• یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-2987-5
  • خبرنگار : 28008
  • منبع خبر : ----

سیزدهمین دوره آشیق‌لار بایرامی در زنجان برگزار شد


سیزدهمین دوره آشیق‌لار بایرامی، دیروز با حضور اساتید آشقی و علاقمندان به این سبک از موسیقی در فرهنگسرای امام خمینی (ره) زنجان برگزار شد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، سیزدهمین سال آشیق‌لار بایرامی ۱۵ اردیبشهت‌ماه با حضور هنرمندان این عرصه در فرهنگسرای امام خمینی (ره) برگزار شد.

 

طرح و ایده نخست برنامه آشیق‌لار باریرامی توسط محمد رزاقی داده شد؛ در نتیجه فعالیت خود را از سال ۸۵ با هدف گردهم آوری هنرمندان حوزه موسیقی آشیق‌لار از استان زنجان و استان‌های همجوار آغاز کرد.

 

شعار امسال آشیق‌لار بایرامی "بیر ائلین، بیر میللتین، بیر دیلین بایرامی" نامگذاری شده است؛ ساز، کلام و انسان سه بهانه مهم برای گرد هم‌آیی آشیق‌لار و همه دوستداران موسیقی آشیق‌لار است که آشیق با الهام گرفتن از طبیعت، انسان‌ها و عاشقی از زبان آن‌ها برای مردم می‌خواند.

 

سیزدهمین سال آشیق‌لار بایرامی در حالی در استان زنجان برگزار شد که استقبال علاقمندان برای حضور در این مراسم به حدی بالا بود که سالن اجتماعات فرهنگسرای امام خمینی (ره) پاسخ‌گوی این استقبال مردمی از این موسیقی نبود.

 

در پایان این مراسم از استاد آشیق مسلم عسگری به خاطر خدمات شایسته‌ای که در حوزه موسیقی آشیقی ارائه کرده، تقدیر و تجلیل به عمل آمد.

 

آشیق مسلم عسگری در یک نگاه

 

مسلم عسگری در سال ۱۳۱۷ در روستای بادامستان از روستای توابع استان زنجان متولد شد. شش سال تحصیل علوم دینی را نزد سه استاد برجسته استان زنجان از جمله ملا اشرف، ملا میرزا علی و استاد حاج شیخ مهدی شجاعی سپری کرد.

 

بعد از علوم حوزوی به فراگیری ادبیات در دبیرستان شریعتی (پهلوی سابق) پرداخت. به علت مبارزات سیاسی در دوران شاه، چندین بار زندانی و تبعید شد.

 

از سال ۱۳۴۷ به صنعت آشیقی پرداخت. وی که از کودکی به موسیقی آشیقی آشنا بود، توانست در مدت زمان کمی در استان زنجان و شهرهای اطراف مشهور شود.

 

تلفیق دروس حوزوی و موسیقی آشیقی سبب شد تا سبک جدیدی در روایت‌گری آشیقی پدید آید. برای نمونه شرح تاریخ اسلام و انبیا که در اشعار آشیق‌های قدیمی وجود داشت، سبب شکوفایی داستان گویی در دهه چهل شد.

 

آشیق مسلم در دو دوره بیش از ۱۳۰ کاست از خود به یادگار گذاشته است که این کاست‌ها از قبیل داستان اصلی کرم، داستان خسته قاسم، داستان غریب و شاه سون و غیره اشاره کرد.

 

آشیق مسلم در جشنواره‌ها، همایش‌ها و سمینارهای داخلی و خارجی شرکت کرده و در شناساندن موسیقی آشیقی تلاش وافری انجام داده است.

 

در سال ۱۳۸۶ دانشگاه غازی آنکارا میزبان همایش میراث‌های معنوی و صنعت آشیقی بود که این سمینار توسط سازمان یونسکو برگزار شد. آشیق مسلم عسگری تنها نماینده ایران در این همایش بود.

 

بعد از این همایش چندین سفر خارجی و حضور در سمینارها و همایش‌های بین المللی متعدد در ترکیه، آذربایجان و قبرس برای شناساندن موسیقی آشیقی استان زنجان حضور یافته‌ است.

 

وی از اولین سال تاسیس مراسم آشیق‌لار بایرامی در استان زنجان، به عنوان یکی از اساتید برجسته، حضور داشته‌ است.

 

آشیق محمد حسین دهقان در یک نگاه

 

این استاد ۲۳ شاگرد تربیت کرده و به عرصه موسیقی آشیقی تحویل داده است. استاد دهقان به کشورهای گوناگونی سفر کرده و به ارائه موسیقی آشقی پرداخته است.

 

مکتب اورمیه به صورت تک ساز اجرا می‌شود. مکتب داستان از اهمیت وافری برخوردار است. آهنگ‌های مخصوص اورمیه که بیش از ۴۰ سال توسط حوزه هنری اورمیه با عنوان "اورمودان گلن سسلر" طی سه دوره جمع‌آوری و منتشر شده است.

 

داستان‌گویی و صدای منحصر به فرد استاد دهقان در اورمیه زبانزد خاص و عام است. آشیق دهقان از پنجمین دوره مراسم آشیق‌لار بایرامی تاکنون حضور داشته است.

 

آشیق غفار ابراهیمی در یک نگاه

 

غفار ابراهیمی در سال ۱۳۳۳ در کلیبر متولد شد، اساتید وی آشیق خیراله، آشیق رسول قربانی، آشیق حسن غفاری بودند، وی بیش از ۳۰ داستان آشیقی یاد گرفته است و سه جلد کتاب از اشعار خود را به چاپ رسانده.

 

وی داستان‌های کوتاهی تالیف کرده است که این داستان‌ها در مدت زمان ۱۵ دقیقه قابل اجرا است. آشیق غفار ابراهیمی در جشنوارهای مختلف در کشورهای چون سوئد، ترکیه و آذربایجان دعوت شده است.

 

همسر وی پاکیزه غلامی نیز به نواختن ساز می‌پردازد، غلامی نسبت به اجراهای آشیق غفاری در هر دوره حمایت کرده است. آشیق غفار ابراهیمی از سومین سال برنامه آشیق‌لار بایرامی تا کنون در این مراسم حضور داشته است.

 

آشیق گلابعلی داوودبیگی در یک نگاه

 

آشیق گلابعلی متولد ۱۳۱۹ در روستای ارهان خرمدره است. وی از پیشکسوتان موسیقی آشیقی استان زنجان به‌شمار می‌آید و در صدا و سیمای استان زنجان داستان‌های آشیقی را اجرا کرده است.

 

آشیق گلابعلی سازنده ساز قوپوز است و فرزند وی آشیق الطفات داوود بیگی نیز در عرصه موسیقی آشیقی فعالیت می‌کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: