• یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-2886-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

رئیس جهاددانشگاهی استان زنجان تاکید کرد:

ضرورت ایجاد زیست‌بوم کارآفرینی


رئیس جهاددانشگاهی استان زنجان گفت: در حال حاضر نیاز شدیدی به ایجاد زیست‌بوم کارآفرینی احساس می‌شود.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، مهدی عباسی صبح امروز در آیین آغاز به ‌کار برنامه شتاب‌دهی کسب و کارهای فناورانه جوانان استان، مرکز رشد صنایع فرهنگی و خلاق و نیز مرکز نوآوری و شکوفایی جهاددانشگاهی زنجان، اظهار کرد: خوشبختانه امروز فضای مناسب همدلی در استان زنجان وجود دارد و پتانسیل استان بیش از آن چیزی است که تا به امروز دیده‌ایم.

 

این مسئول ادامه داد: مرکز نوآوری و شکوفایی جهاددانشگاهی و مرکز رشد صنایع فرهنگی و خلاق به ترتیب از شورای گسترش جهاددانشگاهی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مجوز فعالیت دریافت کرده که هر دو تحت عنوان برنامه شتابدهی که طرحی ابتکاری از استان زنجان است، قرار می‌گیرند.

 

وی با تاکید بر ایجاد زیست‌بوم کارآفرینی، افزود: در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری نیازمند ایجاد زیست‌بوم کارآفرینی هستیم و تحقق این مهم، جز با حرکت در مسیر خلاقیت امکان‌پذیر نیست و باید توجه داشت که سرعت حرکت جهان در این مسیر بالا بوده و باید همه تلاش خود را برای رسیدن به سایر کشورها به کار گیریم.

 

عباسی با اشاره به ضرورت فاصله گرفتن از اتکا به اقتصاد نفتی و توجه به اقتصاد خلاق، خاطرنشان کرد: اقتصاد خلاق یک مفهوم در حال تکامل مبتنی بر دارایی‌های خلاق است که می‌تواند موجب رشد و توسعه اقتصادی شود و تولید درآمد کند که به چهار دسته محصولات مبتنی بر آفرینش‌های کارکردی، محصولات هنری، محصولات رسانه‌ای و محصولات میراث‌فرهنگی و گردشگری تقسیم می‌شود.

 

وی تصریح کرد: در طول سه دهه اخیر، اهمیت صنایع فرهنگی در اقتصادهای داخلی کشورها و اقتصاد بین‌الملل، با سیر تصاعدی و رو به افزایش برخوردار بوده و فناوری‌های مربوط به آن نیز توسعه بسیاری پیدا کرده و انقلاب چندرسانه‌ای تحول عمده‌ای در این صنعت به وجود آورده است.

 

رئیس جهاددانشگاهی استان زنجان یادآور شد: باید از موازی‌کاری اجتناب کرده و در راستای ایجاد اشتغال برای جوانان که لازمه آن حمایت از اقتصاد دانش‌بنیان است، حرکت کنیم و از آنجایی که مرکز رشد صنایع فرهنگی و خلاق برای اولین‌بار در کشور در استان راه‌اندازی می‌شود، امیدواریم چنین مراکزی در کشور گسترش یابد.

 

عباسی در رابطه با بازارهای جهانی صنایع فرهنگی و خلاق نیز گفت: سالانه ۴۰ میلیون نسخه بازی یارانه‌ای با مجوز در کشور استفاده می‌شود و دو برابر این میزان نیز بازی‌های بدون مجوز داریم که بازی‌های ایرانی سهم بالایی را در این حوزه ندارد. همچنین از هر پنج فیلم ساخته شده، یکی انیمیشن و پویانمایی است که به طور متوسط هر کدام ۴۰۰ میلیون دلار فروش داشته که باز هم ایران سهم قابل توجهی در این زمینه ندارد.

 

وی تصریح کرد: در سال ۲۰۱۵ صنایع فرهنگی و خلاق در چین بیش از ۱۱ میلیون و در اروپا ۱۴ میلیون شغل ایجاد کرده که طبق برآوردها در حدود یک‌دهم سایر صنایع نیاز به سرمایه‌گذاری دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: