• سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-20714-5
  • خبرنگار : 28008
  • منبع خبر : ----

مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان:

اجازه ندهیم برخی عملکردها، اعتماد مردم را خدشه‌دار کند


مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان گفت: متاسفانه امروز به اعتماد مردم در جامعه کنونی به دلایل مختلف سیاسی و اجتماعی خدشه وارد شده است که باید به سمت اعتمادسازی برویم.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنحان، مسیح‌الله سلطانی در اولین همایش استانی بررسی چالش‌های فضای مجازی که به میزبانی هنرستان پسرانه هنرهای زیبای زنجان برگزار شد، اظهار کرد: سازمان‌های مردم‌نهاد در استان از پتانسیل بسیار بالایی برخوردار هستند و هر زمان به برنامه‌های این چنینی وارد شده‌اند کارهای بزرگ با هزینه‌های کم انجام شده است.

 

وی افزود: جامعه کنونی ایران در حال طی دوران گذار از یک جامعه سنتی به سمت نیمه مدرن و مدرن است که این روند چالش‌هایی را ایجاد کرده، حضور فضای مجازی در این عرصه موجب بروز آسیب‌های جدی شده است که می‌توان به اعتیاد، افزایش آمار طلاق و انحرافات اخلاقی و اجتماعی اشاره کرد که سابق بر این رشد آمار این آسیب‌ها بالا نبود اما با حضور افراد در فضا مجازی شاهد افزایش میزان این آسیب‌ها هستیم.

 

سلطانی تصریح کرد: فضای مجازی موضوع نوپدید و نوظهوری است که اشکالات مختلفی را در جامعه به وجود آورده است؛ فضای مجازی به‌عنوان ابزاری جهت سهولت در ایجاد ارتباط در جامعه ایرانی از محبوبیت خوبی برخوردار است که این خود هم یک فرصت و هم تهدید تلقی می‌شود.

 

مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان خاطرنشان کرد: افزایش فرصت‌های آموزشی و آگاه‌سازی مردم در زمینه‌های مختلف از فرصت‌هایی است که توسط فضای مجازی انجام گرفته که در نوع خود بی‌نظیر بوده است، اما در مقابل، این فضا با تهدیداتی نیز مواجه است که باید مدیریت شود، متاسفانه ما تاکنون نتوانستیم مدیریت خوبی را در فضای مجازی داشته باشیم.

 

این مسئول یادآور شد: در فضای مجازی متاسفانه حرکات ما بیشتر به‌صورت افراط و تفریط بوده است، اگر خواهان مدیریت این فضا هستیم، نه بدان شکل نخست آن که بدون محدویت سنی همه بدان دسترسی داشتند و نه به ‌شکل دوم محدودیت این فضا و بستن کامل آن که صحیح نیست، بلکه حرکت در مدیریت فضای مجازی باید میانه‌رو باشد تا مشکلات پیش رو حل شود.

 

وی گفت: در کشورهای غربی قانون‌های مختلفی برای حضور افراد در فضای مجازی وجود دارد، به طوری که افراد زیر 16 سال مدیربت شده در فضای مجازی حضور دارند و این موضوع در کشور ایران رها شده است.

 

سلطانی تصریح کرد: برای دیدن واقعیت‌ها باید کف جامعه را دید که متاسفانه وضعیت کنون جامعه به مرحله هشدار رسیده است؛ پیام‌رسان تلگرام در ایران بیش از 40 میلیون کاربر دارد و پس از فعالیت پیام رسان‌های داخلی در زمان کوتاه به رقم قابل توجهی رسیده است باید کنکاش کرد که چرا جامعه ایرانی راغب به حضور و تبادل اطلاعات در تلگرام هستند تا حضور در پیام‌رسان‌های داخلی، با پاسخ به این سئوالات و شفاف‌سازی برای مردم می‌توان به سمت کسب اعتمادسازی رفت.

 

وی افزود: به اعتماد مردم در جامعه کنونی به دلایل مختلف سیاسی و اجتماعی خدشه وارد شده است که باید به سمت اعتمادسازی برویم، مردم به برخی اشتباهات افراد در سطوح مختلف نظاره‌گر هستند و امروز پس از گذشت 40 سال از انقلاب اعتماد عمومی خدشه وارد شده است.

 

سلطانی خاطرنشان کرد: مردم از حضور پیام رسان‌های داخلی استقبال می‌کنند اما حضور این پیام رسان‌ها باید در یک فضای رقابتی اتفاق بیفتد تا مردم به تشخیص خود از این پیام رسان‌ها استفاده کنند.

 

در ادامه، دبیر اولین همایش استانی چالش‌های فضای مجازی اظهار کرد: امروز جوامع بشری با پدیده جدیدی به نام شبکه‌ها و فضای مجازی مواجه هستند، این تکنولوژی موجب شده تا برای اولین‌بار دانش‌آموزان از معلمان و والدین پیش بیافتند.

 

رضا قاسم‌پور افزود: امروز گوشی‌های هوشمند با توسل به تکنولوژی جدید فضای مجازی مرزهای مختلف دنیا را در نوریده است که امروز در این همایش سعی در ترسیم افق مناسب در استفاده از این فضا به دانش آموزان هستیم.

 

وی تصریح کرد: امروز خط مقدم این چالش آموزش و پرورش است تا معلمانی که خودشان در استفاده از این تکنولوژی و فضای مجازی عقب افتادن هم پا با دانش‌آموزان که وقت زیادی را در این فضا سپری می‌کنند با جمع‌بندی به یک نقطه درست در استفاده پاک از فضای مجازی برسیم تا نه در ورطه اعتیاد بیافتیم و نه عقب بمانیم.

 

قاسم‌پور یادآور شد: جلسات متعددی در پیرامون چالش‌های فضای مجازی برگزار شد که خروجی آن برگزاری این همایش شد، طی فراخوانی که داده شد در مدت زمان یک ماه 100 اثر به دبیرخانه ارسال شد که 30مقاله علمی و پژوهشی و 70 اثر در بخش فرهنگی و هنری است که خوشبختانه از استقبال خوبی برخوردار بوده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: