• جمعه ۱۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-2687-5
  • خبرنگار : 28002
  • منبع خبر : ----

معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی خبر داد:

رشد 4.3 درصدی جذب گردشگران خارجی در سال گذشته


معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، از رشد 4/3 درصدی جذب گردشگران خارجی در سال گذشته خبر داد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، محمد محب‌خدایی در حاشیه آیین اختتامیه چهارمین جشنواره بین‌المللی غذای اکو ـ جاده ابریشم، در جمع خبرنگاران ایسنا و مهر با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین مباحث امروز در حوزه گردشگری، بحث برگزاری همین جشنواره‌هایی است که امروز شاهد میزبانی زنجان از آن به‌ویژه در سطح بین‌المللی هستیم، افزود: برگزاری این جشنواره‌ها به ما کمک می‌کند تا بتوانیم در جذب گردشگران خارجی گام بلندی برداریم.

 

وی در خصوص توسعه گردشگری غذایی در کشور تصریح کرد: گردشگری غذایی فصل مشترکی است که بحث استعداد و ذائقه‌های مختلف را نشان می‌دهد و با فرصت مشترکی که در زمینه مواد اولیه وجود دارد، شاهد نمایش ذائقه‌های مختلف اقوام و جمعیت‌های مختلف دنیا هستیم و در این زمینه برنامه توسعه‌ای داریم؛ چرا که معتقدیم در دنیا تعداد زیادی گردشگر داریم که به قصد تجربه کردن غذای کشورهای مختلف سفر می‌کنند و در ایران نیز به واسطه ظرفیت بالای قومیتی و مناطق مختلف در این حوزه بسیار سرآمد بوده و می‌توانیم از این سرآمدی به نحو مطلوب بهره‌مند شده و در جهت جذب گردشگران بیشتر داخلی و خارجی بهره‌مند شویم.

 

این مسئول با یادآوری اینکه گردشگران با دلایل و اهداف مختلف وارد کشور می‌شوند اما به محض ورود به کشور، خواستار این هستند که شاخه‌های دیگر گردشگری را نیز تجربه کنند، ادامه داد: خوشبختانه بعد از استقرار دولت دوازدهم، رشد قابل توجهی را در زمینه جذب گردشگران خارجی داشته‌ایم و این رشد در پایان سال گذشته به 4.3 درصد رسیده و توانستیم افزایش ظرفیت خوبی را در این زمینه تجربه کنیم.

 

محب‌خدایی با بیان اینکه در نوروز امسال نیز با همتی که در سراسر کشور شاهد آن بودیم، خود استان زنجان رشد 18 درصدی را از نظر اقامتی و میزان سفر داشت و حتی استان‌هایی داشتیم که رشد بالای 50 درصدی را نیز تجربه کردند، افزود: معتقدیم در این زمینه به نوعی در نوروز امسال شاهد توزیع سفر هم بودیم و همه این‌ها مهم‌ترین پارامترهایی است که در ظرفیت گردشگری نقش دارد؛ چرا که توزیع سفر باعث می‌شود به صورت هم‌زمان یک فعالیت و پویایی ایجاد شود. از همه مهم‌تر اینکه اقتصاد صنعت گردشگری، امروز یکی از مباحث مهمی است که جایگزین صنعت نفت در دنیا شده است.

 

وی در خصوص کم و کیف برگزاری چهارمین جشنواره بین‌المللی غذای اکو ـ جاده ابریشم در زنجان گفت: زنجانی‌ها واقعا میزبانان خوبی هستند و تداوم برگزاری جشنواره‌های مختلف در زنجان حاکی از آن است که حضور بی‌شمار گردشگران در چنین جشنواره‌هایی، بخش عمده آن به میزبانی خوب زنجانی‌ها بازمی‌گردد و این یک فرصت خوب برای استان است و امیدواریم در آینده نزدیک شاهد رشد فزاینده در حوزه گردشگری استان زنجان باشیم.

 

این مسئول، گریزی به وضعیت خانه‌های بوم‌گردی در کشور زد و با اشاره به اینکه در این زمینه رشد خوبی را تجربه کردیم و امیدواریم زنجان هم در این زمینه گام‌های بلندی بردارد، افزود: معتقدیم همه استان‌ها باید دست به دست هم دهند تا از فرصت گردشگری بوم‌گردی که بخشی از آن هم به هتل‌سراهای سنتی بازمی‌گردد استفاده کنند. با توجه به بازدیدی که از زنجان داشتیم، نتایج خوبی در بحث هتل‌سراهای سنتی در زنجان حاصل شده است. همچنین در بحث بوم‌گردی ظرفیت‌های روستایی در کشور و استان زنجان را باید به خدمت بگیریم تا این رشد ادامه پیدا کند.

 

معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در ادامه با بیان اینکه نزدیک به 4.5 میلیون نفر گردشگر داریم که از کشور خارج می‌شوند، اظهار کرد: از این تعداد، 2.5 میلیون نفر برای زیارت در عراق (ایام اربعین) حضور می‌یابند. همچنین خیلی از کسانی که از کشور خارج می‌شوند به عنوان تجارت، خارج می‌شوند و تعدادی هم ایرانیان مقیم خارج از کشور هستند که از کشور خارج می‌شوند و این یک امر طبیعی است.

 

محب‌خدایی در رابطه با اهتمام به زیرساخت‌های گردشگری در کشور، یادآور شد: در حال حاضر ظرفیت‌ها با حجم ورودی خوب است اما اگر بخواهیم این میزان را توسعه دهیم باید زیرساخت‌های‌مان را نیز تقویت کنیم. در حال حاضر نزدیک به 280 هزار تخت هتلی در اشکال بوم‌گردی و بخش‌های مختلف فعال هستند و در آینده نزدیک هم تعداد زیادی تخت اضافه خواهد شد.

 

وی باور جمعی و باور ملی را دو مولفه مهم در راستای توسعه صنعت گردشگری عنوان و خاطرنشان کرد: صنعت گردشگری را باید از حرف به عمل بیاوریم که در این زمینه کارهایی صورت گرفته اما باید بیش از این‌ها جدی گرفته شده و همه باید در این زمینه دست به دست هم دهیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: