• یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-6984-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

نماینده عالی دولت در استان زنجان:

اقتصاد امروز، فروش نفت نیست، فروش ذهن است


نماینده عالی دولت در استان زنجان گفت: اقتصاد امروز فروش نفت نیست، فروش ذهن است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، اسدالله درویش‌امیری صبح امروز در آیین آغاز به کار برنامه شتاب‌دهی کسب و کارهای فناورانه جوانان استان زنجان، مرکز رشد صنایع فرهنگی و خلاق و مرکز نوآوری و شکوفایی جهاددانشگاهی زنجان با بیان این‌که پارک و علم و فن‌آوری استان زنجان اواخر پارسال در جهت حمایت از جوانان فرهیخته و فارغ‌التحصیلان با کفایت افتتاح شد، اظهار کرد: صنایع خلاق مفهوم جدیدی در اقتصاد جهانی است. امروز مقوله اقتصاد با یک دهه قبل از زمین تا آسمان فرق دارد و اقتصاد خلاق به 15 صنعت تعمیم داده می‌شود. «هنر» نیز بخشی از اقتصاد خلاق به شمار می‌رود و بیش از 7000 سال است که همراه مردم ایران است.

 

وی ادامه داد: میراث‌فرهنگی و گردشگری از ارکان اقتصاد خلاق به‌شمار می‌رود و خوشبختانه در حال حاضر، در حوزه میراث یک میلیون و 250 هزار سایت شناسایی‌ شده داریم که 32 هزار مورد آن به ثبت رسیده است. این سایت‌ها گنج‌های عظیم اقتصادی کشور است که به فراموشی سپرده شده، در حالی که ظرفیت گردشگری که جزیی از اقتصاد خلاق است در ایرانیان کم نیست. ایران هزاران سرفصل در حوزه گردشگری دارد ولی تا به امروز نتوانسته به درستی از آن‌ها بهره ببرد و شاید یکی از مهم‌ترین علت‌های آن، نگرانی از خدشه‌دار شدن اصالت و ریشه ملت است.

 

وی با تاکید بر این‌که هرگز با تردد گردشگر، ریشه اصیل ایرانیان خدشه‌دار نخواهد شد، افزود: در دنیای امروز فن‌آوری رسانه و اطلاعات و ارتباطات، از ارکان اصلی اقتصاد خلاق دنیا به‌شمار می‌رود و صنایع خلاق ناشی از خلاقیت ذهن و پردازش فکر ایرانیان است. در این راستا نباید جوانان را دست کم بگیریم. به عنوان مثال در حوزه میراث‌فرهنگی و گردشگری، مقوله «صنایع‌دستی» بین جامعه ایرانی غوغا می‌کند و اگر در همین محدوده به تحقق صنایع خلاق بپردازیم، پایه‌گذار دیپلماسی مردمی بین ملت‌ها خواهیم بود.

 

درویش‌امیری با تاکید بر این‌که متعاقب تعاملات اجتماعی، دل مردم به هم نزدیک‌تر می‌شود، تصریح کرد: حجم تجارت جهانی در سال 2012، بالغ بر 624 میلیارد دلار بود و سهم کشور در خوشبینانه‌ترین حالت به نیم درصد هم نمی‌رسید. متاسفانه ما هنوز هم فکر می‌کنیم که اقتصاد یعنی فروش نفت و تانکرهای پر از کالای مصرفی، در حالی که اقتصاد امروز فروش ذهن و تراوش فکر است. هر کسی بیشتر بیندیشد در حوزه صنایع خلاق برنده‌تر است و هر کس تعاملات جهانی را مهم بداند، در ارتقای گردشگری برنده‌تر است. از این‌رو باید زمینه را برای خلاقیت‌های جوانان فراهم کنیم.

 

استاندار زنجان یادآور شد: باید به جوانان میدان بدهیم تا در جلسات شرکت کنند و اگر لازم بود به تصمیماتی که مدیران در جلسات اتخاذ می‌کنند، انتقاد کنند. حتی گاهی یقه مدیران را بگیرند و آن‌ها را از تصمیم اشتباه‌شان آگاه کنند. جوان‌های امروز با جوانان دیروز از زمین تا آسمان فرق می‌کنند و اصلا قابل مقایسه نیستند. پرسشگر و خلاق‌اند و به مسایل دنیا بیشتر دسترسی دارند.

 

درویش‌امیری خاطرنشان کرد: نمی‌توان به جوانان امروز دروغ گفت و حقیقت را از آن‌ها کتمان کرد. باید با راستگویی و حقیقت با جامعه جوان رفتار کنیم. در دنیای امروز هرکس برای اشتغال جوانان تلاش کند و بتواند دل‌های آزرده جوانان را با آرمان‌های نظام آشتی دهد، طرفدار ولایت‌فقیه است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: