات اساسی در حوزه سلامت، غربالگری سرطان‌ها و فشارخون و قندخون در افراد بالای 30 سال است که در دورترین نقاط نیز این خدمات ارائه می‌شود. همچنین خطرسنجی نسبت به سکته قلبی و مغزی نیز صورت می‌گیرد.

 

وی با اشاره به حضور مشاوران تغذیه در مراکز درمانی، گفت: غذای سالم و تغذیه مناسب موضوع پر اهمیت جهان امروز است و بیماری چاقی یکی از مسائلی است که جهان امروز را درگیر خود کرده است. همچنین پوکی استخوان یکی از دیگر مشکلات مزمن در این زمینه به‌شمار می‌رود.

 

قزلباش خاطرنشان کرد: همه مسائل از قبیل مصرف فست‌فودها اعم از سوسیس و کالباس و مصرف نمک زیاد عامل سونامی سرطان است و مطالعات جدیدی که انجام شده، نشان داده است که استان زنجان در زمینه بیماری‌های سرطان به جز یک مورد که آن هم مربوط به سرطان معده است، در باقی سرطان‌ها از کم‌ترین میزان برخوردار است.

 

وی با اشاره به بحث خودمراقبتی افراد، افزود: باید به افراد جامعه آموزش‌های بهداشتی داده شده و این مسئله جدی گرفته شود.

 

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان افزود: بهترین مسئله در حوزه درمان، پیشگیری از ابتلا به بیماری است و بحث توانمندسازی مردم یکی دیگر از مواردی است که در حوزه سلامت باید مطرح و آموزش داده شود که اولین کسی که باید از خود مراقبت کند، خودمان هستیم.

 

وی افزود: امسال اصلی‌ترین مسئله دانشگاه علوم‌پزشکی، اجتماعی کردن سلامت است، بدین معنا که تمام منابع دولتی و غیردولتی باید در کنار هم قرار گیرند و در جهت سلامت آحاد مردم حرکت کنند.

 

این مسئول با اشاره به برخی از نتایج مثبت طرح تحول سلامت، افزود: پیش از طرح تحول سلامت، هزینه درمان بسیار بالا بود و مردم بیش از نیمی از هزینه‌های درمانی خود را باید پرداخت می‌کردند و با اجرا شدن طرح تحول سلامت، مردم در روستاها تنها 5 درصد و در شهرها 10 درصد هزینه‌های درمانی خود را پرداخت می‌کنند که می‌توان اذعان داشت که پارسال بالغ بر 80 میلیارد ریال هزینه داروی بیماران سرطانی توسط این دانشگاه پرداخت شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: