• شنبه ۱۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-1486-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

رییس جهاددانشگاهی استان زنجان:

مناظرات دانشجویی، پیش‌درآمدی برای بالا بردن قدرت تحمل افراد است


رییس جهاددانشگاهی استان زنجان اظهار کرد: هدف اصلی مناظرات دانشجویی، بالابردن قدرت تحمل افراد است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، مهدی عباسی ظهر امروز در کارگاه توجیهی مرحله استانی هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران که به میزبانی سالن شهید شهریاری مجتمع جهاددانشگاهی زنجان برگزار شد، با اشاره به اینکه هدف اصلی مناظرات دانشجویی، بالابردن قدرت تحمل افراد است، گفت: همه افرادی که به نوعی در کارهای دانشجویی مشارکت دارند در کارهای خود موفق‌تر عمل می‌کنند و در جامعه نیز عملکرد بهتری دارند.

 

وی ادامه داد: یکی از مسائلی که دانشجویان باید به دنبال آن باشند، بحث کار تیمی و ایجاد تیم کاری است؛ نه به معنای اینکه شرکتی ساخته شود، بلکه به این معنا است که با تفکر افراد آشنا شویم و نسبت به کار با افراد مختلف تمرین کنیم.

 

عباسی با اشاره به اینکه آینده کشور دست جوانان و دانشجویان است، افزود: یکی از مهم‌ترین مشکلات کشور هم این است که نمی‌توانیم با همدیگر کار کنیم و حضور شما در این نوع برنامه ها در دانشگاه‌ها می‌تواند بزرگ‌ترین تمرین برای کار گروهی باشد.

 

رییس جهاددانشگاهی استان زنجان با اشاره به اینکه یکی از مشکلاتی که کل کشور را در برگرفته، این است که نمی‌توانیم همدیگر را تحمل کنیم و قدرت شنیدن و نقدپذیری پایینی داریم، گفت: در همه کارها به‌ویژه در سطوح مدیریتی مشاهده می‌کنیم که خوب حرف می‌زنیم اما قدرت شنیدن نداریم و بخش قابل توجهی از مشکلات جامعه در این موضوع خلاصه می‌شود.


عباسی خاطرنشان کرد: بزرگ‌ترین هدفی که از برگزاری این مناظرات دنبال می‌کنیم این است که قدرت تحمل و شنیدن افراد را بالا برده و آن‌ها را نقدپذیر بار بیاوریم اما باید یاد بگیریم که مناظرات و حرف‌هایی که زده می‌شود کارشناسانه باشد و با استدلال سخن بگوییم.

 

وی با اشاره به اینکه مناظرات باید مقدمه‌ای برای پاسخ دادن به یکی از خواسته‌های رهبری باشد، گفت: بارها مقام معظم رهبری در سخنان خود اظهار داشته‌اند که باید کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها برگزار شود که دومین خروجی این مناظرات، آماده‌سازی افراد برای کرسی‌های آزاداندیشی است که اگر قطع یقین بر اساس آنچه که رهبر فرزانه انقلاب فرموده‌اند، در دانشگاه‌ها شکل بگیرد به موتور محرک دانشگاه‌ها تبدیل خواهد شد.

   

در ادامه این کارگاه، یک مدرس دانشگاه هم با اشاره به تفاوت مناظره با مذاکره و مباحثه، گفت: مذاکره به گونه‌ای از گفت‌وگو گفته می‌شود که افراد در آن موضعی مشخص دارند و دو طرف با داشتن موضع مشخص وارد بحث می‌شوند و ممکن است هر دو از موضع خود کوتاه بیایند.

 

مهدی عنبری ادامه داد: این در حالی است که مناظره با وجود موضع مشخص و اینکه هر دو طرف وارد بحث می‌شوند ولی جمعیت حاضر در مورد برد و باخت دو طرف به قضاوت می‌پردازند. همچنین مباحثه بحث و گفت‌وگویی است که به طور روزمره با افراد مختلف بر سر موضوعی داریم و اینکه این گفت‌وگوها به نتیجه‌ای نمی‌رسند، را شامل می‌شود.

 

وی افزود: مناظرات دانشجویی مدل‌های متفاوتی دارد و بالغ بر 70 تا 80 سال است که دانشگاه‌های مختلف جهان به این موضوع می‌پردازند و هر کدام از این مدل‌ها دارای ویژگی‌های مختص به خود هستند.

 

عنبری با اشاره به اینکه هدف از مناظره کسب علم و دانش است، خاطرنشان کرد: از دیگر اهداف مناظره، یادگیری اصیل، عمیق و پایدار، برقراری ارتباط و گفت‌وگو، کشف حقیقت و حق‌طلبی، تقویت قوه ابتکار و استدلال، آموزش جذاب و اثربخش، شکل‌گیری تفکر خلاق و نقاد، تمرین اخلاق‌مداری و تحمل عقاید مخالف است.

 

این کارشناس با اشاره به اینکه مسابقات مناظره فرصتی برای یادگیری است، گفت: اجزای مناظره شامل طرح مسئله، طرح سئوال، پاسخ به سئوال، رد و یا تایید کردن مسئله و در انتها جمع‌بندی و نتیجه‌گیری است.

 

به گزارش ایسنا، در مرحله استانی هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران، بالغ بر 32 تیم حضور دارند که در اواخر اردیبهشت‌ماه جاری برای کسب عنوان قهرمانی و جواز حضور در مسابقات مرحله منطقه‌ای، به رقابت خواهند پرداخت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: