• پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-2286-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان:

تفکر درمان‌نگرانه در دانشگاه علوم‌پزشکی باید تغییر کند


رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان اظهار کرد: تفکر درمان نگرانه، تفکر غالب بر دانشگاه است که مورد نقد است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، پرویز قزلباش در ویژه مراسم نکوداشت مقام شامخ استاد با اشاره به اینکه یکی از اصول مدیریتی، در دسترس بودن مدیران است، گفت: این موضوع شاخص مهمی است و منظور این در دسترس بودن این نیست که به صورت حضوری در دسترس باشند، بلکه در دسترس بودن این است که به راحتی بتوان با اساتید ارتباط داشت.


وی ادامه داد: موضوع دیگر حضور در کارهای مشارکتی است که معمولا  در این مورد خاص همواره کوتاهی می‌شود و اساتید کمتر در کارهای مشارکتی حضور می‌یابند.  همچنین تاکید بعدی در شاخص‌های مدیریتی، اخلاق‌مداری و عبور نکردن از خط قرمزها است .

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی افزود: در این مقطع زمانی و با شرایط موجود، گفتمان غالب و اولویت اول دانشگاه علوم پزشکی آموزش و پرورش محور بودن است .

 

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد که یکی از نقدهایی که به  تغییر تحول‌های موجود در دانشگاه علوم‌پزشکی می‌توان داشت این است که درمان‌نگری را که از حقوق مردم بود را وزنی داده‌ایم که بقیه موضوعات را تحت‌الشعاع خود قرار داده است و تفکر درمان‌نگرانه تفکر غالب بر دانشگاه شده است که  این موضوع مورد نقد است و باید در جهت بهبود آن حرکت کرد .

 

قزلباش خاطر نشان کرد :دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان مشکلات مالی  جدی دارد  و این موضوع خطر جدی است که ما را تهدید می‌کند و تفکر درمان نگرانه از این زمینه موجب می‌شود .

 

وی با اشاره به اینکه باید به سمتی حرکت کنیم که آموزش صدمه نبیند، خاط نشان کرد: اگر امروز قطب کلان منطقه هستیم، نشان از قوت دانشگاه علوم پزشکی است و اگر می‌خواهیم این وضعیت را حفظ کنیم باید حتما محوریت خود را آموزش و پژوهش قرار دهیم .

 

این مسئول در بخش دیگری اظهار کرد: بین‌المللی‌سازی یک مرحله بالاتر برای دانشگاه‌ها است. اگر ما بخواهیم دانشگاه علوم پزشکی در زمینه آموزش و پژوهش و درمان و سایر حوزه‌ها در سطح بالاتری قرار بگیرد، باید در جهت بین‌المللی‌سازی حرکت کند و متاسفانه در این زمینه دانشگاه‌های  کشور  کند عمل می‌کنند .

 

  وی ادامه داد :اصلاح تنها با بین‌المللی‌سازی محقق می‌شود و بابد بر آورد کرد که آیا دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان ظرفیت لازم را در این زمینه دارد یا خیر و در صورت داشتن این ظرفیت‌ها باید با تمام قدرت در این زمینه ورود پیدا کنیم. البته نه به این معنا که تنها دانشجوی خارجی جذب کنیم و یا بیمار خارجی برای درمان بپذیریم .

 

 این مسئول خاطر نشان کرد :اجتماعی کردن سلامت موضوع دیگری است که باید به آن توجه داشته باشیم  و در این زمینه مجمع سلامت استان زنجان تشکیل شده است  تا بخشی از مسئولیت را بر عهده بگیرد و در این حوزه باید خیریه‌ها هم  ورود کنند.

 

در ادامه معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه هر ساله در این ایام به مناسبت روز  استاد برنامه‌ای برگزار می‌شود، گفت: در سال‌های اخیر در حوزه آموزش موضوع طرح تحول و نوآوری در دانشگاه مطرح شده است و  در این راستا 18 کارگروه تخصصی و 200 جلسه و 7 نشست منطقه‌ای در جهت تعمیم این طرح برگزار شده است و ستاد طرح تحول و نوآوری در دانشگاه راه‌اندازی شده است .

 

مهدی اسکندری خاطرنشان کرد: متاسفانه  تنها 15 درصد از اساتید در طرح تحول و نوآوری در دانشگاه مشارکت دارند؛ هرچند باید به سمتی حرکت کنیم که اساتید بیشتری را در گیر  این موضوع کنیم؛ چرا که این موضوع یک بحث شعاری نبوده و کاربردی است و اهمیت دارد .

 

وی خاطر نشان کرد: بحث دانش پژوهی موضوع دیگری است که در این دوران مطرح است که با ابلاغ دستورالعمل جدید  50 درصد  امتیاز ارتقای اساتید می‌تواند در حوزه دانش پژوهی باشد .

 

اسکندری افزود: در بحث گسترش رشته‌های میان رشته‌ای  نیز باید کار شود و آینده‌نگری و مرجعیت علمی موضوع دیگری است که دانشگاه علوم پزشکی زنجان باید  به آن توجه داشته باشد و مرجعیت خود را  با آگاهی  روشن کند .

 

این مسئول خاطرنشان کرد: بحث بین‌المللی‌سازی موضوع دیگری است که باید مورد توجه شود و جذب دانشجوی خارجی تنها بخشی از این مقوله است و برای این کار باید زیر ساخت ها فراهم شود .

 

وی افزود: اعتبار بخشی به دانشگاه‌ها و آموزش مجازی از جمله بسته‌هایی است که در طرح  تحول و نوآوری در دانشگاه مطرح است و دانشگاه علوم پزشکی زنجان نیز اقداماتی در جهت این موضوع انجام داده است و موظف شده است که  یک چهارم دروس خود را به صورت مجازی برگزار کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: