• دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۰
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 972-4991-5
  • خبرنگار : 28012
  • منبع خبر : ----

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان زنجان:

پیشگیری در مبارزه با موادمخدر باید در اولویت باشد


دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان زنجان گفت: در حال حاضر 730 نوع مواد مخدر در جامعه وجود دارد که مبارزه با آن نیازمند برنامه‌ریزی وسیع است .

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، عبدالرضا شهبازی شامگاه دیروز در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستا ن خرم‌دره با اشاره به اینکه مبارزه با مواد مخدر ابعاد بسیار پیچیده‌ای دارد، اظهار کرد: این بلای خانمان‌سوز یکی از دغدغه‌های جدی مقامات ارشد کشور و در راس مقام معظم رهبری است .

 

وی با بیان اینکه اعتیاد در راس آسیب‌های اجتماعی قرار دارد، عنوان کرد: همه امرزه بر این باورند که مبارزه با مواد مخدر صرفا وظیفه دولت، پلیس و قوه قضائیه نیست، مگر اینکه همه با باور جمعی و عزم ملی تلاش کنند تا این بلای خانمان‌سوز به جامعه آسیب نزند .

 

 

  وی تاکید کرد: در راستای مبارزه با مواد مخدر سیاست‌های کلی مبارزه با مواد مخدر توسط مقام معظم رهبری به دستگاه‌های مختلف ابلاغ شد و امروز در سر لوحه امور است .

 

شهبازی با اشاره به  تکالیفی که در قانون برنامه ششم توسعه به دستگاه‌های عضو ستاد ارائه شده است، عنوان کرد: در این قانون همه دستگاه‌ها مکلف شده‌اند تا پایان پنج ساله برنامه ششم 25 درصد عملکرد خود را مدیریت کنند و در حوزه صیانت اجتماعی، ایجاد اشتغال، حمایت‌های مالی و روانی از معتادان بهبود یافته نیز بایستی 50 درصد فعالیت‌هایشان را ارتقا دهند .

 

این مسئول با اشاره به اینکه در برنامه ملی مبارزه با مواد مخدر که به تک تک دستگاه‌ها ابلاغ شده است تکالیف و برنامه‌های سال‌جاری در آن برنامه دیده شده است، اظهار کرد: این برنامه در چارچوب سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است که باید مبنای کار قرار گیرد .

 

وی با بیان اینکه در طی سه، چهار دهه گذشته هزینه‌های بسیاری در حوزه مبارزه با مواد مخدر صورت گرفته است، افزود: علی‌رغم کارهای انجام گرفته در این عرصه پر خطر افکار عمومی به این عملکرد نمره قبولی نمی‌دهد و نتوانسته انتظارات را برآورده کند.

 

وی یادآور شد: طی سال‌های گذشته تنها 345 نوع مواد مخدر شناخته شده وجود داشت و با توجه به گسترش روز افزون انواع مواد مخدر در حال حاضر 730 نوع مواد مخدر در جامعه وجود دارد که مبارزه با آن نیازمند برنامه‌ریزی وسیع است .

 

وی به اراضی زیر کشت مواد مخدر در کشور افغانستان نیز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر اراضی زیر کشت مواد مخدر این کشور ده‌ها برابر افزایش یافته و به 328 هزار هکتار رسیده و تولیداتش از شش هزار تن در سال به حدود ده هزار تن افزایش پیدا کرده است .

 

شهبازی تصریح کرد: کشور افغانستان با وجود بزرگترین تولیدکننده مواد مخدر در جهان، کمترین مصرف کننده در این حوزه را دارد و این بخاطر این است که مردم آن مصرف مواد مخدر را حرام می‌دانند .

 

 

این مسئول با اشاره به این نکته که سازمان‌هایی وجود دارند که با ترویج مواد مخدر در تلاش برای ضربه به کشورمان هستند، بیان کرد: امروز بیش از 70 درصد معتادانی که مورد بررسی قرار گرفتند اولین پیشنهاد دهنده برای مصرف مواد مخدر را اطرافیان، دوستان و اعضای خانواده عنوان کرده‌اند .

 

 

وی با اشاره به اینکه در حوزه مبارزه با مواد مخدر پیشگیری باید در اولویت باشد، اظهار کرد: در حوزه درمان اعتیاد کار سختی در پیشرو است زیرا در شرایط ایده‌آل تنها توانسته‌ایم از یک پنج بهبود یافتگان صیانت کنیم .

 

 

وی با تاکید بر اینکه خانواده رکن اصلی پیشگیری از اعتیاد است، تصریح کرد: برای سیاست‌گذاران حوزه مبارزه با مواد مخدر پیشگیری از اعتیاد در اولویت قرار دارد .

 

 

در ادامه این جلسه نیز فرماندار خرم‌دره با تاکید بر نقش محوری کمپ‌های ترک اعتیاد در درمان معتادان، بیان کرد:  در حال حاضر مرکز نگهداری معتادان به صورت دولتی در سطح استان وجود ندارد .

 

وی با اشاره به اینکه نگرش‌ها در زمینه احداث کمپ‌های ترک اعتیاد نیازمند اصلاح است، تصریح کرد: متاسفانه بسیاری از مردم هنوز استقرار این کمپ‌ها را برنمی‌تابند و در برابر احداث کمپ‌ها در اطراف محل زندگی خود مقاومت می‌کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: